• Fantasy

Sherlock - Poslední případ (2017) (epizoda)

Tohle byla epizoda, která měla konečně atmosféru první série. Byla vážná, opičky se dělaly jen minimálně a byla nesmírně napínavá, třeba, že se neřešil detektivní případ v pravém slova smyslu. Drama mezi klíčovými postavami, absence halucinogenů a osudovost udělaly z The Final Problem nejlepší epizodu Sherlocka od The Reichenbach Fall a to už je hodně dávno. Pokud byl tohle skutečně poslední díl Sherlocka, pak je škoda, že Moffat a Gatiss udělali z třetí série, z viktoriánského speciálu a z prvního dílu čtvrté série, vědomě stupidní parodii, protože se ukázalo, že by na kvalitní detektivku/thriller pořád měli. Jen tu patetickou Mary na konci si mohli odpustit a místo ní nějak lépe dořešit moji oblíbenou Molly Hooperovou. PS: Mimochodem, kdo taky zaznamenal zjevnou inspiraci hororovou "Saw" sérií?

Bohéma - Snad to nebude tak hrozné (2017) (epizoda)

Já teda nevím, jestli se zdejší uživatelé dívali na stejný seriál! Podle mě je to zatím velice dobré, zábavné, má to úroveň a je to dobře natočené. Robert Sedláček se od unylého Českého století znatelně zlepšil a vydatně mu v tom pomáhá kvalitní scénář Terezy Brdečkové a dobré výkony herců. Od pana Javorského jsem čekala vysokou laťku herectví, ale to co předvedl, je výkon hoden Českého lva! Je pak zcela zřejmé, že ostatní herci mu tak úplně nejsou schopni konkurovat (zvlášť ten Vančura, to bylo jako co?), ačkoli Zdeněk Štěpánek Michala Dlouhého je taky velice dobře zahraný. Jediné, co bych tomu vytkla, jsou ony nezajímavé přeskoky do dob začátku Normalizace, nebylo vůbec nutné tuto linii točit. Jinak se mi ale první díl Bohémy zdál jako velmi důstojný a půl hvězdičky klidně v hodnocení přidám za neskutečného Vladimíra Javorského, coby Vlastu Buriana. Ovšem chápu, že pro člověka, který o prvorepublikových hercích skoro neslyšel, to musí být zřejmě nuda. Těm bych doporučovala hloupoučké Četníky z Luhačovic, tam se snad pobaví dostatečně.

Taboo - Episode 1 (2017) (epizoda)

Už kvůli Tomovi Hardymu a Jonathanu Pryceovi doufám, že tento seriál nebude tak hloupý a povrchní, jako to, co se postupně stalo z Peaky Blinders (Steven Knight).

Zkáza krásou (2016)

Na to, o jak zábavném tématu to pojednávalo, to byl celkem dost nudný dokument. Taková dlouhá samochvála jedné kdysi významné herečky.

Lída Baarová (2016)

Co taky čekat od Renče jiného, než nevkus? Vypadá to nefilmově, jakoby se to točilo pro televizi na neděli večer. Zápletka žádná, je to v podstatě zkreslené odvyprávění příběhu Lídy Baarové, které z ní mělo zřejmě učinit dobrého, naivního člověka, a ne egoistickou a bezohlednou ženu, kterou nejspíš byla daleko pravděpodobněji (možná byl pro scénáristu problém, pár věcí si o ní zjistit, minimálně o jejím chování a vystupování). Omlouvám se Táně Pauhoufové, mám ji ráda a je to hezká žena, ale ona zkrátka nepůsobí jako Famme Fatale, která by pobláznila všechny okolo a Karl Markovics jako Goebbels byl tak slizkej a nechutnej, že bylo úplně nepochopitelné, proč kvůli němu Baarová opustila Gustava Fröhliha. Navíc někteří herci hrají přímo směšně, Stašová by měla dostat Plyšového lva za hraní, tak šíleně křečovitej hereckej výkon od první do poslední scény jsem už neviděla dlouho, pokud vůbec někdy. Dokonce předčila i tu Křížovu trapnost a příšerný dabing Viktora Preisse na Goebbelse. Osciluje to mezi 1 hvězdičkou a odpadem.

