• Fantasy

Zrůdy (1932)

Svět není spravedliví ke všem, možnosti mnohých jsou omezené, některé osudy příliš kruté na to aby se s nimi dalo bez zásahu vyšší moci něco dělat. A to jestli se má právo mstít se druhým znetvořená osoba, od dětství bičovaná za svojí vrozenou a tudíž ničím zaslouženou jinakost, zda má morální právo mstít se těm z opačného břehu-lidem krutým, opovrhujícím a přesto tak nadměrně požehnaným zdravotním stavem, vzhledem vybízejícím k pomilování, případně dalšími schopnostmi..a mrzačit je, aby ty sobecké zlomyslné krasotinky poznali také jaké to je žít životem vyvržence, to už nechám na vašem uvážení. Je to film o tom kdo z koho, hra o život a důstojnost, hra o peníze zděděné podivným a těžko uvěřitelným dědictvím, ke konci už boj na život a na smrt. Není to příjemný film, kromě dvou tří postav tam ani zde nejsou (bez ohledu na tělesný stav či úroveň postižení) kladní hrdinové a tak o zde zmiňované ošklivosti zevnějška a kráse duše se dá rovněž dosti pochybovat! Spíše bych film shrnula slovy: ubližujeme si navzájem a když se cítíme dotčení máme tendenci se chránit nebo dokonce i nepěkně mstít, pokud trápení a nespravdelnosti dosáhnou přípustnou mez. Neznám ve svém okolí člověka, kterému by se toto dílo mohlo líbit a proto, ač vůbec není špatné, ho nebudu doporučovat. Mrzí mě, že se nedochovala první verze, jen pouze tyto fragmenty z ní.

Morganovi (2009)

Dva vtípky na stominutovou komedii Vám musí stačit, diváci.

Uprchlíci (1986)

Jedna z mála úsměvných komedií, která je místy opravdu vtipná. V rámci žánru plný počet bodů.

Dracula (1996) (divadelní záznam)

Muzikál je pro mě příšerným žánrem, teď už na ně nechodím, nicméně Drákula se mi kdysi dávno (jako pubertální holce) líbil. Většina muzikálů mě ovšem irituje, zdají se mi pokleslé, nudné a protivně naivní.

Vedlejší účinky (2013)

"Čím déle se pacient léčí, tím je na tom hůř. " I taková absurdní varianta (nesprávně) naordinované léčby může nastat. Jsem vděčná za ironicky a zároveň i vážně načrtnutý problém v tomto filmovém kousku. Škoda, že zajímavé téma o zájmech farmac.společností, bezmocných pacientech a doktorech, kteří vždy zaručeně " ví co činí" a pacient je proto musí bezmezně poslouchat, není více rozvedené. Chápu, že psychologické drama se obtížněji píše a z diváckého hlediska je krimiblbinka přístupnější, proto to dopadlo tak jak se hodilo producentům. Takže další lehce nadprůměrný, pro někoho i místy předvídatelný thriller film. Zaujalo mě pár detailů-třeba maličkost a bezbrannost člověka zobrazená pohledem zezdola na mnohapatrovou budovu (na jejíž konec nejde ani dohlédnout), stejně jako nevidíte na motivaci nebo schopnosti lékaře, který vám nabízí určitý lék. Rozladilo mě, že jako většina filmů i tento má logické díry, o tématu nevypovídá objektivně a plno postav by se v reálu nechovala tak jako se chová. Problém depresí a s tím spojených sebevražd je také mnohem složitější. - Ale budiž. Do multikina pro vysmáté lidi s popcornem, kteří nemají páru o tom co je to skutečná depka , ještě docela dobrý.

Miss Potter (2006)

Čekala jsem průměrný, spíše povrchní film o ilustrátorce a spisovatelce, z jejíhož života se pravděpodobně mnoho nedozvím, ale bude to alespoň líbivost sama s hezkými obrázky, přírodou atd. - no a dostala to. Pro mozek unavený dvanáctihodinovou směnou v práci půvabné, pro diváky očekávající myšlenky, překvapení či snad dokonce děj nedoporučuji.

