• Romantický

Leobeuseutori (1999) (seriál)

1. Sunflower - **** - Lee Byung-hun, Lee Seung-yeon /// Lee Tae-sung je už dlho zamilovaný do zamestnankyne tej istej spoločnosti Han Seung-hee. Tá sa zo zlej skúsenosti z detstva bojí nadväzovať vzťahy s mužmi, a preto ho vytrvalo odmieta. Keď sa jej však začne vyhrážať stalker, ktorý ju už dlho sleduje a na Tae-sunga žiarli, Seung-hee sa rozhodne zdôveriť sa mu. Tae-sung v strachu o svoju milovanú trvá na tom, aby sa presťahovala, avšak ona sa chce stalkerovi postaviť tvárou v tvár. /// Ona chladná ako čerstvo vykopaný hrob a on, dokonalý gentleman. Pár na pohľadanie. /// Poznámka k tvorcom: Pozeralo by sa na to lepšie, keby radšej namiesto opakovaného pískania pneu pustili nejakú príhodnú muzikä. ////////////// 2. Message - ***** - Song Seung-heon, Choi Ji-woo /// Dvaja plejboji a žena, ktorú jeden opustil a druhý miloval. /// Pri udeľovaní hviezdičiek očividne ovplyvnená hlavným predstaviteľom. ////////// 3. Lost Baggage - *** - Song Yun-ah, Heo Jun-ho /// Osamelý šofér metra je odmietaný pracovníčkou strát a nálezov, ktorá nevie zabudnúť na svoju bývalú lásku. ///////////////// 4. Open Ended - *** - Lee Mi-yeon, Lee Min-woo /// Kim Ja-young zomierajúca na rakovinu sa snaží dožiť svoj život v ústraní a samote. Útočište nájde u vdovy so synom.

I am GHOST (2009) (seriál)

Na začiatok si dovolím citovať predejane z asiatorrents: "Why sub? Ji Sub doesn't say one single word. So who cares what other people talk." (Na obranu Ji Suba treba povedať, že jedna veta tam od neho predsa len zaznela.) ///Pozreté bez tituliek (nejaké tam boli, ale haki-baki som sa zatiaľ nenaučila čítať), i napriek tomu, že japonsky viem len (arigato, moši moši, nande a sodeska) o niečo slabšie ako kórejsky, budem hodnotiť. ///So Ji Sub skvelý, gangstri (alebo čo boli zač) bez pištolí - vlastne tri tam boli. Nie. Štyri. To je fuk. ///Hudba bola fajn, prvých 5 minút. Po 30 minútach mi už kvalitne liezla na nervy a po hodine uši prepli na mód selektívneho počúvania a precitla som až pri zvukoch záverečnej pesničky. ///Nemohla som sa ubrániť pocitu, že film bol točený "poloprofesionálmi" (takto nejako si predstavujem študentský celovečerák) a preto napriek všetkým nedostatkom hodnotím tak vysoko.

Hoisawon (2012)

Do konca poslednej akčnej scény som tipovala, kto umrie a kto ostane nažive, a tiež som hádala konečný počet zabitých zamestnancov "spoločnosti" - výsledok zaSPOILERujem - všetci. Aké prekvapenie, však? Čo ale pre mňa bolo prekvapením, je hollywoodsky záver. To, že sa film nedržal kórejskej šablóny až do konca, ma vôbec nemrzelo, práve naopak. P.s: Scénu s naháňačkou vysokozdvižným vozíkom v pozadí som si prehrávala niekoľkokrát, ale aj tak jediné, čo si pamätám, je len ten vozík :)

Porco Rosso (1992)

Nemožno si nezamilovať ten prasačí rypáčik vykukajúci spod čiernych okuliarov. V klobúku a baloniaku pôsobí skôr ako detektív a chrapľavý prefajčený hlas Shuichiro Moriyamu (len v japonskej verzii) mu ešte viac pridáva na tajomnosti. Porco Rosso je realista. Nič si nenahovára, a i keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, koná vždy premyslene a nič nenecháva na náhodu. Hlavný hrdina á la Vlk Samotár (a ešte k tomu aj gentleman), to môžem. Plný počet je za teba, Porco.

