• Fantasy

Sherlock - Šest Železných dam (2017) (epizoda)

Víte, jakou epizodou měla série o Sherlockovi končit, aby se z ní nestala jen nudná, sebe špatně parodující a pouze vztahy postav se zabývající hloupost? The Reichenbach Fall (s02e03). Po tuhle epizodu se dá seriál brát vážně. Dál už je to jen výše zmíněné, pouze v některých dílech (asi v jednom) z následujících jsou ještě chvílemi dokonce památky po tom, že to, co Arthur Conan Doyle napsal, byly detektivky. Člověk by si naivně myslel, že když čeká několik let (!) na další sérii, tak že zápletka bude ohromující a děj strhující. Nebo, že to alespoň bude detektivka i přes to, že si sama ze sebe i z postav dělá srandu, která není vtipná. Ale ani v tom první díl (snad) poslední série neobstál. Je to nudné, je to plytké, neřeší se kriminální případy, ale minulost nejotravnější postavy, které kdy Moffat s Gatissem dali nepřiměřený prostor. Vypiplaný vizuál už nepřekvapí, protože ten býval i u epizod s napětím a dějem. Není to detektivka, není to ani dobrá parodie, možná je to tak leda telenovela, protože u ní nikdo žádnou kvalitu nečeká. Dvě hvězdičky jsem dala proto, že byl tento díl lepší, než dementní The Abominable Bride, ale hlavně proto, že SPOILER! nás Mark Gatiss konečně zbavil té neskutečně otravné, naprosto neuvěřitelné Mary Morstanové/Watsonové, která v tohle díle už úplně přejala roli Watsona, tím pádem skutečného Watsona ani nebylo potřeba KONEC SPOILERU. Tak snad už kvůli tomu budou zbývající díly vážnější. V to, že by se místo vztahů postav řešily kriminální případy, jako ve výborné první sérii, jsem už přestala doufat. Kromě prvotřídních herců a hezkého vizuálu už není jediný důvod se na Sherlocka dívat.

Hatfieldovi a McCoyovi (2012) (seriál)

Bylo to dobré, dokázalo to zaujmout, ale chybělo tomu vypiplanější filmové zpracování. Něco hezčího, epičtějšího. Slušel by tomu "look" jako mělo Cold Mountain, více poetické a méně televizní zpracování. Pár lidí neumělo moc hrát, ale u hlavních rolí bych výhrady neměla. Co se týká děje, je až neuvěřitelné, kam byli Hatfieldové a McCoyové schopni zajít a kolik lidí zabít jen proto, aby ani jeden nemusel ustoupit.

Vykázáni (2015) (seriál)

Já vím, nevypadá to nijak draze a už vůbec ne epicky. Po filmové stránce je to těžký průměr a místo historických problémů se tu řeší hlavně problémy se vztahy, ale i přesto mě tato minisérie prostě bavila. Nemohli za to ani tak ti "hlavní" vykázaní (Elizabeth, Tommy a ten další :o), jako poutavý příběh majora Rosse a Katherine, na který jsem vždycky čekala mezi příběhy postav, které mě bavily o poznání méně. Navíc jsem ještě nikdy neviděla žádný film s tématikou počátků Austrálie, coby trestanecké kolonie Britů. Jenom s tím dabingem se teda mohl Viasat History namakat víc. Opravdu je poznat, když jeden dabér mluví víc postav, než jednu. :D

Slíbená princezna (2016) (TV film) odpad!

Hrůzostrašný scénář, neskutečně trapné rádoby vtipy, nevídané kostýmy (normální trička a svetry ze soudobých obchodů), vesměs špatní herci a lituju sympatického Honzy Ciny, že ho neobsadili do lepší pohádky. Ty "královské dcery" vypadající i jednající jako prostitutky, té šílenosti už jen nasadily korunu. Neuvěřitelný nevkus po všech stránkách. Odpad jasný už po pár minutách sledování, naneštěstí jsem to ovšem viděla do konce.

Kubo a kouzelný meč (2016)

Nechápu, co by bylo špatného na doslovném překladu názvu, který by navíc dával daleko větší smysl. No, ale to je spíš detail. Co už detail není, je fakt, že Kubo a dvě struny je poměrně nudný, a magií bez pravidel, kterou lze odůvodnit úplně všechno, oplývající snímek. Možná s hezčími postavičkami, lépe propracovaným dějem a hlubší myšlenkou by to byl vcelku dobrý film. Nebo ještě lepší by bylo vyprávět příběh Hanza a Kubovy matky z minulosti a ne brouka a opice. Nevím, co víc napsat, snad jen, že skvělý hlas Matthewa McConaugheye by se dal poslouchat daleko déle, než pokud sahá stopáž, naneštěstí na příběh samotný je stopáž dlouhá až příliš.

Neúplatní (1987)

Jasně, občas je to nerealistické, agenti, kteří mají dopadnout Ala Caponeho jsou až moc "cool", ale je to prostě velmi zábavné. A navíc Robert De Niro, Sean Connery a Kevin Costner. Mám ještě něco dodávat?

