Zloději kol (1948)

Ak vlastníte veľa hmotných statkov, ukradnutý bicykel vám nenarobí veľa problémov. Ak je však ten bicykel vašim živobytím na vytváranie neexistujúcich hmotných statkov, musíte ho dostať späť. Ak ho nenájdete, mali by ste riskovať. Riskovať všetko. Krásny film.

Milenci ze severního pólu (1998)

Ide o pohľad dvoch ľudí na tie isté etapy života. Dva uhly pohľadu dokázali vytvoriť film hodný uznania, v ktorom jedna kvalitná scénka strieda druhú. Občas som sa usmieval, občas som len ticho súcitil s postavami. Papierové lietadielka, odkaz strčený v dlani, opustená stolička, polárny kruh a množstvo krásnych obrazov vyjavených skrz osudy dvoch mladých ľudí. Náhoda je sviňa, ale občas padne vhod. Existujú filmy, v ktorých sa náhody stávajú nelogickými nástrojmi dezorientovaných režisérov. V tomto filme náhody vytvorili samotný príbeh. Ako sa skončil?

Saw 2 (2005)

Celkom dobré pokračovanie. Keby som bol milovníkom takýchto filmov, asi by som dal 5. Bohužiaľ ním nie som, tak som nebol patrične nadšený. Ale strata času to nebola.

Saw: Hra o přežití (2004)

Nezvyčajne inteligentný thriller o tom, čo všetko musí človek urobiť v záujme záchrany svojho života. Veľkou devízou tohto filmu je tajomno. Neviete kde ste, kto je kto a prečo tam je. Skvelý scenár sa dá veľmi ľahko pokaziť. Tentokrát sa to našťastie nestalo a tak vznikol jeden z najlepších "netuším, čo sa stane" thrillerov posledných rokov.

Texaský masakr motorovou pilou (2003)

Začiatok bol bezchybný. Psychicky položená žena sa o seba postarala grandiózne. Pätica mladých ľudí sa však napriek jej varovaniam vydáva v ústrety smrti. No povedzte, je v tom nejaká logika? Film sa pre mňa skončil po dvadsiatich minútach. Potom to bola len typická oslava krvi bez hutnejšej myšlienky. Navyše bez momentu, kedy by som sa naozaj bál. Na horor to bolo príliš sterilné a vlastne o ničom. Podobných filmov je habadej.

Děrsu Uzala (1975)

Moje prvé stretnutie s Kurosawom dopadlo výborne. Krásny príbeh o človeku, akých je dnes málo. Film o človeku, ktorý každú čiastočku prírody povýšil na človeka. Nemyslel len na seba. Myslel aj na tých, ktorých tváre nikdy neuzrie. Vychovala ho matka príroda a on sa správal ako jej syn. Pomáhal jej a ona pomáhala jemu. V prírode žil, a nechcel ju opustiť. Chcel byť naveky v jej lone. Podarilo sa mu to? Odpoveď na túto otázku nájdete vo filme, počas ktorého nezažijete akčné orgie, ale jedinečný hrejivý pocit vo vašom vnútri. Ak môžete, zostaňte s týmto filmom naveky.

Mluv s ní (2002)

Po obrazovej stránke vynikajúce. Scény hýria všakovakými farbami, krásny spev, originálny "film pre pamätníkov", absurdná zápletka, láska k žene, ktorá už dlho spí. Taká, ktorej môžete všetko povedať. O ktorú sa môžete neobmedzene starať, až kým sa nezobudí. Túžite ju prebudiť, ale ako? Možno pomôže láska. Skvelý film postavený na vzťahoch a na vynikajúcom scenári. Treba vidieť.

Spoutej mě! (1989)

Priemerný film, ktorý zo svojej absurdnej zložky mohol vyťažiť viac. To by sa však musel viac venovať vzťahu hlavných hrdinov ako okolnostným peripetiám. Trampoty s potrebami milovanej ženy boli celkom vtipné. Zohnať prášok, ktorý potlačí každú bolesť, či získať heroín v zmysle vyššieho dobra, nemusí byť predsa vždy bezbolestné. Ricky je však ochotný riskovať, lebo jeho láska nepozná hraníc. Marina sa spočiatku cíti týraná, no jej postoj k únoscovi sa mení. Ako inak, v posteli. Film spestrili mnohé nápadité scénky, ale napriek tomu mi chýbala výraznejšia psychologizácia vzťahu. Podozrivo rýchlo sa tí dvaja dali dokopy. 3 hviezdičky za hereckú dvojicu, celkom zaujímavý príbeh a potápača:-)

Mlčení jehňátek (1991)

Napínavý thriller, ktorý som si ako malý vychutnal s otvorenou pusou. Keď som si ten istý napínavý thriller pozrel asi po desiatich rokoch, pusa sa zavrela. Na psychopatického Anthonyho, či na jeho krátky pobyt v klietke však nehodlám zabudnúť. Aj preto si Mlčanie jahniat vychutnám vždy. Len škoda, že mráz, ktorý mi kedysi chodieval po chrbte, chodí teraz niekam na pobrežie Antarktídy...

Červený drak (2002)

Jednoducho mimo mňa. Suché, bez života, nudné, prehnane dlhé, na spanie, nevydarené, zbytočné. Máločo v tomto filme stálo za zapamätanie...vlastne asi nič. Ale odpad to predsa nie je. Taká typická b-čková hračka. Občas zabaví, občas nie. Teraz nie.