• Krátkometrážní

Pavouci (2013)

Pavúci sú múdrejší než naší inžinieri. Zlé béčko, vynikajúce céčko. Na Asylum až nečakane ambiciózne a "profesiónalne". Dokonca aj herecký a scenaristický to nie je zlé. Ale aj tak to je proste sračka. Lacné trikové flicky a audovizuálne scény, boli dakedy až k slzám zlé. Prvá polovica, kde to ešte nebol eco horror, ale hlavnými nepriateľmi boli ľudia bol fakt skvelý priemer. Dakedy síce dialogy a scény nedávali zmysel, ale nejak ešte tak sa to držalo. Po nástupe pavúkov a nepodarených efektov maximálne zdevastajúce a neuveriteľne debilne. Lacnejšie ľakačky už jednoducho neexistujú a atmosféra nulova, ale proste som rád, že som to videl. Neskutočna sranda-obzvlášť som skoro zomrel smiechom pri záverečnom fighte s obrovským pavúkom. Záleží, čo od toho čákate.40%

Růžoví plameňáci (1972)

Trochu nadhľadu, trochu dobrej civilnej nálady a trochu nespravnej filmovej absencie a kult je namieste. John Wates zrobil z manifestu zvratenosti a uchylarien, naprostú skvelú, milú a presvedčivú komédiu. Scény, ktoré sa nedajú popisať a nápady, ktoré sa už nedajú okopirovať. Maximálne originálne a maximálne svojské, až mi z toho tečú slzy od dojatia.

Mučedníci (2008)

Nevšedný guláš tortury a filosifického vyznenia. Diskutovateľný áno, ale nijak škandalný alebo kontroverzný počin to nie je. Pri porovnaní sa dalšími filmami je to jednoznačne najlepšie New French Extremity. Tvrdé, surové a pekne plynúce. Pascal Laugier sa chopil pekne šance a pobral to najhrubšou sick cestou. Výsledok z pointy dáva všetkému násiliu odovodnenie, či sa to divákovi páči, alebo nie.85%

Tetsuo (1989)

Pomalá sebadestrukcia a premena človeka na kovovové monštrum doplnená bizarnosťou s východu a audovizuálným fetišom. Ťažko zachovať nejaké stanovisko. V prvom rade je to extremne nezažívný a veľmi prvoplanový film.Ale aj tak je to neuveriteľne zaujimavá a vskutku dosť smutná snímka. Chaotický strih a surrealistický výmaz dopomahajú účinok filmu. Japonský Eraserhead-dokonca viacej inovačný.

Daughter (2002)

Strach z neznáma v celkom amaterskom podáni. Falošné lakačky, ktoré tak neznášam, sú tu v neskutočnom množstve. Navýše je tu atmosféra naprosto k zožraniu, s skvelým koncom. Dobre odvedené remeslo, nič viacej, nič menej. Ukažkový priemer.

Vetřelci (1986)

Director's cut. Filmová poézia. Naprostý unikát, ktorý Scottového Votrelca, maximálne valcuje, vo všetkých smeroch. Cameron sa toho perfecionistický chopil. Síce ubudla celková komorna atmosféra, ale Cameron to celkový prevedením a vypravou deja posunol na inú ligu. Pribudlo množstvo akcie, horda votrelcov a čistého/priezračného vizuálu. Napetie a atmosféra by sa tu dala krájať a nie je to len Hornerova zásluha. Srdce rozžiarené a hlava v oblakoch. Nezapomuteľný pocit po skončení filmu. Bohužial koniec je tu moc "detinský" na moj vkus.. Škoda toho, ináč by sa jednalo o zcela výnimočný sci-fi mohument.

Jen Bůh odpouští (2013)

Artový fetiš. Poloprázdny Refn- exhibicionistické násilie, ukázková hypnóza, podmanivá hudba a vizuálna očista. Maximálne nedivácke a undergroundová pastva pre oči. Film v symboloch. Tak náročny, a pritom tak ľahký film. Chyba filmu je, že bol daný do bežnej kinodistribucie: mnoho ľudí nemá šancu vobec zistiť "čo to ten Refn v tom filme mele za sračky". Treba sa tomu podáť a pohltiť všetky svoje zmysly. Nežný, tvrdý, bolestivý, neukoný overdrive. Bezkonkurenčne film roka..

Poslední dům nalevo (1972)

IT´S ONLY MOVIE! Cravenov, vobec prvý zvratený pohľad a defínicia sadism rape n revenge. Dnes už koncept posobí až sebaparodický, ale stále zostáva v rovine trashového naturalistického svinstva. Žiaden psychologický podtón, ale tvrdá, sleazy šokárňa. Mnoho neospravedlnenej tortury a druhoradého násilia za ciel, čo najviac zdeptáť a ponížiť diváka. Neubránim sa, ale na filme je asi najlepšie ten fakt nízky rozpočet a docielenia čirého explatation efektu. Mínus vidím, akúrat v hudbe. Málokedy je na svojom mieste a večšinou sú to iba hippie sračky. A takisto v dvojke malomestských policajtov. Neprekažajú mi, ale ničia nádherne dusnú atmosféru. Rape je tu tvrdý, ale prilíš krátky a mnoho ide mimo kameru. Koniec je už len nastavenie zrkadla, čo najviac provokovať, ale drží si to svoj štandard. Herci maximálne šedý priemer (nepočítam Davida Hessa), ale tým to spravil pocit autentickosti, i keď to bolo prehnané.65%

Mrtvý sníh (2009)

Prvá polovica- ukážkový mínus do žánru, číra fekálna a nevkúsna.. po nástupu nazi zombies sa tu prepalí na pílu a šnupne sa tam trochu atmosféry a odváru Braindeadu (a iných splatterov). Pravdupovediac, Død snø je film, na ktorý si nespomeniem o týžden, že som niečo videl, ale aspon je to úprimne a megasvojské. Nechce to byť dalšia klasika ani sa o to nesnáži, iba efektívne posobí a kráľovský recykluje všemožné slashery. Takže, bavil som sa veľa, nebal som sa vobec. Ale aj tak Wirkola ma celkom zaujimavú buducnosť v žánri predsebou.

The Battery (2012)

Skvelá inovačná zombie indie nezavislárňa. Prvá polovica je iba road movie kecáčka, s dobrým soundtrackom, ale v dalšej polovici sa to zasekne a s pohodovej radoby komédie sa stáne psychologický zombie komorňak. Remeslo s takým rozpočtom je odvedené na výbornu, ale večšina vecí je bohužial "mimo kameru"- a to všetky veľké udalosti, alebo zombie rubáčky. Ale spokojnosť, naozaj po dlhej dobe, horor, ktorý bavil.