Městečko Twin Peaks (1990) (seriál)

Strhující. Nepřekonatelné. Lákavě dokonalé i děsivé zároveň. Dovolím si citát z knihy: "Temné stránky duše-LYNCH" autor R.Fischer, snad mi nakladatelství Jota promine: "Mnohovrstevné, důmyslně propletené zakódování děje, v němž milovníci detektivek našli svoji záhadu, nároční diváci inteligentní zábavu, méně nároční oblíbenou limonádu, vyznavači klasického filmu lahůdku..." Podobný propletenec je pro mě synonymem pravého umění. Jenom skutečné umění je alespoň v základní vrstvě srozumitelné uklízečce a je baštou pro intelektuála znuděného klišovitostí, který vyhledává vtipné dialogy zaobalené do postmoderní luxusní kůžičky. To vše opředené atmosférou, která se urodí jednou za X let. Jak pěkné soudržné městečko se vzrostlými stromečky a svěžím vzduchem, ve kterém jsou ve skutečnosti skoro všichni divní, bují tam mnohé intriky, zlo a lež. Seriál je pro mě mnohým, například ukázkovým bojem o tom jak je zlo nepřemožitelné a morální radou že s ďáblem se obchod neuzavírá, i když chceme zachránit život milovaného člověka, je třeba se mu vyhnout a snažit se ho pod přetvářkami rozeznat (narážím na úžasný efektní závěr). -Někde jsem četla, že mistr Lynch trpí určitými psych. potížemi. Boj s nevyléčitelnou nemocí je jako boj s ďáblem. I když se snažíte sebevíc stejně Vás nakonec dostihne. Kéž by se potíže všech trpících daly přetavit do podobných inteligentních, talentem sršících originalit, co obohacují mysl "normálních" lidí.

Třistatřicettři (1999) (pořad)

-Revue nepůsobí jako objektivní výčet literárních počinů a spisovatelů, kteří jsou momentálně nejuznávanější, nejprodávanější, kteří přitom tvoří vysokou literaturu a právem patří do současného kulturního světa. Dává se příliš velký prostor regionálním autorům, přitom skupinkám jen některých z nich, podotýkám že kvalita textu v tom nehraje roli, patrně spíš přátelství někoho z produkce a jiné přízemní zájmy. Chápu že každý díl má své téma, ale i tak je ve výběru znát subjektivita. Nevyhovuje mi dramaturgie, způsob jak je pořad udělán.Přestala jsem tento pořad sledovat především kvůli jednostrannosti, domnívám se, že některých stěžejních či alespoň zajímavějších jmen se zde nedočkám, moderátoři jsou mi navíc nesympatičtí. Pracuji v oboru a tak nemusím poslouchat že pán z Horní Dolní vydal veršovánky vlastním nákladem a přitom se nikdo nezmíní o tom že Topolovi nebo Haklovi vyšla nová sbírka, případně erudovaná diskuze k ní. Přátelé Topola zjevně pracují v jiných médiích. Já už tento prapodivný výběr a hru "koho necháme zviditelnit a doporučit čtenářům?" přestala sledovat. No, třeba se pořad za tu dobu kdy jsem ho začala míjet změnil a já bych ho nyní přehodnotila, ale už nemám chuť nechat si radit od TV co číst. - Pořadů informujících o literárním dění však není mnoho a každá snaha se cení, proto 3hvězdy.- Dodatek napsaný v červenci roku 2013: tak jsem se zase koukla na dva tři odvysílané dílky a asi jste se časem změnili k lepšímu, braši! Jen mi nekažte zase dojem, platí?

Jak se staví sen (2007) (pořad)

Ten Cejnar tomu dává na frak. Já se chci dozvědět něco o bydlení a ne aby mi pseudomoderátor řval hlásnou troubou do ucha: "Bacha, jedu! Chceš přestavbu? Chceš rekonstukci bytu? Tak udělej stojku a zahýkej."

Rosamunde Pilcher - Falešná jeptiška (2012) (epizoda) odpad!

MODLÍM SE O TO AŤ TA JEPTIŠKA CO NEJDŘÍV SKONČÍ. Jehovo, nedopusť aby se podobné blbosti ještě někdy více dostávaly na naše televizní obrazovky. Amen. (Malé vysvětlení- jsem nucena poslouchat tuto hrůzu přes dveře pokoje a raději ani nevycházím, abych náhodou ještě neviděla obraz. Matce se totiž tenhle filmovej odpad líbí, i když jinak se chová rozumně a příčetně. Na tyhle bludy by měla platit cenzura. Pomoc! Hledám rádio a zapínám na plné pecky).