• Krátkometrážní

Bio Ráj (1988)

Kino raj je film, pre všetkých, ktorí milujú filmy a vzdáva hold tomuto umeniu. Myslím, že si ho musí zamilovať naozaj každý filmový fanúšik.

Ten, koho miluješ (2014)

Pomerne otrepaný námet, ale so značne dobrým spracovaním.

Parkoviště (2014)

Myšlienka a jej prevedenie do príbehu, dotiahnuté do dokonalosti. Nemám viac, čo dodať. Masterpiece.

Sourozenecká láska (2015)

Škoda, že sa tvorcovia tohto filmu viac zamerali na anatomickú ako na psychologickú stránku tohto súrodeneckého vzťahu. Veľakrát som totiž ľutovala, že nevlastním vešteckú guľu, aby som bola schopná poodkryť pozadie niektorých motivácií a zmýšľania hlavných hrdinov. Nemožno sa potom čudovať, že konečné vyznenie filmu je nepresvedčivé a nechá diváka (mňa určite) úplne ľahostajným. Videné v rámci projektu 52 films by women.

Wadjda (2012)

Myšlienka to bola výborná a aj bola dobre natočená. Páčilo sa mi síce, že nešli prvoplánovo po divákových citoch a nerobili z toho "doják", ale na druhej strane postavy a hlavne dospelých mi prišli prvoplánové až príliš. Nechala som si to preto príbeh trošku uležať v hlave. Ani s odstupom sa ale nedokážem zbaviť pocitu, že ak by Wadjdin otec v konal v závere inak tak by všetko zostalo pri starom. Teda, že vlastne žijú do veľkej miery presne tak, ako si vybrali. Nemyslím však, že takto to malo vyznieť, tak isto ako si nemyslím, že toto tým celým chceli povedať. Presne viem, čo chcel tento film povedať, nie som však presvedčená, že sa mu to aj podarilo. Možno sa na to celé len ja dívam z nesprávneho uhla pohľadu, ale rozpačitosti z tohto filmu sa jednoducho neviem zbaviť. Videné v rámci projektu 52 films by women.

Až tam nezbyl žádný (2015) (seriál)

Skvelá adaptácia, vynikajúce herecké obsadenie a výborná atmosféra. Toto nebola miniséria s troma časťami, ale trojhodinová jazda na ostrov, z ktorého som sa ja našťastie mohla vrátiť živá a zdravá.

Divočáci (2007)

Tento film mi prišiel neskutočne nudný napriek tomu, že je to komédia. Štýl mi vôbec nesadol, celé to bolo akési povrchné a prvoplánové. Ono to zrejme ani žiadnu inú ambíciu nemalo a nehovorím, že si raz za čas nesadnem rada k nejakej oddychovke, ale toto bolo "veľa" už aj na mňa. Trošku originality by tomu naozaj nezaškodilo.

Jiná země (2011)

Pocitovka, ktorá sa tentokrát u mňa neminula účinkom. Práve naopak, trafila do čierneho. Krásny, citlivo spracovaný príbeh, poskytujúci priestor na premýšľanie a precítenie. Autor nám nič nevnucuje ale jednoducho necháva priestor nášmu vlastnému vnímaniu, čo oceňujem asi úplne najviac.

Purpurový vrch (2015)

Dlho ma od sledovania tohto filmu odrádzalo jeho začlenie do kategórie horor. Musím však povedať, že ak by boli všetky horory takéhoto razenia, tak by určite nepatrili na okraj môjho filmového záujmu. Som si vedomá toho, že pre milovníkov tohto žánru to má určite mnohé rezervy, mne sa to však páčilo. Malo to aj celkom fajn príbeh, ktorý nebol len bezbrehou vyvražďovačkou a dokonca sa autori posnažili nám aj ozrejmiť príčiny konania postáv. Takže áno bolo to naivné, miestami možno smiešne, ale mňa to zaujalo, bavilo a preto hodnotím kúsok viac nad priemer.

Každý pro sebe a bůh proti všem (1974)

Filmy Wernera Herzoga som objavila náhodne. Letmým prebehnutím jeho filmografie, som však zistila, že vo svojich filmoch spracováva témy, ktoré sú pre mňa mimoriadne zaujímavé a tak som sa postupne do nich pustila. Príbeh Kaspara Hausera je mojím druhým stretnutím s Herzogom a opäť veľmi uspokojivým. Jeho voči bežému divákovi neústretový, naturalistický spôsob stvárnenia príbehu určite nesadne každému. Mne však vyhovuje, pretože umožňuje naplno vyniknúť psychologickej stránke príbehu a ponecháva zároveň priestor divákovej vnímavosti. Kasparov príbeh ma vždy fascinoval a takmer sa stal témou mojej diplomovky potom však vyhrala iná, ešte obľúbenejšia téma. Príbeh chlapca, ktorý roky prežil v absolútnej sociálnej izolácii, ktorá mu neumožnila naučiť sa nielen rozprávať, čítať či písať, ale ani naučiť sa základné modely ľudského správania sa v rôznych štandardných životných situáciách. Pre svoje okolie sa teda stáva akýmsi mimozemšťanom, ktorého postupný proces začleňovania bol žiaľ predčasne ukončený. Toto všetko bolo vo filme zachytené dokonale. Jedinú výhradu mám len voči veku skutočného Kaspara, ktorý mal v čase svojho náhleho objavenia sa 16, herec, ktorý ho stvárňaval bol žiaľ podstatne starší...vykompenzoval to však úžasným výkonom. Už teraz sa teším na ďalšiu filmovú lahôdku, od tohto režiséra!