Fantom Amsterdamu (1988)

Slušný poctivý krimi príbeh ktorý mierne tiahne k hororu ktorých je dnes hafo. Pred rokmi bol toto ale hit ktorý na to,že pochádzal z Holandska bol dobre prepracovaný. Ústredný hudobný motív spolu so zvukmi dýchacieho prístroja potápača dobre udržuje napätú atmosféru. Zaujme aj rôzny štýl vrážd ( to znelo morbídne hehe ) samozrejme nafukovačka a ..... víťazí...film je pomerne dobre svižný a miestami aj situačne vtipný. Nesedel mi urýchlený koniec kde sa toho moc nevysvetlilo a zbytočná stopáž ktorá bola natiahnutá o love story a zvláštne úlety dvoch detí. Najviac mi vadil dabing..niečo tak hrozné som nepočul dávno..viem,že to nie je chyba pôvodného filmu ale nemal som možnosť film vidieť v originále..ak máte možnosť ..pozrite si to vy radšej origo ..vyhnete sa uši a nervy drásajúcemu " zážitku ".

Poslední čtvrťák (1995)

Film v ktorom na prvý pohľad ide o 25 centov ale v skutočnosti ide o veľa...skoro o všetko....mladý chlapec Genarro chce silou mocou do kina za cenu 25 centov, musí to stihnúť ale do určitého čas lebo potom lístok dvojnásobne zdražie. Starý otec ( Al Pacino ) ktorý umiera mu sľúbi ,že hneď ako umrie nechá mu 25 centov. Mladý Genarro ale nemôže čakať na smrť starého otca ( znie to divne,že ? ) a tak berie rôzne úlohy a práce na to aby si zarobil na svoj sen. Film má svoje krásne pomalé slnečné tempo...humor je tam skorej taký mierne čierny a úvodná scéna svadba vs pohreb vám položí otázku ...potrebuje 25 centov na kino keď sám život ponúka najlepšie príbehy a rovno z prvej rady ? Krásny malý ľudský film.

Muž z prvního století (1961)

Socialistická ? komunistická ? boľševická ? demokratická ? kapitalistická ? budúcnosť musí v prvom rade pochádzať od človeka či už je pravý alebo ľavý. Kadencia hlášok je neskutočná a všetko som si ani pri prvej projekcii nezapamätal... kde je na mape tuzex ?................. nemyslíte,že myslíte nahlas ? myslíte ? ..........som 500 rokov nepotreboval maródku......na konci geniálna hláška...pozor ľudia posielame ho ku vám....hmm ako sa tak obzerám po svete tak zisťujem,že ten chamtivec " úspešne " pristál a prežil nielen 20 ale žije aj začiatkom 21 storočia. Kopecký alias herec svetového kalibru je geniálny !!!

Zdrojový kód (2011)

Priznám sa musel som si tento film pozrieť 2x , ono je dôležité si to všetko dať správne do súvisu. Film zaujme hneď od prvej minútky. Hrdinu rovnako spoznávame ako on spoznáva kto je , kde je a hlavne prečo tu je....vždy na 8 minut..potom sa dozvedáme zase viacej o samotnom motíve prečo 8 minut..prečo vlak, prečo a prečo :))) Myslím si,že tak zložitý scénar bol natočený skvelo a pomerne ľahko...na konci je dôležité sa nestratiť a pristúpiť na zdôvodnenie toho čo sa stalo od scénaristu a budete spokojný tak ako ja.

Konec jasnovidce (1957)

Neskutočné čo srandy , skrytej ironie a nárážok sa vie spratať do necelých 24 minut ! Za povšimnutie stoja aj úderné heslá na stenách a všetko je to robené tak nejak až vážne a pri tom je to proste len reflexia reality ktorá je privedená do absurdna a to geniálnym spôsobom. Kopecký exceluje...ako vždy :)

Šaman (1992)

Tento film by si zaslúžil lepšie spracovaný scenár, lebo námet je pomerne originálny a zaujímavý. Výprava je fantastická a McTiernan sa zase ľahko a profesionálne pohybuje v pralese. Podľa mňa je najslabším miestom v príbehu iskrenie medzi Connerym a Bracco..film je tak zbytočne miestami vtipný kde sa to nehodí. Suché a ironické hlášky by sa viacej hodili Clintovi Eastwoodovi. K čomu mám 100 % obdiv je soundtrack ! Vo filme je cítiť aj obohratú ekologickú agitáciu. Celkovo film hodnotím nízko a len vďaka hudbe a krásnej prírode dávam slabé tri hviezdičky.

Dracula (1992)

Najvernejšia filmová adaptácia Brama Stokera ! Coppola zase prevádza famozné knižné veľdielo do filmového zážitku ktorý všetci čitatelia Draculy uvítajú. Mne osobne sa zhmotnila celá tá úžasná knižka na plátne, tak nejak som si predstavoval tie hrôzostrašné opisy v knihe. Oldman sa narodil aby bol Dracula !!! Masky a výprava na jednotku ... zvyšné herecké obsadenie na jednotku...trošku toporný Reeves ale celkovo tam sadol ako človek zmätený z miesta a udalostí ktoré sa odohrávali na zámku v Transylvánii. Maximálne dokonale vytvorená atmosféra aj vďaka hudbe.Kult

Leon (1994)

Film v duchu 80 rokov sólo jazdcov o bezcitnom nájomnom vrahovi ktorý nepotrebuje k životu veľa...pekné slnečné miesto pre svoju kvetinku...vždy čerstvé mlieko a samozrejme dlhý plášť ktorý skrýva pracovné náčinie.Poloha na spanie ležmo neznáma...srdce vždy zamknuté..až do jednej chvíľky kedy mu mladé dievča skríži cestu a nič už nebude ako predtým. Najlepší Besson !!! Od základu poctivý príbeh bez hluchého miesta, Reno vo svojej životnej úlohe. Mladá Natália a skutočne zákerný Oldman robia Leona nesmrteľným kultom pre filmových fajnšmekrov.

Rudé horko (1988)

Výborný nápad dať do kopy mlčanlivého ruského policajta tvrdáka..a ukecaného amerického ( kafe a koláčiky ) policajta ktorých bravurne stvárnili Arnie a Belushi. Myslím si,že ako akčná komédia je to dobré...je v tom poznať ešte staré dobré 80 roky a začínajúce uvolnovanie napätia vo svete, takže je to prvý US film natočený na červenom námestí. Arniemu ide rola ala terminátor....to jest nulová mimika...minimum slov a oceľové riešenie problémov :))

Okno naproti (2003)

Zaujímavý europský mix Schindlerového zoznamu a Madisonských mostov...v prvej polovice výborná atmosféra odkrývania tajomstva minulosti jedného starého cukrára. Do toho sa nenásilne vsunie príbeh o nenaplnenej láske dvoch susedov ktorý sa spoznali vzájomným pozorovaním jeden druhé cez okno. Aký je ale pohľad z okna ktoré bolo predtým také lákavé a nedostupné ? Odpoveď vám dá tento netradičný a zaujímavý film. Páčila sa mi hudba a priateľka hlavnej postavy :))