• Krátkometrážní

Pád (2013) (seriál)

Po druhej sérii, musím znížiť hodnotenie o jednu hviezdičku i keď ma to mrzí, ale jednoducho mám pocit, že v nej tvorcovia miestami stratili dych. Prvá séria bola skvelá. Vrah, na ktorého, keď sa opýtate susedov tak vám odpovedia "taký dobrý chlap to bol..." proste prototyp vzorného občana a rodiča. Vyšetrovatelia, ktorí sú v prvom rade ľuďmi na čele s famóznou Gillian, ktorej postava je neskutočne kvalitne prepracovaná a napriek jej v súčasnosti typicky spracovanej postave typu "House" je to predsa len žena z mäsa a kostí....toto všetko platí aj o spomínanej druhej sérii len to už bolo miestami uťahané ...i keď zážitok mi mierne napravila posledná časť, ktorá bolo neskutočne psychologiky vymakaná a samostatne je určite za tých 5*.

Vražda - Série 3 (2012) (série)

Tešila som sa čo prinesie Sarah tretia séria a veru teraz neviem či som práve toto chcela vidieť. I keď jej správaniu v závere rozumiem a možno by som urobila v jej koži to isté, predsa len škoda! Tretia séria rovnako ako tá druhá má skvele našľapnuté tempo a ponúka mnohé myšlienky na zamyslenie "ponúknite mi toľko, nakoľko si vážite jej život" mrazí ma, len si na to spomeniem.

Vražda - Série 2 (2009) (série)

V druhej sérii sa aj Dáni poučili a skrátili vyšetrovanie o desať častí čo si myslím, že seriálu veľmi pomohlo. Ale možno to je aj tým, že sa tu vyšetrujú viaceré vraždy, každopádne zápletka je zaujímavá a má spád. Politická línia je v tomto prípade veľmi zaujímavá a skutočne "poučná" a bohužiaľ napriek tomu, ako to tam celé dopadlo, vidím stále desivý a priepastný rozdiel medzi politikmi "západu" a tými našimi. Celému seriálu kraľuje Nicolas Bro, ktorý tu podáva svoj štandardne nadpriemerný výkon. Sarah Lundová konečne zmenila repertoár pulóvrov, čo je ďalším bezvýznamným plusom. Škoda, že dejová línia, ktorá preťala jej osobný život skončila neslávne. Napriek jej chladu a neprístupnosti som si ju obľúbila a som zvedavá čo jej prinesie tretia séria.

Vražda (2007) (seriál)

Úvod seriálu ma hneď veľmi zaujal, pretože konečne priniesol niečo nové a zaujímavé. Sledovanie prípadu vraždy nielen z pohľadu kriminalistov, ale aj rodiny a politický kontext v jednom sa až tak často nevída. Postupne však nadšenie opadlo, pretože dvadsať častí bolo skutočne premrštených na vyriešenie jedného prípadu. Vôbec sa Američanom nečudujem, že seriál veľmi rýchlo okopírovali. Nevidela som ich verziu a ani sa na ňu v blízkej budúcnosti nechystám, pretože napriek tomu, že verím, že ich spracovanie je kvalitné a odstránili so seriálu, to čo tu považujem za malé chybičky "krásy" viem, že to čo do svojej tvorby dokážu vložiť severania svojím duchom je neopakovateľné a preto zostanem zaryto verná originálu.

Master & Commander: Odvrácená strana světa (2003)

Jsem přece voják, co po mne chceš? K smíchu je tvé "nezabiješ"... Zbabělý voják k čemu by byl? Vítězství je rozkaz i cíl!....nápev tejto muzikálovej piesne mi začal akosi automaticky znieť v hlave po prvých minútach pozerania tohto filmu a až do záveru som ju už z hlavy nedostala. Úplne jednoduchý zato však dokonale spracovaný príbeh o osude posádky jednej vojnovej lode. Nemám rada vojnové filmy a slepé plnenie príkazov, bez ohľadu na zdravý rozum, tu má však všetko svoje miesto, opodstatnenie, zmysel aj dôsledky. A tomuto všetkému kraľujú skvelý Russell a Paul a skutočne sa neviem rozhodnúť, ktorý bol lepší...

