Farářův konec (1968)

Naprostá špička českého filmu 60. let dle mého názoru. Štastně se potkal příspěvek p. Škvoreckého s ostatními tvůrci, zejména s výkonem p. Brodského v hlavní roli. Moje nejmilejší scéna: náhodou jede kolem ve starém luxusním autě biskup p. Růžek s africkým biskupem a staví se spontánně na faře.

Die Harald Schmidt Show (1995) (pořad)

Poslední léta nemám satelit, takže v TV jsem se to dívával už před hodně dlouhou dobou, v 90. letech. Avšak poslední leta sledoval jsem několik let pečlivě výběr scének, který byl po dobu, kdy tato show byla na ARD (do r. 2011), k dispozici jako videopodcast vždy z aktuálního vydání. Pan Schmidt je výjimečná osobnost TV zábavy a je vtipný. Možná je to záměr, avšak vstupy jeho pomocníků bývají naopak strašlivě trapné, že to člověk nemůže vydržet a stydí se za ně. Paní Bauerfeind, co s ním byla poslední dobu, sice vypadá pěkně, ale velice slabých scének měla opravdu hodně.

Maigret (1991) (seriál)

Maigret jsou mé nejoblíbenější knižní detektivky, proto i TV seriálu počítám pomaleji:-) Ale zpracování je vydařené, retro lokace jsou přínosné. Zvláštní zábava: hledat české herce a lokace, bývá jich tam docela dost.

(T)Raumschiff Surprise - Periode 1 (2004)

Není to úplně nekoukatelný film. Ale z hlavní trojice komiků je hercem jenom jeden, ostatní jsou málo zábavná dřeva. A když už tedy nápor na první signální, tak ta princezna ať je klidně německá, moderní a emancipovaná, ale představoval bych si ji přeci jen přitažlivější. Jedna hvězdička navíc je za parodii na můj milovaný Star Trek.

Monty Python a Svatý Grál (1975)

Angláni některým věcem prostě rozumějí; třeba tomu, jak funguje vláda, tradice a legitimita. A taky humor. To je důvod, proč v jejich podání vzniklo takto vynikající dílo.

Život Briana (1979)

Veledílo světového formátu. Jeho rozbor patří spíš jako téma diplomové práce někoho, kdo se tím zabývá seriózně, než na můj výkřik. Inteleketuelní, a přesto zábavné a opakovaně dívatelné. Obsahuje moudré postřehy o mnoha fenoménech, které byly vyjádřeny takto pregnantně a názorně poprvé. Mnohé z nich se staly příslovečnými: například scéna schůze podvratné organizace za osvobození Judeje s debatou o sektářství v amfiteátru. Stejně tak diskuse o tom, co přinesla římská okupace. Asi nejen pro mě je Źivot Brian nejsrozumitelnějším pojetím Kristovy doby z pohledu dnešního člověka. Osobně však vyznění díla nepovažuji za nějak silně protináboženské (ale ani pro-náboženské).

Král Králů (1963)

Já mám tuhle komedii prostě hodně rád, i když má částečně socialisticky angažovanou ideu. Zejména návštěvy p. Sováka na ministerstvu - kde úřaduje p. Prachař - na to se dá dívat znovu a znovu. Kdyby nebyl arabský agent ztvrárněn p. Kopeckým (další z jeho galerie postav nafoukaných sobeckých zbabělců rádoby na úrovni), asi by to celé drželo pohromadě podstatně húře.

Bílá spona (1960)

Jako detektivka nedosahuje kvalit těch nejlepších čs. černobílých snímků tohoto žánru. Ale i tak mě tento film p. Friče potěšil. Vychutnal jsem si nezvyklé herecké obsazení: p. Řanda st. zcela nezvykle v hlavní kladné roli, p. Brzobohatý ještě jako naprostý mladíček, přesto vypadá celý život stejně. "Bílá spona" mi trochu připomněla můj oblíbený film p. Friče "Dnes naposled": atmosférou, tématem zaplétání slušného člověka do něčeho nekalého, a též postavou nezodpovědného floutka v podání p. Tomšovského. Ale kvalit "Dnes naposled" nedosahuje.

Pan Nikdo (2009)

Film má jistě slabiny: některé scény mohly být vyškrtány, aby byl snesitelněji dlouhý, a přitom by to nemělo vliv na sdělení filmu. Z mého hlediska byla docela "navíc" celá ta sci-fi rovina z budoucnosti. Je to film o mladých a asi především pro mladé. Ale díval jsem se na něj s radostí, je to výjimečný vizuální zážitek. Pamětihodná scéna: série záběrů na kandidáty rodičovství, které si vybírá budoucí novorozenec. Osobní poznámka: scény, kdy umírající vypravěč hovoří s novinářem, mi strašlivě evokovaly rozhovor umírajícícho Salieriho s knězem z filmu Amadeus.

Kristian (1939)

Oldřich, Nataša, Adina (a protektorát...). Pojďme se zas hádat, jestli radši Nataša nebo Adina. Pojďme zas říkat nahlas společně s Olouchem a Adinou jejich klíčový dialog v Mocca salónku. (A jestli na to nemáte, tak si dejte přinést alespoń minerální lístek).