Laputa: Nebeský zámek (1986)

Snáď v každom filme, ktorý nás nejako nadchne, sa nájde tá povestná Best scene, ktorá posunie naše hodnotenie vyššie. V mojom prípade to bol vstup Sheety a Pazua na Laputu. Ten záchvat radosti pohltil celé ovzdušie nielen na Lapute, ale i u mňa doma, ešte aj teraz sa usmievam. Skvelý Miyazaki, skvelý Hisaishi, skvelí dabéri, skvelí piráti. Niet čo dodať, čistých 5.

Something to Believe In (1998)

Pozor, môže obsahovať SPOILER./// "Mám rakovinu v pokročilom štádiu (či inú vraždiacu nemoc - už si presne nepamätám, no i tak je to fuk) a plačúca Madona (ktorá ani neplače) je moja posledná nádej. Za posledné peniaze, čo mám, si kúpim kraksňu (je možné, že tá kraksňa bola v inom filme) a vyberiem sa na - možno moju poslednú - cestu. Ak by to nevyšlo, aspoň si užijem s mladým a krásnym chlapcom (ako muž mi teda nepripadá), ktorého náhodou stretnem cestou." Takto nejako si predstavujem chod jej myšlienok. Čo to má byť??? To pobúrenie hormónov ona nazýva láskou? (A nielen ona, ale ako čítam, aj distribútor.) Houby! Nikde vo filme som nepostrehla jej ľútosť nad činom, ktorý spáchala, vlastne ani uvedomenie si, že urobila niečo zlé. Naozaj nič zlé neurobila? Z pohľadu kresťana. Povedala si snáď hriešnica, keď šla pokorne za Ježišom do Šimonovho domu: „Pôjdem odprosiť Ježiša, ale cestou sa ešte stavím u zákazníka.“? A aby som nezabudla: „Od Ježiša si to nasmerujem zase k tomu istému zákazníkovi. (A určite ho nebudem chcieť evanjelizovať.)“ Celé zle. Už ani neviem, za čo tá jedna hviezda. Za hudobnú vložku určite nie. O iných veciach sa rozpisovať nebudem, pretože nemám rada dlhé komentáre, tak cudzie ako aj svoje. Film som videla pred cca 11 rokmi, takže je možné, že detaily sa mi miešajú s iným filmom. Momentálne som ho narýchlo nevedela pre osvieženie pamäti nikde zohnať– a možno je to aj dobre. Priaznivejšie by určite nedopadol.

Láska a čest (2006)

Skvelý námet, spracovanie, jednoducho všetko. Kimura Takuya milo prekvapil a ešte k tomu krásna Dan Rei, pre mňa jednoznačne číslo 1 z Yamadovej trilógie.

Haru no yuki (2005)

Tak tento príbeh šiel úplne mimo mňa. Mám rada romantické príbehy. Mám rada i príbehy, kde dvom zaľúbeným niekto/niečo bráni byť spolu (happyend je +). Ale čo neznášam, bolo vyjadrené správaním týchto dvoch hlavných "hrdinov". On, vôl, akého by ste len ťažko pohľadali, si zaslúžil presne to, čo dostal. A ona? Jej krása bola nemierne preceňovaná (čo nie je jej chyba) a určite nevyzerala na svoj vek (za to tiež nemôže). A nemôžem si pomôcť, ale správala sa ako koza. Tak nejako som im priala, aby im to nevyšlo./// Čo sa týka hereckého obsadenia, všetci boli skvelí, len tá Yuko mi tam akosi nesedela (už som napísala, prečo)./// Ináč nemám čo vytknúť - spracovanie nadpriemerné.

Ženatý se závazky (1987) (seriál) odpad!

Videné prvý krát (dúfam, že i posledný) 10.4.2013 dve časti za sebou. Študentka z Francúzska na výmennom pobyte, z ktorej každému mužovi vrelo v rozkroku a zbierka playboyov čoby rodinné dedičstvo cennejšie ako čokoľvek iné. Tu končím svoj komentár.

Potulný samuraj Kenšin: Zrození (2012)

Samurajský film točený americkým štýlom? A prečo nie. Amerika zapáchala z každej scény, ale kupodivu v tomto prípade to hodnotím ako veľké hviezdne plus.