Touha po moci (2014)

Po filme Svadba medzi citrónmi som sa zľakla, že Susanne Bier zabudla točiť filmy. Našťastie to bol len prešľap a konečne som sa od nej dočkala aj kvalitnej drámy, ako sa na režisérku jej mena patrí. Surový a realistický, typicky severský príbeh, ktorý napriek pomalému rozjazdu v závere takmer vyráža dych. Zamrzelo v ňom len to, že kvalitný Dánky herec typu Kima Bodniu si v ňom zahral cca 5 sekúnd, ešteže David Dencik dostal podstatne viac priestoru, ktorý navyše aj skvele využil!

E.A. Poe: Podivný experiment (2014)

Nemám rada horory, ale poviedky E. A. Poe(a) som vždy čítala so zatajeným dychom a napriek svojej znepokojivosti ma bavili. Filmu sa podarilo zachovať presne tento duch jeho poviedok teda nebyť desivým, ale tajomným, znepokojivým a vypointovaným tak, ako sa patrí. Príslovie o tom, že nemáme robiť druhému to, čo nechceme, aby potom robili nám, dotiahnuté takmer do dokonalosti. "Ples príšer" v plnej paráde....áno presne takto si predstavujem sfilmované dielo od E. A. Poa.

Lucy (2014)

Originálne a svojské spracovanie témy pri ktorej závisí len na nás, či sme ju ochotný prijať, či nie. Ja osobne som s tým nemala najmenší problém a zaujalo ma hneď niekoľko momentov. Páčilo sa mi ako Besson umne a originálne využil mnohé obrazy, situácie a myšlienky z iných filmov a vytvoril tým, akoby ich svojské prepojenie do jedného celku a dal im všetkým ďalší význam. Napriek tomu, že kritici filmu často vyčítajú to, že teória o 10% využití mozgu je už prekonaná tak zároveň zabúdajú, že film veľmi šikovne spracováva iné teórie a to hlavne Darwinizmus či Dawkinsovu teóriu Sebeckého génu a iné. Nakoniec oceňujem to, že sa Besson v akurátnej stopáži vyhol typickej chorobe dnešných režisérov a to odbavovaním sa nad vizuálnymi efektami, ktorými sa zvyknú filmy neúmerne naťahovať. Príjemný úlet, ktorý ma nestihol ani na sekundu nudiť, ale to sa predsa od drog aj očakáva no nie?!

Nevinná (2012)

Uskyld - nevinnosť je presne to o čo prišli hlavní hrdinovia filmu v momente keď sa spoznali. Tento moment v nich totiž prebudil množstvo emócií nielen pozitívnych, ale aj negatívnych. Roky, vek a skúsenosti tieto napäté vzťahy ešte skomplikovali a pri poslednom pokuse o obnovenie vzťahu Janne a Wiliama mali fatálny záver. Drsné, málovravné a chladné, tak ako väčšina severských filmov, kedy si k postavám len ťažko vytvoríte nejaký vzťah a ich príbeh sledujete, len akoby z vlaku, ako náhodný okoloidúci, napriek tomu sa vám vryjú do pamäti.

Přežijí jen milenci (2013)

Téma upírov vo filme nepatrí k práve mojim obľúbeným či vyhľadávaným, ale musím povedať, že tento film je v tomto žánre pre mňa klenotom. Žiadne nočné tieňové zakrádanie sa za krkmi mladých panien, žiadne potoky krvy či besniaci smrteľníci, napriek tomu úžasná pochmúrna, pomalá a zvláštna atmosféra, ktorá sa dostáva pod kožu každým novým záberom viac a viac a úžasná hudba, ktorá dotvorila zážitok, na ktorý tak rýchlo nezabudnem. Mám chuť prečítať si niečo od Shakespeara a vypočuť si pri tom Schuberta ...