• Pohádka

Policie Modrava (2011) (seriál)

V dnešní záplavě kriminálek, takzvané severské školy působí Policie Modrava jako balzám. Nádherná příroda, humor a přímočarý děj, ze kterého nebolí hlava. Samozřejmě to není nic pro milovníky náročného umění, a krvelačných příběhů. Nás normální seriál potěší.

Vládci chaosu (2018)

Ten film je špatný. Tak špatný, že horší už snad ani být nemůže. A dost se divím že je pod ním podepsán právě Åkerlund, který má na svědomí skvělá videa mnoha rockových a metalových hvězd. Kromě naprosto povrchního zpracování událostí, je zdaleka nejhorší výběr herců. Ne že by hráli špatně, jenže aby Američani hráli Nory, to je trochu silná káva. Přitom na výběr byli Němci nebo Britové, kde by to americké vrčení a protahovaný přízvuk tak netrhalo uši. Samozřejmě za byla snaha film prodat do světa, což by s titulky moc nešlo. Ale jak říkám, mohl zalovit v evropských hereckých vodách. Navíc ten herecký výběr způsobil, že to zlo ve výsledku působí hodně komicky a kdo se neorientuje v black metalové scéně Norska, ten to bude považovat za podprůměrný horror. No nakonec dávám jednu hvězdičku za docela povedený forek, kde Varga Vikernese hraje židovský herec. Myslím že toto zjištění tomu nacistickému magorovi přineslo úporné průjmy.

Manifest - Boční vítr (2018) (epizoda)

Je to epizodu od epizody lepší. Sám jsem zvědavý, jak z toho tvůrci nakonec vybruslí. Každopádně, pokud se celý příběh uzavře poslední epizodou, bude se jednat o jeden z nejlepších seriálů. Bojím se ale, že tvůrci přistoupí k systému tasemnice a budou to natahovat do další sezony.

Bohemian Rhapsody (2018)

Hloupý a zbytečný film. Navíc plný nepřesností, které by být neměly, pokud byl film zamýšlen jako pocta Mercurymu. Nicméně Queen byla a je průměrná skupina.

Kouzelník Žito (2018) (TV film)

Tak zase takový průšvih to nebyl. Podle toho co tu odborníci píší by se dalo soudit, že se jedná o nejhorší pohádku. Asi zapomněli na slíbenou princeznu. No tuhle pohádku přizabily ty písničky. Vlastně nevím co je to za blbou modu, do každé pohádky cpát zpívánky. A když už se tam cpou, kolik je dnes autorů jako kdysi, kdy vznikaly hity, které si děti zpívaly a zpívají dodnes? Hudba z tohoto filmu byla otravná a nikdo si jí nezapamatuje. Nemá tu chytlavost. Dále tam bylo protivné to srocení vesničanů. Příšerné klišé. Herecké výkony byl ucházející. Nejlepší ovšem jednoznačně pár vteřinový Bolek Polívka. A Liška byl taky skvělý. Tatiana Vilhelmová rovněž vynikající. Ten Žito dělal co mu režisér řekl. No nic moc a ta princezna dobrá, až na tu scénu po vysvobození ze skály. Tam to bylo hodně přehrávané a dokonce jsem podezříval, že je to nějaká lest od Filištíny. Škoda že nedostal lepší prostor pan Kostka. I Jan Hrušinský by si zasloužil více než štěk. Jak jsem tedy napsal, nebyl to naprostý průšvih ale zázrak taky ne. Každopádně z pohádek pana Zelenky to byla nejhorši

Zákony pohybu (1978) (seriál)

Na seriálech tohoto druhu a z té doby mě fascinuje, jak mohly vůbec vzniknout. Hodně lidí je dnes kritizuje, aniž by si uvědomili fakt, že jsou cenným dokumentem doby. Dokladem, jak neskutečný binec v tom budování socializmu vládl. Samozřejmě mají tyto seriály jedno společné klišé v tom, že musí přijít jeden hrdinný ředitel, projektant, tajemník aby vše dal do pořádku ale toto klišé právě ukazuje na to, že ta společnost nebyla schopná života a vždy spoléhala na nějaký zázračný zákrok jednotlivce. Navíc: Možná se pletu, ale mám pocit, že vysílání tohoto seriálu v premiéře bylo zastaveno dílem pád, kdy ředitel zkolaboval. Je to už dávno ale vzpomínám si, že po tomto dílu seriál zmizel a nepokračoval.

Poloviční šance (1998)

Jedním slovem skvělé. Dost se divím, že mi tento film unikl. Ale jsem rád že jsem se dnes na čt 2 podíval. Kupodivu, na české poměry vynikající dabing ale to co předváděla hlavní trojice na obrazovce bylo úchvatné. Jakoby se zastavil čas. A jak už tu někdo napsal, oba filmoví giganti se náramně bavili, pravděpodobně jím energii dodávala Vanessa Paradis. Takových filmů bych rád viděl mnohem více.

Vraždy v Kitzbühelu (2001) (seriál)

Zajímavý seriál. Trochu mi připomíná Modravu. Asi hlavně přírodou ale hlavně tím, že ty postavy jsou civilnější než je tomu u seriálů s podobnou tématikou z USA, které jsou jedno velké klišé. Tady, podobně jako u Německých seriálů hraje velkou roli nadsázka a odlehčení, které ovšem nespadá do telenovely. Je to prostě taková příjemná kriminálka, která neurazí a nedeprimuje přílišnou temnotou, jako je tomu u přeceňovaných produkcí ze Skandinávie.

The Perfect Kiss (2018)

Dal jsem za 4 protože si myslím že A) ten film není hloupější nežli velké množství ostatních romantických komedií B) jeho kritici jej stírají jen proto, že je velice modní kritizovat vše, co dělá Vondráčková a přitom samí doma sedí a čumí na růžovou zahradu

Maharal - Tajemství talismanu (2006)

Užasný film, v českém prostředí prakticky nevídaný. Dobrodružné vyprávění, hledání historických faktů, docela se divím a nechápu, proč se tvůrci v Česku tomuto žánru tak vyhýbají. Přitom naše dějiny mají co vyprávět a Praha sama o sobě, je plná námětů na celé série podobných příběhů. Chce to jen trochu více odvahy. Něco málo v tom podniká Jiří Strach ale to stále ještě není dost.