Sherlock - Skomírající detektiv (2017) (epizoda)

Ano, trochu se to zvedlo, minimálně proto, že už se neřeší pouze halucinace a Mary. I když halucinace se taky řešily dost. Jenom nechápu, proč musí být ty poslední díly Sherlocka tak strašně překombinované? Já už, jako divák, celý díl až do konce nevěřím ničemu, protože všechno je nakonec úplně jinak. Jednou se to zdůvodní zdrogováním, pak zas převlekama, lidi vstávají z mrtvých atd. Vždyť by bylo daleko osudovější, mít na konci jen jedno jediné odhalení pravdy a ne deset, které celý děj vždycky převrátí úplně naruby. Myslím, že zjednodušení na původní dávku první série by bylo údernější a efektnější... Jinak je to tak na 2 a půl hvězdičky - SPOILERY! opět se řeší hlavně vztahy, ačkoli tu byl potenciál dobrého záporáka, případy vražd ani nebyly vidět, a podezření postavené na tom, že někdo něco řekl, je tedy docela směšné. Hlavně, když Sherlock neměl ani jediný důkaz toho, že Smith kohokoli zabil, bylo při nejmenším zvláštní, že na to jen tak z ničeho nic přišel. Možná místo převleků a podobných hovadin, by se mohli Moffat s Gatissem příště zaměřit na pořádné a důkladné osvětlení případu. Ale chápu, párovat postavy je asi jednodušší a zábavnější. KONEC SPOILERU Musím ale opět vyzdvihnout krásný vizuál, výborný střih, dobré filmařské nápady. A především - skvělý herecký výkon Benedicta Cumberbatche, zřejmě úplně nejlepší za celý seriál, který v Sherlockovi poprvé úplně zastínil jako vždy citlivý, civilní výkon Martina Freemana. Kvůli němu klidně půl hvězdičky na hodnocení přidám.

Četníci z Luhačovic (2017) (seriál)

Jo, Luhačovice mají celkem čtyři četníky (!), holku se syflem neumí chytit ani jeden. Tito čtyři četníci nemají nijak rozdělenou práci, ani funkce, dělají všechno tak nějak, jak jim to přijde pod ruku a ten největší blbec z nich jim šéfuje. Opravdu kouzelné. Jediní obstojní herci v obsazení jsou Ondřej Malý a Pavla Tomicová, asi mají finanční potíže a proto přijali role v takovém braku, docela se ještě snaží Pavel Zedníček, zbytek moc hereckého talentu nepobral, o charisma se už nebavím vůbec. Je to naivní, je to pitomé (např. velitel pátrací stanice se diví, proč by někdo chtěl vraždit; po První světové válce nemá zkušenost se zbraněmi ohledně střelného prachu apod.) a především je to nudné. Koneckonců, co čekat od režiséra nevkusné telenovely První republika? Tohle je o malý kousek lepší, ale pořád to na víc, než jednu hvězdičku nemá.

Vášeň a cit (2007)

Je to tak strašně přikrášlené a naivní, že to připomíná jeden z románů Jane Austenové, což podle mě tedy není výhoda. A to píšu jako člověk, který Rozum a cit (1995) považuje za výborný film, který je navíc daleko víc opravdový a méně naivní, než tohle, o hercích ani nemluvím. Právě proto, že se tvůrci nemuseli držet žádné psané předlohy, mohli přece dobu a podmínky, v níž světoznámá spisovatelka žila, vylíčit mnohem autentičtěji a méně zidealizovaně, než jaké jsou romány slečny Austenové. Taktéž se mi Anne Hathaway nehodila na představitelku hlavní role, byla až příliš hezká, vypadala mezi ostatními, že se tam vzhledem vůbec nehodí.

Re-Play (2009) (pořad)

V době, kdy pořad moderovali Mikoláš a Bětka, tak jsem ho hodnotila 4*. Teď s novými moderátory, kteří jsou rádi, když se jim povede zformulovat větu tak, aby jim bylo alespoň trochu rozumět, mě pořad přestal zajímat.