• Krátkometrážní

Záviš - kníže pornofolku pod vlivem Griffithovy Intolerance a Tatiho Prázdnin pana Hulota aneb Vznik a zánik Československa (1918–1992) (2006)

Moje první setkání s Karlem Vachkem a asi není zcela fér hodnotit, řekl bych, že film stojí svojí vlastní podstatou zcela mimo jakékoliv hodnocení... Zajímala mě především forma, pověstný Vachkův styl, který byl mnohokrát zmiňovaný, jak vlastně vypadají tyto filmové eseje... Originalita, nápad, komplexnostn, neobvyklost ani promyšlenost tomu nelze upřít.. Navíc se to navzdory stopáži sleduje velmi příjemně. A pak člověk může přemýšlet nad tím, co vlastně Vachek říká. A některé věci jsou skutečně ohromně zajímavé a přínosné... Jiné jsou spekulativní a nemyslím si, že bylo zcela správné se pouštět do současné politiky. Jedná se o velmi komplikovaný problém, kde hraje roli ideologie, přehled, inteligence, vhled a znalost... Každý má vlastní názor, ale vlastně nikdo neví nic... No a ať má Vachek pravdu, nebo.. Mě jeho argumentace nepřišla přesvědčivá.. O to víc mě zaskočilo, že po skončení projekce mu někteří lidé začali neuvěřitelně lézt do zadku... Jako umělec a mimořádně zajímavý a inteligentní člověk u mě ustál, ale pochlebovat mu ve stylu "Pane Vachku! Pusťme ten film v Thermalu ať všichni vědí, jaký je ten Klaus lotr!" mi přijde zcela zcestné a doufám, že to ani nebyl záměr filmu. Rozhodně to byl krásný podnět k přemýšlení úplně o všem od metafyzického momentu až po techno..

Submarino (2010)

Tenhle film mi zkazil den! Totální deprese, která je možná občas až příliš okatě a účelně ždímaná... Řekl bych, že mi film umožni nahlížet na některá až klišoidní témata a prvky ze zcela nové perspektivy...

Pokušení (2009)

Atom Egoyan, tak jak ho známe ze všech ostatních filmů... Typická egoyanovská atmosféra, možná až příliš thrillerovité, možná oproti jiným příliš snadno uchopitelné. Kolik režisérů dokáže vytvořit tak svérázný rukopis?

Byl jsem lynčován (1936)

Další neuvěřitelně milé překvapení. Fritz Lang umí a vytvořil svůj portrét USA a její mentality. Bohužel film je i po 75ti letech vlastně neustále aktuální a je možné ho aplikovat i v rámci ČR. Tenhle film bych nejradši pustil všem diskutujícím na serverech jako novinky.cz, kteří (s trochou nadsázky) u článku o krádeži čokolády napíšou, že by toho zmetka nejradši sami umučili.. Přesně takoví lidé totiž jsou: primitivní, davoví a také pomstychtiví... Tento film se s těmito tématy vypořádává výtečně...

Fantastický pan Lišák (2009)

Bál jsem se animáku od Andersona, že to nebude Anderson, že jeho poetika je nepřenositelná na animovaný film.. OMYL!! Poetika teprve pořádně vynikla v animáku.. Prostě dokonalé!

Toy Story 3: Příběh hraček (2010)

Byl jsem překvapen, ale trojka mě skutečně mile potěšila, zahřála u srdíčka.. :) Skrze formu pro děti se film zajímavým způsobem vyjadřuje i k tématům, které zaujmou spíše dospělejší publikum (přestože asi ne v takové míře jako velmi podobný Kuky). Opět se jedná o úžasnou dobrodružnou jízdu, která je nasycená ohromným množstvím sentimentu, který jsme však schopni odpustit. Vzásadě mě napadá snad jediná, ale podstatná výtka. Vystavění děje kopíruje šablony předchozích dílů a stejnak i motivy jsou velmi podobné. Jsem člověk, který jako malý viděl předchozí díly snad milionkrát a těžko jsem snášel, že Woodymu opět nikdo nevěří, že musí být opět podniknutá dlouhá cesta ke sjednocení hraček atd.

Repo Men (2010)

Tohle byl děsnej film! Myslím, že tvůrcům se podařilo docílit naprosto skvěle vyvážené syntézy totální ptákoviny a ohromný nudy.. Samozřejmě nemůže chybět "cool" bojová scéna ukradená z Oldboye, zesílená písní od UNKLE, která má videoklip mnohem lepší než tohle. Vlastně bych řekl, že ohromná část scén je ukradená a občas se krade i z filmů, které za to nestojí.. Nevím jestli nadšení většiny lidí pramení z té pointy, která byla naprosto zřejmá, ale hlavně vlastně uplně prázdná a zbytečná. Jaký to má význam? Co přináší tento film? Dvě hodiny nudy, dvě hodiny trapných pokusů zaujmout diváka něčím, co by mohlo být "hustý", "šokantní" a "brutální".. Přičemž do posledních 15 minut se to nedaří ani trochu a potom na takové trapné úrovni... Znepokojivé dystopické sci-fi? Kdeže! Děsivější obraz budoucnosti vám poskytne v podstatě cokoliv od toastovače po Toy Story. :)

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Curious Case of David Fincher.. Aneb jestli se po zpátku nevyvíjí náhodou někdo jinej než hl. postava. Fincher je hodně o vizuálních legráckách a kdysi uměl překvapit nějákou pointou, což bylo na Hollywoodský poměry celkem fajn. Dokud nezkusí natočit drama, které chce být na oko něčím (oscarovým?), aby to uvnitř bylo vlastně prvoplánově ničím. No a pak tu máme tu roztomilou vizuální stylizaci, která omrzela už v traileru. Bojím se o další tvorbu Finchera, protože tenhle pán umí hlavně thrillery a já bych se v jeho kůži nepouštěl do něčeho jiného...

Vnitřní poušť (2008)

Další zde silně podceněný film. Na tomhle filmu může zaujmout leccos od naprosto dokonalé kamery a celkově vizuálního zpracování filmů (animace atd.) přes zajímavou prací s narací až po velmi zdatné (a pro mě rozhodně inovativní) rozebrání tématu náboženství a od toho se odvíjející výchovy, společnosti, psychologie, to vše zasané do dějinných událostí v Mexiku. Rozhodně doporučuji a řekl bych, že v mezích se nejedná o vyloženě náročný film na sledování..

Každý pro sebe a bůh proti všem (1974)

Herzog umí a jedná se určitě o vynikající film s možností různých interpretací a s mnoha smyboly... Moje nejzásadnější výtka spočívá v tématu. Za tu dobu, co sleduji filmy se mi skutečně zprotivilo sledování střetu čistých don Quijotů a společnosti a přestože v tomto případě se jedná o velmi specifické a netradiční pojetí tohoto motivu, stále se mi to jeví poněkud otravné..