Černý jestřáb sestřelen (2001)

Dosť nepodarený film o nepodarenom útoku. Až sa medzi tými super hodnoteniami hanbím:-) Pre mňa jednoducho ďalší zbytočný film o zbytočnosti vojny. Natočený tak, ako väčšina iných. Jeden klad sa však našiel aj na tejto vojnovej "hatlanine". Vynikajúci soundtrack.

Americká krása (1999)

5 Oscarov? Zdá sa mi to trošku priveľa. V podstate ide o obyčajný príbeh, ktorý ťaží z prepracovanosti postáv. Snaží sa zaujať nezvyčajnými úchylkami, ktoré vedú ku konečným absurdným udalostiam. Mendes ukázal, že ak chceme spoznať človeka, musíme ho vystaviť do existenciálne ladených polôh. Hudba a kamera boli výborné. Všetko ostatné bolo dobré. A pocity zmiešané. O čom to vlastne bolo? O úchylkách, o kríze stredného veku, o (ne)typickom americkom susedstve, o pretvarovaní sa, či o absurdných súvislostiach? Pre mňa tuctový film, ktorý sa odlišuje od iných len tým, že ho nedokážem tematicky nikam zaradiť. 60%

Na východ od ráje (1955)

James Dean zvládol rolu nepochopeného syna s plnou eleganciou. Julie Harris zahrala svoju rolu tak naivne, že ma lákalo smiať sa v čase, kedy sa má plakať. Ešteže v poslednej scéne zmizla z obrazu. Vznikol tak dojemný obraz jedného dôležitého zmierenia bez uplakaného ksichtu herečky, ktorá mi jednoducho vadila. Predlohu som nečítal, ale mám dojem, že adaptácia sa vydarila. Dramatický príbeh je ozvláštnený scénkami, ktoré vám uprostred nešťastia vyčaria úsmev na tvári. Smútok jedného opusteného človeka však aj tak neprebijú. Pekný film najmä pre ženy a rozumných chlapov:-)

Gejša (2005)

Hm, po druhom zhliadnutí som musel ešte jednu hviezdičku ubrať. Tento film jednoducho nemá čo ponúknuť. Nie je v ňom nič zásadné, čo by ma donútilo si naň spomenúť. Herci sú nevýrazní, a často som mal pocit, že im vadí aj angličtina:-)Dej zaujme, ale spracovanie absolútne nie. Myslím, že sterilnejšie sa to natočiť ani nedalo. Takmer dve a polhodiny sa pred vami odvíja príbeh, ktorý sa dal zhrnúť aj do 80ich minút. Na koniec sa žiadala srdcervúca scéna a dostavilo sa jalové vyvrcholenie bez emócií. Často kritizujeme presladené filmy, tento však potreboval určite viac cukru. Marshall našiel len starý trpký grep.

Chello hongmijoo ilga salinsagan (2005)

"Pozri si ázijské horory, tie sú úplne skvelé!" Takto mi raz poradil jeden známy. Evidentne nemohol myslieť na Cello. Čakal som film, ktorý sa bude vymykať západnej "hororovej" tvorbe a v podstate som sa dočkal rovnakého efektu - minimum strachu, zriedkavé ľakačky. Aj napriek absencii výraznejších "strachonosných" prvkov sa mi príbeh ako taký páčil. Prostredie umeleckej školy vhodne dopĺňala tajomná sláčiková hudba. Celkovo však ide len o priemerný film s nevyrovnaným dejom. Ťažkopádny záver je len výsledkom celofilmového scenáristického chaosu. Takéto konce jednoducho neuctievam. Pozitívom celého filmu je však pocit, že som sa nedíval na rozprávku...ps: Pozdravujem tvorcov Amytiville hororu:-)

Řek Zorba (1964)

"Vy sa smejete?"...Kontrast rezervovanej inteligencie a nespútanej chuti do života vytvoril film, v ktorom si všetci nájdu niečo, čo ich očarí. Bez hereckých výkonov oboch hrdinov by tento film zapadol prachom. Našťastie sa tak nestalo aj vďaka notoricky známej hudbe. A tí Kréťania! To sú teda zvláštni ľudia.:-) Krásny film o tom, ako sa vyrovnať s neúspechom a ako tancovať, keď je človeku najhoršie.

9. rota (2005)

Typická šablóna vojnových filmov. Najprv výcvik, potom boj. Nič extra. To všetko som už kdesi videl, ale v inom jazyku. Vidieť to v ruštine bol zážitok, ale za to sa hviezdičky nedávajú. Kvalitne natočená sonda do života jednej roty. Celkom príjemné kúkaníčko.

Příběh Alvina Straighta (1999)

Taká malá road movie o veľkom človeku. Alvin Straight sa vyberie napraviť súrodenecký spor na obyčajnom malotraktore, hoci sa okolitý svet na jeho úsilie díva cez prsty. Akoby aj nie? Veď starec neplánuje cestu do najbližšieho mestečka a späť, ale omnoho ďalej...Úžasná kamera sníma cestu starého Alvina veľkolepým objektívom, ktorý so sebou prináša množstvo nádherných obrazov. Hudba je ako šitá na obrovské žlté polia Iowy a zapadá do pohodovej atmosféry filmu. Ten sa však nemusí páčiť každému. Môže divákovi pripadať nudný, keďže ani sám Alvin toho veľa nenarozpráva. V onej tichosti však spočíva krása tohto diela. A nekazia ho ani početné klišé, či poučenia do života. Naopak, vytvárajú človeku priestor na úvahy o živote vlastnom.

V.I.P. (1998) (seriál)

Ženy sú v tomto antiseriáli jedinou položkou, na ktorú sa dá dívať. Všetko ostatné je nulové a zbytočné. Tvorcovia mali miesto natáčania seriálu usporiadať večierok spojený s módnou prehliadkou agentúry Vallery Ironsovej. Ten by sa možno vydaril. Starí známi by si poklebetili a nemuseli by sa strápňovať na obrazovkách. Resumé: Dá sa to pozerať, ale treba prestať myslieť.

Titanic (1997)

Na Titanic som bol v kine. Šli sme tam s kamošmi v presvedčení, že nás čaká cukríková romantika. Dobrých vecí sa však človek dočká, keď čaká to najhoršie. Ani po rokoch nevnímam tento film ako trápny. Skôr sa mi zdá, že sa mi páči viac a viac. Nikdy však nezabudnem na to, že Rose hodila Jacka do vody bez náznaku akejkoľvek snahy o záchranu jeho života:-) Podľa mňa je Titanic určite jedným z kvalitnejších romantických filmov. Pardón, veľkofilmov.