Un drôle de paroissien (1963)

Milý starý film. Ale že by to bola kritika katolíckej cirkvi, o tom silno pochybujem. Cirkevní predstavitelia by iste uvítali, keby ich kritizovali len takýmto spôsobom. Ide skôr o kritiku pokrytectva niektorých katolíkov. Asi to vtedy bolo aktuálne.

Tomiris (2019)

Film z kategórie národotvorných, ktoré oslavujú legendy definujúce národnú identitu. Skôr či neskôr si každý národ niečo také vytvorí a je skoro jedno, či to zodpovedá historickej pravde. Ale spracované to bolo pekne.

Bacurau (2019)

Trochu sa to podobá na 7 statočných, akurát že v tomto filme si dedinčania pomôžu sami.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Sú príbehy, kde po pár minútach dokážete pomerne úspešne predpovedať ďalší dej, aj koniec. A asi nie som sám, koho to nudí. V tomto filme som sa nudil tiež, ale z opačného dôvodu. Tu sa nedalo predvídať nič, pretože možné bolo všetko. Aj aj sa dialo všetko. Scenáristi si urobili brainstrorming, pekne sa pri tom opili (alebo zhulili) a každá hlúposť, ktorá ich pri tom napadla, sa dostala do scenára. Na fyzikálne zákony alebo nejakú logiku sa vykašľali a jediné, čoho sa držali, boli hojne používané žánrové klišé.

Futurologický kongres (2013)

Tento film je hlavne o rozprávaní príbehu a popri tom sa niečo dozvieme o jednej z našich možných budúcností. Dokonca by som si tipol, že budúcnosť podľa tohto filmu je pravdepodobnejšia, ako budúcnosť podľa iných vydumaných sci-fi filmov.

Zneuctění (1964)

Na to, že to je remake, je to prekvapivo dobré.

Ticho a křik (1968)

Kto boli tí ľudia a prečo konali tak ako konali? Neviem. Darmo som sa snažil, nevedel som nájsť vo filme žiaden príbeh. Smutné.

Duna (2021)

Nechápem, načo je dobré vymyslieť svet ďalekej budúcnosti, kde sa ľudia správajú a aj myslia ako v stredoveku. Miesto skonštruovania dokonalej utópie alebo dokonalej distópie alebo čohokoľvek medzi tým, sa vo filme (a asi aj v predlohe) opakujú tisíckrát prevarené klišé o dedičnom boji o moc.

Control (2007)

Akoby sa režisér snažil preniesť atmosféru z hudby do filmu. To sa mu teda podarilo. Horšie je, že tá atmosféra je plná depresie. Divákovi s veľkou dávkou empatie musí byť z toho filmu vyslovene zle. Divák bez empatie sa bude len nudiť. Neviem, čo je horšie.

Duše (2020)

Ten záhrobný svet vyzeral ako prevádzka nejakej veľkej korporácie. Keby to mal zorganizovať Jeff Bezos, nevyzeralo by to inak. Teda, až na tie sčoty, tie by isto nahradil niečím modernejším.