Žiješ jenom dvakrát (1967)

Staré bondovky mají své slabiny, ale kdykoliv se na ně podívám znovu a rád. Je věčnou škodou, že p. Werich nevytvořil roli hlavního padoucha v tomto filmu. Byla by to neskutečná klasika. Byl již velice blízko a natáčel zkušební záběry. Produkce se nakonec rozhodla jinak. Ve vydané korespondenci s p. Voskovcem naznačuje p. Werich, že rozpaky z toho filmu měl i on. Nepochopil jsem to z té korespondence přesně, ale zdá se mi, že snad dostal nabídku na jinou roli, ale že si to nakonec rozmyslel sám (možná i z opatrnosti kvůli politickému vyznění filmu - ale to je jen moje spekulace).

Císařův pekař - Pekařův císař (1951)

Myšlenka budování socialismu se zdá být pro tento film klíčová, ale při sledování si říkám, že na to divák zas tolik nenarazí vyjma těch několika příslušných scén. A zůstává vydařená komedie s herci, kteří po převratu v r. 1948 byli spíše v ústranní; zvláště rád se dívám na p. Wericha a pí. Gollovou. Jsem fanoušek humoru p. Wericha; a když se na to podívám celkově, tak vlastně toto je jeho největší filmová role, kterou po sobě zanechal.

Žena za pultem (1977) (seriál)

Promítání na TV Barrandov v r. 2010 mě zastihlo v rozpoložení, kdy se mi tento seriál poprvé v životě líbil. Neznám srovnatelného českého scénáristu, který by jako p. Dietl dovedl na jakékoliv téma vytvořit klasický děj, který mě baví a kde čekám, jak to bude dál. Konflikty na pracovišti, několik nápadníků, problémy s dopívající dcerou - všední problémy, suverenně zvládnuté do seriálového děje. Oproti dnešním zvyklostem to navíc plyne rychle a nic se zbytečně nenatahuje. Ta zdůrazněná všednost a každodennost a přitom vizuální pečlivost, mi připadala až téměř skandinávská:-) Zvláštní záležitostí je knír pí. Švorcové, to už by se dnes takto nevysílalo. Ale nebyla v té době s tímto jediná na obrazovce.

Intimní osvětlení (1965)

Od správného filmu požaduji mj. to, abych se zamiloval do hlavní hrdinky. Zde je to splněno - paní Křesadlová je zde prostě navždy úžasná. Osobně se mi též líbí hudební námět - při vší kritice to beru jako ocenění toho správného, co bylo na Čechách dobré. Plné hodnocení dávám proto, že je to film intelektuelní, ale přesto se na něj kdykoliv rád znovu podívám (což nebývá u intelektuelních filmů tak obvyklé). Obzvláště krásná scéna: pí. Křesadlová hovoří přes plot s místním outsiderem Jardou.

Tři přání (1958)

Ano, je to společenská satira z 50. let. Ale kouká se na to tak hezky a snadno. Vynikajícím tahem bylo angažování dvou zahraničních herců do hlavních rolí - jsou oba úžasní. Zvláště tedy pí. Beljakova je právě tak sexy, jak má být hlavní hrdinka pořádného filmu.

Kam, pánové, kam jdete? (1987)

Ano, ve tomto filmu je mnoho povrchních mudrlantských klišé, která se nosila v čs. filmu 80. let. Ale přesto mě baví. Připadá mi docela jedinečný svým námětem, že pán se rozhodne náhle jít dlouhý turistický pochod. A jako zvláštní perlička pro mou pubertu z té doby - hudba skupiny Tango.

Auta (2006)

Ve věku 2 až 4 let staršího dítka jsem tento film viděl dobře třicetkrát. Pokaždé se mi líbil a pokaždé jsem si pobrečel u dojemného závěru. Jediná lehounlinká výtka: pohledem takhle malého dítěte bych možná jenom o kousek ještě ubral na pokleslých výrazech - nejsou tu nutné ani funkční.

Grandhotel (2006)

Klady: Nádherné, nádherné záběry, krásná, fakt krásná hudba. Zápor: pod úroveň karikaturní figurka Sudeťáka, který - byť důchodce - tam pobíhá s pistolkou; příběh z Liberce by si zasloužil lepší zobrazení své německé historie. I když ten film, kromě hudby a obrazu, není úchvatný, přesto ho mám raději než většinu další novější české tvorby.

Slečna Marplová - Vražda na faře (2004) (epizoda)

Podle mého názoru vydařený díl. Maličko rozvernější podání mi konvenovalo: série prostřihů na to, co typického právě dělají jednotlivé postavy: puberťák pinká tenis, puberťačka přemýšlí v posteli o malíři atd. Chemie mezi sl. Marplovou a policejním komisařem jako obvykle podaná výtečně. Je vlastností celé série, že vyžaduje plné soustředění diváka. Ale toto soustředění pak odmění kvalitou hereckých výkonů, detalním a promyšlením režijním vedením a rovněž nádhernými lokacemi; toto nejsou laciné scénky z ateliéru, ze se točilo v reálných a krásných lokacích anglického venkova.

F. L. Věk (1970) (seriál)

Konzervativní nacionální veledílo, trvalo mi mnoho let, než jsem to vydržel celé zkouknout. Ale když už jsem začal, pochopil jsem, že to je kvalitní sága s výtečnými herci. Zvláště p. Brzobohatý myslím podal doklad, jak famózní herec je.