Nezvratný osud 2 (2003)

Jednotka bola viac o atmosfére, dvojka o spôsoboch odchodu na onen svet. Vidno, že druhú časť netočil Wong. Ellis šiel jednoznačne po obrazovom nasýtení. Kamera bola akčnejšia, film celkovo farebnejší, rozmanitejší a postavy umierali morbídnejšie ako v prvom dieli. Takisto indície oznamujúce blízkosť Smrti sa mi zdali kreatívnejšie (reťazová havária bola úžasne natočená). Po obrazovej stránke sa teda niet na čo sťažovať. Oproti prvej časti však dvojke chýbala miera. Film sa zvrhol na vypočítavanie mŕtvych a súťaž o najbizarnejšiu smrť. Podivne sa naložilo aj so záverom filmu. Kým v jednotke bol koniec akýsi nedotiahnutý, v dvojke bol až príliš prekombinovaný. Celkovo však musím povedať, že dvojka sa mi páčila viac najmä vďaka onej nápaditosti. Takýto film sa jednoducho zaobíde aj bez pochmúrne mysterióznej atmosféry. Tak ako som sa ja nezaobišiel bez porovnávania jednotky a dvojky.

Nezvratný osud (2000)

Predstavte si, že ujdete smrti o tenučký vlások. Zubatá vás však napriek vášmu šťastiu stále sleduje a nedá vám dýchať. Ako ujsť spod jej pazúrov? Obsadenie predpovedalo ďalšiu teenage zbytočnosť. Z filmu sa však aj vďaka dobrému scenáru vykľulo príjemné prekvapenie. Preto dvakrát škoda, že si neudržalo úroveň až do konca. Koniec sa jednoducho (ako už býva zvykom v takýchto filmoch) nevydaril. Všetko sa zomlelo rýchlo a napokon, elektrické vedenie nebolo tým najlepším nápadom. Napriek tomu treba oceniť, že Wong išiel po tajomne a miestami ho aj patrične načrtol. Svetlý zjav na scéne otrepaných polohororov.

Alf (1986) (seriál)

Potrebujete huňatého pojedača mačiek, vyčesaného mimozemšťana so zmyslom pre humor a plyšiaka s čuchom na maléry v jednom? Najmite si Alfa. Znamenitý a v podaní Stana Dančiaka nezabudnuteľný cudzinec v jednej americkej domácnosti. Skutočne vydarený sit-com, na ktorom sa môžeme smiať donekonečna.

Pobřežní hlídka (1989) (seriál)

Seriál s tými najdokonalejšími postavičkami všetkých čias, ktoré sa postupne striedali popri vševedovi "Mičovi". V prvej fáze solídny seriál. V druhej fáze seriál o krásnych telách. V tretej fáze telenovela po americky. Vo štvrtej fáze benefičný výukový program so zameraním na pomoc opusteným, invalidom, hladným, starým, mladým, celému svetu. Ďalej už len nič, ktoré sa zázračne podarilo natočiť.

Knight Rider (1982) (seriál)

Kedysi to bol taký brutal industrial masaker, že som z toho nemohol spustiť oči. Dnes by som sa nad funkciami hi-tech autíčka len pousmial. Svedomie mi však nedovolí pohŕdať tým, čo sa mi kedysi páčilo. To by voči Kittovi nebolo fér:-)

Caligula (1979)

Kontroverzný film s vynikajúcim McDowellom. Nikto iný by nedokázal stvárniť jedného z mnohých rímskych šialencov s takým prehľadom ako on. McDowell dal do tohto filmu všetko svoje herecké umenie plus neuveriteľne uveriteľný pohľad šialenca. Caligula bol blázon v dobe, kedy to u cisárov nebolo zriedkavé. Znázornenie reálneho života Rimanov vyznieva barbarsky a nechutne. Masturbácie, verejné domy v plnej kráse, Caligulovo svadobné požehnanie, či otroci v Adamovom rúchu, to sa len tak ľahko nevidí. Miestami to bolo nepozerateľné, ale s odstupom času si dovolím tvrdiť, že ide svojim spôsobom o významý historický film. Dej v ňom nie je podstatný. Podstatná je psychologizácia blázna, ktorá dopadla úžasne.

Šifra mistra Leonarda (2006)

Veľmi dobre spracovaná predloha Dana Browna, v ktorej bohužiaľ necítiť ani subjektívnu prácu režiséra, ani významný herecký výkon. Predsa len Hanks, Reno, či Tautou patria k hercom s vyššou výkonnosťou, ktorí by mali na prvý pohľad zaujať. Tento raz sa to nestalo. Boli na plátne, ale nebolo ich cítiť. Vysvetľujúce klipové útržky navracajúce sa do minulosti pomohli filmu formálne získať prepotrebnú šťavu niečoho nového a nápaditého na pozadí lineárne vedeného príbehu. Pre človeka, ktorý knihu čítal, bude tento film testom pamäte, ale v konečnom dôsledku veľmi predvídateľný a tým pádom nudný. Či je dobré sa do bodky držať predlohy, je diskutabilné. Howard zvolil cestu istoty a vytvoril tým jednotvárny, ale remeselne dobre natočený film. Aj keď výsledok mnohých sklamal, mne sa táto adaptácia celkom páčila. Možno aj preto, lebo nie som ortodoxný katolík.

Pretty Woman (1990)

Film, ktorým prešiel snáď každý fanúšik filmu. Do očí bijúca romantika a predvídateľný koniec by ma dnes zrejme nenadchol. Ale kedysi to bolo po prvýkrát a bolo to úžasné. Vo svojej triede zrejme jeden z najlepších filmov vôbec. Navyše s legendárnou piesňou od Roxette, či vynikajúcou (a v tom čase sexi) Juliou Roberts:-)

A.I. Umělá inteligence (2001)

Tak toto som nečakal. Skutočne zriedkavé sci-fi plné rozprávkovych a fantasy motívov. Nádherne natočená vízia polorobotického sveta. Robot David sa túži stať človekom, aby ho matka milovala rovnako ako svojho živého syna. Tento film sa nemusí páčiť každému. Ani mne sa nepáčilo celých 140 minút, ale nudných či rušivých momentov (najmä časť pod názvom "lunaparkorobotozbíjač") veľa nebolo. John Williams zase raz pomohol Spielbergovi potvrdiť potrebu koexistencie hudby a obrazu. Osment bol skvelý, podobne ako jeho najlepší kamarát medvedík Teddy. Takého mať so sebou, tak sa poberiem hľadať modrú vílu aj ja. Krásny film o neobyčajnej láske jedinečného robota. Spielberg ho natočil tak, že lepšie sa už nedalo.