Cesta na Měsíc 3D (2008)

Chvilku jsem váhal mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami... ano, čtete správně... Proč?_______1) mám rád filmy o cesmírných projeltech NASA a tebhle je krásně dětinský a krásně 3D_______2) viděl jsem ho v IMAXu, což ještě víc umocnilo vizuální slast a překrylo častou užvaněnost scénáře_______3) vedle mne seděl ani ne pětiletý synovec, který hýkal smíchy, oháněl se kolem sebe rukama a vykřikoval na mou přitělkyni "Pozor Kačko, střepy!" (to když se ve stavu beztíže rozbila zkumavka_______4) některé scény mě dojaly, rozesmály, pobavily (start Saturnu V, "muší" Vesmírná odysea, zápas s ruským muším agentem třímajícím dvě zapálené sirky...)_______Tři hvězdičky nakonec dávám kvůli již zmíněné ukecanosti a pak závěrečné promluvě... Buzze Aldrina si sice vážím, ale závěrečné prohlášení jsem komentoval společně s mušími hochy s nevěřícím "A tohle bylo jako co???"

Pražské jaro 1968 (2008) (TV film)

Výborný "dokument" i přes několik vad. Divím se například, že nikomu zde nevadilo, že Dubček, byť sehraný poměrně dobře Janem Hrušinským, mluví česky a nikoliv slovensky!

Stmívání (2008)

Dlouho jsem váhal mezi 3 a 4 *, ale dávám hooodně solidní 3... takže asi tak 3 a 3/4... (jen doplním, že po zhlédnutí druhého dílu mi rázem ten první přijde jako majstrštyk...)

Co je vám, doktore? (1984)

Humoru poskrovnu, ale té hořkosti a takřka bezvýchodné normalizační atmosféry se špinavými ulicemi, kouřícími komíny a výstavbou výzkumných ústavů pro výzkum výstavby výzkumných ústavů je tu mnoho. Na tvorbě neklidné atmosféry má hlavní podíl "rybí oko" kameramana Oty Kopřivy.

Divoké vlny (2007)

Po filmech se mi stává, že mám potřebu sehnat si podobné oblečení, používat podobné hlášky a nebo být prostě podobně cool jako hlavní hrdina, ale že se mi stane, že budu mít chuť stát se surfujícím tučňákem, to jsem nečekal...;-)

The Rutles 2: Can't Buy Me Lunch (2002) (TV film)

Na 4 hvězdičky to rozhodně není, a to zejména kvůli tomu, že NEJDE O POKRAČOVÁNÍ ale jakýsi "remix" původního filmu, nepoužitých záběrů a zejména nových "mluvících hlav", které nás na ploše 56 minut seznámí s tím, jak jejich život ovlivnili legendární Rutles_______________________________Vedle průvodce Erica Idla (který bohužel až příliš často jen variuje či v horším případě kopíruje fórky z předešlého filmu) a Micka Jaggera, tak promluví David Bowie ("To nebude o mé desce?"), Billy Connolly, Carrie Fisher, Steve Martin, režisér Mike Nichols ("Miku, režíroval jste Kmotra, což je jeden z mých nejoblíbenějších filmů, zajímalo by mě..." - "Děláte si legraci?" - "Ne, mám ho vážně rád, byl to skvělý film!"), Robin Williams (jako rockolog/sexuolog Hans Hänkie), Salman Rushdie a zejména pak Tom Hanks (s příšerným knírkem, ale zato asi nejvtipnějšími vstupy)..._______________________________Jak jsem říkal, nejde ani tak o pokračování, jako o jakousi renovovanou "light" verzi, která nedosahuje kvalit originálu, přesto přinese několik okamžiků, které od srdce pobaví.

Na vlastní nebezpečí (2007)

Spoiler warning! *** Nevím, proč, ale pociťuji všeobecnou skepsi k českým pokusům o jisté žánry. Což o to, pokusit se natočit akční film či thriller je jistě plán zajímavý, ale někde se něco zaseklo a tento film bych doporučil (vím, bude to znít otřepaně) jen na vlastní nebezpečí. Úvodní scéna v nemocnici s přítelem zesnulého otce hlavního hrdiny v terminálním stádiu rakoviny hrtanu mi připomněla parodické běsnění pánů Romana Holého a Miloše Kohouta ve starém dobrém Kinoboxu (nehledě na to že brzký nebožtík Miloše Kohouta evokoval i svojí fyziognomií). Přesto jsem se těšil, co to za tajemství skrývá ten tajemný rumunský „rybáááář“ a co že to vězí za smrtí otce hlavního hrdiny. *** Vybrané exteriéry sice naplňují film moc pěknými obrázky a párkrát mé srdce zaplesalo ve velmi zdařilých prolínačkách (ubíhající silnice/řeka) a velkoryse (na české poměry) pojatých záběrech. V tomto ohledu se dá filmu jen máloco vytknout. Herecké obsazení se snaží, seč může – Jiří Langmajer chmuří svoji větrem ošlehanou tvář, Miroslav Krobot si zgustl na dalším ze stárnoucích podivínů (skoro jsem čekal, kdy začne vytlačovat bublinky z láhve od piva), Václav Jiráček je frajírek kterého byste s chutí nakopli, jeho přítelkyně Lucia Siposová toho (herecky) moc neukáže a asi nejvíc zamrzí promarněná role Filipa Blažka, který díky své fyziognomii nabízel možnosti vpravdě brucewillisovské. Další stranu ansámblu tvoří představitelé Rumunů, rumcaisoidním Cornelius Kipa a moc pěkná Raluca Aprodu. Všichni herci se snaží scénáři navzdory a párkrát to zavane trapností. Právě scénář je totiž největší slabinou filmu. Rozuzlení celé „záhady“ nám je jasné zhruba ve třetině filmu, ale musíme čekat až do konce, než Jiří Langmajer udeří na tajemného rybáře a ten po cimrmanosvsku spustí „to bylo tak...“. Následuje nepřekvapivý flashback, který nám nakonec potvrdí naší domněnku, že tento rumunský vousáč nebránil laškování Saši (Langmajer) a krásné Anici (Aprodu) jen tak pro nic za nic, protože spát se sestrou je nemrav nemravná, i kdyby byla vlastní jen z otcovy strany. Bohužel, tak banální příběh se skrývá za celým tím „akčním“ pátráním po stopách zmizelého otce. Saša tak zjistí, že tatík se tenkrát připil, s rybářovou ženou si vyměnil něco genetických informací, což rybáře příliš nepotěšilo. Sice se na tatíkově zkáze nepodílel přímo, ale ani mu v osudový okamžik nepomohl (ostatně – neříkal si o to taťulda sám, když se chystá na prvosjezd řeky a při záletech si nechá na plotě své milé schnout plovací vestu?).*** Záhada je rozluštěna, Saša a jeho tým se vrací domů (jo, málem bych zapomněl – ještě tu rohnou jednoho z místních vojáků, zběsile šermujícího kalašnikovem, ale to se dá uplatit – necháte tu svoji výbavičku, zaplatíte „pěrmit“ a jede se).

Tarzan (1984)

Jeden z mých prvních zážitlů v kině;-)