Plastic Memories (2015) (seriál)

Tenhle seriál mě tak trochu zklamal svou "normálností". Svým způsobem tu není moc velkých zvratů a napětí se tu tak člověk skoro vůbec nedočká. Celý seriál se spíše zaměřuje na romantiku, kdy jsem byl i překvapen koncem, který nebyl přeslazený, ale přesto neinovativní. Naštěstí hlavní hrdina není úplně tak otravný jako na začátku se svou naivností a sem tam se člověk pobaví na dalšími osobami. Kdyby se autoři více zaměřili na jednotlivé případy Giftií - různé situace, řekl bych, že by z toho trochu vyždímali více. Každopádně opravdu povedená animace a hudba celkem ušla.

Jahari ore no seišun rabukome wa mačigatteiru. - Zoku (2015) (série)

Pokračování si drží svého ducha z předchozí série, jenže tentokrát už se více zaměřuje na ten rozpor mezi intelektuální a emociální stránkou, kdy obě stránky není lehké zachovat najednou. Začíná zde právě vynikat ona romantická stránka, která v předchozí části nebyla moc obsáhnutá a s tím spojené komplikace, kdy všichni pociťují tu velmi těžkou atmosféru ve vzduchu, ale bojí se jí rozseknout. Je zde určitý vývoj, kdy hlavní hrdina (a ne jen on) začíná trochu poochřadávat a už má těžké si udržet svůj předchozí odstup. Co se týče vtipné stránky věci, tak cynismus už tu není v tak velké míře, ale sem tam se člověk zasměje nad vtipnýma situacema, kdy především mě bavila postava Irohy. Každopádně doufám, že bude ještě natočeno pokračování, které je svým způsobem nakousnuto v posledním díle. Co se týče animace, tak je vidět, že se o hodně zlepšila a hudba už je celkem přítomná, hezky podtrhující danou atmosféru.

Dungeon ni deai o motomeru no wa mačigatteiru no daró ka? (2015) (seriál)

Na jednu stranu tohle anime vypadá opravdu dobře, ale když se člověk nad ním zamyslí, tak má docela velkou řádku nedostatků, ale přesto hodnotím za 4 hvězdy. Musím uznat, že většinou takovéhle prostředí (vystřižené z počítačové hry) je často nešikovně zpracováno nebo není natolik zajímavé, aby se udržel onen RPG prvek. Zde ale prostředí působí velice přirozeně a jednotlivé prvky jsou dobře zakompovány, že si nad nimi člověk neláme extra hlavu jako u hry. Myšlenka oněch Bohů a jejich rodin (cechů) je velice zajímavá, monstra jsou dobře zpracovaná a schopnosti nejsou úplně přestřelené. Dále bych rozhodně dobře hodnotil i akci, které se tu člověk nabaží až až (především poslední boj s bossem je úžasný) a napětí je tu taky celkem dost. Sem tam do toho ta vtipná hláška nebo situace, která trochu uvolní atmosféru. Hlavní díry bych viděl pak právě v příběhu, kdy některé záležitosti jsou tu skoro zbytečně zmíněně, protože se vlastně člověk pořádně nic nedozví - jaké je pozadí hlavní postavy, proč se tam objevil ten boss, co má v plánu ta zákeřná bohyně, proč to má zrovna takovýhle název, když romantika je tam zrovna ne moc rozvinutá a jiné další. Animace je celkem povedená a hudba ujde.

High School DxD - BorN (2015) (série)

Řekl bych, že asi zatím nejslabší série. Napětí, krom boje s Lokim a jeho hrozbě, se tu člověk tolika nedočká a když by se dalo najít i jiné další situace, tak je nezmiňuju schválně, protože mi v závěru přišly trochu nelogické. Úchylárny začaly nabírat určitou střídmost - i když v některých situacích nabraly až absurdních obrátek (ale to se dalo nějak tak očekávat). Kažodpádně co tu můžu vyzvednout jsou zásadně informace, i když příběh jako takový trpí. Mám tím na mysli historii Koneko a druhou část historie Akeno + další pozadí vedlejších postav, dále cíl Valiho, Juggernaut Drive a v závěru i osud druhé věže. Hudba a animace se tak nějak drží na stejné kvalitě jako předchozí série.