Atlas mraků (2012)

"Je jedno, co děláš, stejně to nebude mít větší hodnotu, než kapka v nekonečném oceánu." - "A není oceán jen velké množství kapek?" Sourozenci Wachowští (nyní už sestry Wachowské) a Tom Tykwer natočili pozoruhodný a velmi ojedinělý snímek. Snímek o šesti samostatných a přece na sebe navazujících liniích, odehrávající se v šesti různých časových obdobích a v šesti různých filmových žánrech. A občas skutečně není lehké se v něm vyznat zvláště proto, že ze snímku není příliš zřejmé, jaká je vlastně hlavní nosná myšlenka filmu, která by všechny linie více propojovala. Na první podívání není totiž ani pořádně zjevné, jak spolu jednotlivé linie souvisí, která souvisí se kterou a která ovlivňuje kterou. Právě proto Atlas mraků rozhodně patří mezi filmy, které se vyplatí vidět víckrát. Když jsem po opětovném shlédnutí sebrala papír a propisku a začala si psát jednotlivé linie a pojítka mezi nimi, teprve tehdy jsem začala chápat, že Wachowští a Tykwer nenatočili pouze vizuálně velmi opojnou a hezkým soundtrackem oplývající slátaninu, ale něco skutečně promyšleného a velmi originálního. Po rozhovoru s uživatelkou Dia08 jsem navíc velmi uvítala její verzi pochopení myšlenky filmu - a tedy, že hlavní hrdinové v každé z linií (1849 - Adam Ewing, 1936 - Robert Frobisher, 1973 - Luisa Rey, 2012 - Timothy Cavendish, 2144 - Sonmi-451 a postapokalyptická společnost - Zachry Bailey) byli ve svém příběhu určitými průkopníky, kteří se postavili zažitému řádu společnosti své doby a tím ovlivnili budoucí časové linie. Toto může být jedno z vysvětlení příběhu, k nimž samozřejmě počítám i zjevnější fakta, jako například reinkarnace, myšlenky o svobodě a pravdě a různé narážky, či dokonce postavy z linií předchozích. A právě kvůli uvědomění si komplikovanosti a promyšlenosti celého děje nakonec měním hodnocení filmu i svůj komentář k němu. PS: Moje oblíbené linie byly - 1936 s Robertem Frobisherem (režie: Tom Tykwer) a 2144 se Sonmi (režie: Wachowští).

Captain America: Občanská válka (2016)

Je to zbytečný film? Samozřejmě. Je to zábavný film? Ale docela jo. Hlavně, když tam tedy zrovna nestraší ti přebyteční trapáci z Age of Ultron. Alespoň motivace sporu mezi Iron Manem a Kapitánem Amerikou není tak hloupá, jako u Batman vs. Superman, takže i to se už dneska u filmů cení. A i když Iron Mana teda nemám ráda vůbec, tak v tomhle snímku jsem byla rozhodně Team Stark, ačkoli herecky jsem byla Team Daniel Brühl. :) Naneštěstí tam neměl nejlepší herec z celého castingu skoro žádný prostor.

Westworld (2016) (seriál)

"Vypnout motorické funkce." Westworld se tváří jako nejchytřejší seriál na světě se spoustou rádoby filozofických rozprav o lidech a sebeuvědomění, ale je to jenom prázdná slupka. Já vlastně ani nevím, co víc k tomu napsat. Herecké výkony jsou standardní, Evan Rachel Woodová je krásná a HBO důmyslně splnilo svoje povinné kvóty o nahotě v každé epizodě tím, že alespoň roboti mimo park musejí být všichni nazí. Děj se odehrává tak pomalu, že kdyby se tři čtvrtiny vystříhaly (obzvlášť ta část v "realitě"), našlo by se snad pár odvážlivců, kteří by se na seriál dokázali dívat opakovaně. Ale nejenom, že je děj pomalý, on je hlavně strašně banální! Divák celou dobu trpělivě vyčkává, co že světoborného a šokujícího, neskutečně novátorského a chytrého se zde nakonec stane a ono nic. Vše směřuje k tomu, co jste už od prvních epizod předpokládali, tedy SPOILERY! že lidé jsou na roboty v zábavním parku zlí a od Roberta Forda nebyl zrovna moc šťastnej nápad, když je s Arnoldem stvořili tak moc inteligentní, že si začnou uvědomovat sami sebe a budou se tedy chtít pomstít. KONEC SPOILERU. Tohle je děj v jedné větě. Nic jiného vědět nepotřebujete. Nepotřebovali jsme ani shlédnout celou "love story" z minulosti Williama a Dolores, nepotřebovali jsme vědět, co je Labyrint a kde se nachází, nepotřebovali jsme znát Fordovu utajovanou robotí rodinku, ani kdo a proč park sabotuje. Nic z toho nebylo podstatné, neústilo to v nic a fungovalo to jen jako vata natahující jednoduchoučký děj na deset hodinových dílů... Od Jonathana Nolana jsem čekala tedy něco daleko více originálního, promyšleného a zábavného. V dalších sériích se bude muset mnohem víc snažit, aby se vůbec dokázal už jen přiblížit seriálu Hra o trůny, jehož má být podle HBO Westworld následovníkem.

Westworld - Bikamerální mysl (2016) (epizoda)

SPOILERY! Jo, tenhle díl by byl dobrej, kdyby býval přišel o pět dílů dřív. Největší mínus Westworldu totiž je, že se odehrává tak strašně pomalu a se spoustou zbytečných, rádoby inteligentních řečí (viz. skloňování slova "vědomí" a "sen" ve všech pádech, hloupé vyústění té domnělé strhující záhady s Labyrintem atd.). Už vidím, jak se celou další sérii budou ti lidé z oslavy snažit přežít tu "robotí střelnici" a v posledním dílu se roboti konečně dostanou ven z parku. A zdejší uživatelé tomu nasolí 100%, o tom nemám pochyb. KONEC SPOILERU! PS: Často tady čtu o "geniální epizodě" apod., pokud chcete vidět skutečně geniální epizodu, podívejte se, prosím, na předposlední díl poslední série Hry o trůny - Battle of Bastards. Takhle má vypadat strhující, úžasná epizoda seriálu (a to ani nebyla závěrečná), ne tenhle slabý, kecací odvar.