Čardášová princezna (1971)

Dákové (1967)

zasa jeden vyborny, historicky, farebny, sirokouhly film nasej mladosti. V hlavnej ulohe francuzi - Winnetou - Pierre Brice a Marie-Jose Nat. Aj v tomto filme reziser Nicolaescu ukazal, ze aj rumuni vedeli robit vypravne historicke filmy s velkym poctom vojsk na sposob Bondarcuka a Ozerova. Popri jeho tiez vybornom filme - Boj o Rim I, II - http://movie-library.cz/film/16649-boj-o-rim-i/ a http://movie-library.cz/film/16650-boj-o-rim-ii/ este stoji za pozornost - Trajanov stlp - http://movie-library.cz/film/95940-trajanuv-sloup/

Velkolepé století (2011) (seriál)

priklanam sa ku "klerikovi" serial po dejovej linii vychadza vyborne, pekne kostymi, vyvoj a zlepsovanie sa hercov v prvej polovici dielov a teraz ked sa to uz pomaly blizi k zaveru. Serialy velmi nepozeram a tiez som mavol rukou na zaciatku, ze co uz turci mozu spravit dobry historicky serial ? Ale po pravidelnom sledovani az mi vadi, ze to TV nedava aj v stredu a piatok vzhladom na stupnovanie sa deja a napetia vo vyvoji postav. Ako pisal niekto predomnou sirak dole ako sa im to podarilo. Az nieco take vypravne spravi STV alebo CT v sucasnosti bude im hold ale roky 70. - 80. ked sa u nas este nieco kvalitne historicke tocilo su prec a v sucasnosti na nic nie su peniaze ani taki vykonni tvorcavia ako Tapak, Holly, Pietor, Karol L. Zachar, Michaeli. A problem pri tom je ta casta a nevkusna reklama, ktora z filmu stiahne aj 15 minut ! + http://gabrielazavacka.blog.pravda.sk/2012/01/23/sultan-sulejman-v-telenovele-a-historii/ + http://www.youtube.com/watch?v=Tcv2DjnxOh8 + http://www.youtube.com/watch?v=cI9huSLuC00&feature=endscreen&NR=1

Příliš vzdálený most (1977)

vyborny vojensky film na zaklade skutocnych udalosti, zapadnej produkcie len tak hemziaci sa mnozstvom vybornych hercov, ktori podali autenticky bojovo - herecky vykon. Velmi autenticke exteriery, bojova atmosfera, autenticke zbrane. No hriech by bolo nepozerat tento film aj castejsie ale na dobrom, velkom premietacom a kvalitnom zvukovom zariadeni viackrat po sebe + ukazka filmu - http://www.youtube.com/watch?v=Jtyj6NBWF8Y