Elvis (2022)

Celovečerný TikTok. Baz Luhrmann si tentokrát zobral napaškál Kráľa, ktorého pojal po svojom. Takže si užijeme našlapané kamerové nálety cez okná a následné skúmanie interiérov, niekoľko dvojexpozícií naskladaných na seba, prechod do komiksu a listovanie v komiksovej knižke (vrátane pretáčania strán!) a podobné vizuálne šialenosti. Čo sa týka soundtracku, servíruje nám Luhrmann okrem Elvisových klasík aj rôzne remixy, ako napríklad Elvis/Eminem/CeeLo Green/Doja Cat. A nejakým zvrhlým spôsobom to funguje. Hoci Austin Butler sa úlohy zhostil so všetkou gráciou a je vidieť, že má Elvisove maniére, choreografiu a hlas podrobne naštudované, celý film si pre seba kradne Tom Hanks, ktorý je zároveň rozprávačom a je prítomný takmer v každej scéne. Pobavila ma slečna ktorá sedela v kine o rad za mnou, keď v 20 minúte kamarátke pošepkala: „O môj bože, veď to je Tom Hanks!". Hanksov skazený herecký výtvor má nomináciu na Oscara viac než istú. Jediná menšia výtka smeruje k ratingu PG-13, takže sme si nemohli užiť Elvisov večne prepúdrovaný nos, všetky drogové a alkoholové excesy boli zaškatuľkované len ako „pilulky”. S prihliadnutím na režisérovu filmografiu to ale až taký veľký problém nie je, keďže drogy nikdy neboli niečím, čo by hlbšie riešil. Film sa taktiež nebojí priznať Elvisovo vykrádanie černošskej kultúry, ktoré je adresované skutočne priamočiaro a zároveň elegantne. Jednoznačne jeden z najlepších životopisných filmov, ku ktorému sa rád vrátim. 9/10

Benedetta (2021)

Nový film Paula Verhoevena sprvu trochu klame telom, keď sa vydáva za klasickú historickú fresku zo 17. storočia o mníškach v toskánskom kláštore. Meno režiséra na plagáte však musí znalcovi jeho predošlých zárezov okamžite udrieť do očí, indikujúc, že holanďan si z diváka zrejme bude opäť robiť dobrý deň. A on si z nás dobrý deň vskutku robí, ale nápaditým, podvratným a nekompromisným štýlom, ktorý pri ozrejmovaní toho ako sa veci "skutočne stali" kráča ladne po hrane a nepotrebuje nič vysvetľovať doslovne. Výnimočný film. 8/10

Síla psa (2021)

Natočme western, ale urobme ho poetický, nezábavný, zdĺhavý a prinúťme diváka, aby pri sledovaní čo najviac trpel. Piano 2 sa nekoná, zato sa ale koná, povedzme, Portrét ženy v plameňoch 2. A to je, samozrejme, prehra pre všetkých zúčastnených. 4/10

Zhoubné zlo (2021)

Film z takzvaného “Hm, aha…” subžánru. 7/10

Absolvent (1967)

Chlapčenská fantázia, ktorá akýmsi zvláštnym spôsobom dokázala skončiť happyendom. Taktiež onania nad režisérskym kumštom Mikea Nicholsa spolu s kameramanom Robertom Surteesom a hudbou S&G. 10/10. P.S.: jediné sklamanie je, že som to nemohol vidieť v kine (zatiaľ).

Šiva Baby (2020)

Čakal som niečo našlapanejšie, než čo som dostal. A nanešťastie som dostal Lady Bird 2.0.

Paní Šťastná (2020) (studentský film)

Vlani v Marienbade: Luhačovice Edition.

Ajznboňák F 30.2 (2020) (studentský film)

Mad Max meets The Warriors meets A Clockwork Orange meets Twin Peaks meets Ostře sledované vlaky. Prosím si viac takýchto filmov.

Suspiria (1977)

Po formálnej stránke jeden z najlepších filmov, aké som kedy videl. 9/10.

Půlnoční expres (1978)

„Joey, byl jsi někdy v Tureckém vězení?” 8/10.