• Krátkometrážní

Chytrá princezna (1984) (TV film)

Království hňupů. Bejt tou princeznou, tak emigruju.;-)

Temný případ (2014) (seriál)

"Napadá tě někdy, jestli nejsi špatnej člověk. Ne, nenapadá, Marty. Svět špatný lidi potřebuje. Protože držíme jiný špatný lidi před prahem." První díl na facku. Postupně se to ale rozjelo. A čím bylo méně retrospektivního vyprávění a děj se více posouval do současnosti, tím lépe. McConaughey i Harrelson skvěle zahráli své charaktery. Těším se na dvojku. - - - - - - P.S.: Dvojka je postmoderní kaše. Kvalitní, ale doslova. Uvidíme, jak dopadne trojka - zda-li tvůrci překročí svůj stín.

Baron Prášil (1961)

Na Baronovi Prášilovi mi vadí jediné - jedno vyprávění se balí na druhé a Baron Prášil by mohl klidně prášit do dalších Vánoc. Příběh, pokud se to dá nazvat příběhem, nemá přesně sevřený útvar. Ale má cíl. A tam doletí... Ale jinak naprosto kouzelné. Tech nápadů, imaginace... Výtvarně brilantní. Triky fungují i s odstupem let. Pohoda.

Flip a Flap (2012) (seriál) odpad!

Tom a Jerry je proti tomu veledílo. Pokud máte rádi Toma a Jerryho (já ho nesnáším), tři hvězdy přidejte.

Zuzčina ZOO (2011) (seriál)

Když to srovnám s Flip a Flap, což je stejná cílová skupina i krajina původu, tak je to nebe a dudy. Vezmeme to z výchovného hlediska (kluka jsem totiž nechal na tuhle roztomilou pitomost koukat a Flipa a Flapa jsem mu zarazil): Zuzančina ZOO je jako vyhřátá barevná louka (moc pěkně nakreslená, btw), po jejímž sledování dítě s trochou štěstí možná získá dojem, že svět je zajímavé místo, kde lze najít spoustu fajn kamarádů. Po sledování Flipa a Flapa pravděpodobně nabyde dojem, že svět je hlavně boj, a nedá se věřit ani bráchovi.

Číslovánky (2007) (seriál)

Třesky plesky mozkoblesky! Představte si, že by k Vám přihopsalo gumové číslo se zevzřením monstra z nějakého japonského hororu, poulící na vás obří oči. Tohle je z estetického hlediska čiré vizuální zlo a fuj. To nedělal někdo, kdo chtěl děti vzdělávat, ale někdo, kdo se chtěl dětem mstít. Dobrá, dítě u toho pochopí počty do desíti a základní principy jako např. - něco je dlouhé, krátké, půlení, čtvrcení, že se v noci nosí pyžamo a ve dne chodí do práce apod. Ale děj je neskutečně pitomý a čísla jsou mimořádně odupudivě ztvárněna (ne, opravdu větší oči neznamená vždy roztomilejší). Děti tohle bohužel baví a kýč se jim líbí. V tomto případě je však kýč slabé slovo.

Fokus Václava Moravce (2015) (pořad)

Zajímavá aktuální témata. Zajívavý hosté. Dost času jít více do hloubky. Kultivované moderování VM. Takové pohlazení v dnešní době. Pořad má zjevně slušný rozpošet, díky čemu se diskutje v tematických lokacích a divák si může užít graficky dobře a nápaditě zpracované vizualizace grafů, když jsou uváděna čísla.

Království potoků (2005) (TV film)

Ale plosimvás. Nenechte se předem odradit. Nic světoobjevného, ale podle mého gusta fajn pohádka. A to nejsem pohádkový typ. Výtvarně velmi pěkně zpracováno. Prachař hrál v pohodě, ti dva patroni byli jasná nadsázka. Akorát z Pavelky jsem měl trochu pocit, že u toho usne.

V zámku a podzámčí (1981) (TV film)

Z edukačních důvodů to má smysl vydět. Ale jinak tento typ 80-kových historických telvizních adaptací bytostně nesnáším.