Owari no Seraph - Vampire Reign (2015) (série)

Srovnávat tohle a Shingeki no Kyojin mi přijde trochu nepřiměřené. Ano, má to trochu podobné prvky, ale srovnávat to nejde, protože každé se odehrává v jiné časové linii SnK v něčem mezi středověkem a novověkem a OnS v budoucnosti. Dejme tomu, když si člověk odmyslí pár prvků, tak by se skoro dalo říct, že je to i sci-fi. Navíc každý má své unikátní prostředí a atmosféru. Pokud by člověk chtěl počítat další podobnou atmosféru, tak by mohl přidat i další přirovnání a to Aldnoah Zero (samozřejmě to dělat nebudu, protože každé anime má opět odlišné prvky a unikátní prostředí). Když nebudu počítat Fate-Stay Night - Unlimited Blade Works, které začalo trochu dříve, tak vedle Shokugeki no Soma a Yahari Ore No Seishun Love Come Wa Machigatteiru Zoku, jedno z nejlepších anime jarní sezóny 2015. Jak už je to řečeno, boj mezi lidma a upíry je vždy zajímavým tématem - zde k tomu ještě navíc můžeme připočítat démony, apokalyptické prostředí a s tím spojené bytosti. Dále je tu prostředí plné tajemství na všech stranách, nějaká ta akce (i když bych jí očekával více, ale toho se spíše dočkáme v druhé části) a samozřejmě všelijaké mezilidské vztahy unikátní povahy. Animace i hudba jsou obě super. I když je tu spousta věcí, která by potřebovala rozpracovat, tak to beru jako apetizér (úvod), který nás správně naladí na pokračování a hlavní události.

Gunslinger Stratos: The Animation (2015) (seriál)

Příběhy o paralelních světech nebo cestování časem mají vždycky dobrý náboj, kdy člověk je vždy ve velkém očekávání, jak se jednotlivé události odehrají. V tomto případě, i když je vše usazeno do zajímavého prostředí (historie), tak po několika dílech člověk zjistí, že to vlastně nemá pořádný náboj a vzejde z toho něco břítkého. Na to kolik různých dimenzí příběhu tam je, tak bych řekl na moje gusto, že je to příliš uspěchané. I když to tvoří celkem ucelený příběh, tak přesto si zde člověk neužije žádného napětí. Jediné, co mě zaujalo, bylo sem tam nějaké zajímavé životní moudro, ale přesto tu bylo spoustu tvrzeních, která bych řekl byla až příliš idealistická. Když to obecně shrnu, tak v tomhle žánru je natočeno spousta lepších seriálů a filmů, takže tohle ničím extra nevyčnívá. Animace je průměrná a hudba je celkem slušná.

Jupiter vychází (2015)

Z tohohohle filmu mám trochu rozpolcený pocit, protože z poloviny je velice zajímavý a z druhé naprosto nudný. Do první poloviny bych rozhodně započítal opravdu dobré vizuální efekty, zajímavou hudbu, design a napětí, kterou prostě "bratři" Wachowští dokážou vždy dobře zpracovat. Do druhé poloviny především děj, který je opravdu slabý a dal by se přirovnovat Twilightu. Zápletku jako takovou musím uznat jako originální - ona nejcennější věc ve vesmíru a to čas + její získávání, ale tahle část je tam spíše jako pozadí pro heroické činy a romantiku dvou hlavních postav. Kdyby se více zaměřili na politiku, vyšlo by z toho opravdu něco zajímavého - tedy pokud by se na určitá místa zvolili lepší herci.

Kiss x Sis (2010) (seriál)

Hard ecchi x soft hentai - jinak se tohle ani nedá nazvat. Tím je to právě ale zajímavé. Na jednu stranu to není ono ecchi, kdy si říkáte, že byste chtěli více, ale zase to nezajde do krajů přímého hentaie. Takový kompromis mezi obojím. Na jednu stranu je to škoda, na druhou je to výjimečnost. Nemusím ani zmiňovat, že je to doprovázeno celkem slušným humorem, který to všechno nádherně podtrhuje. Příběh v tomhle prostě nehledejte, protože tu žádnej není. Jak tu bylo zmíněno, je to prostě správná "blbina". Navíc další výjimkou je i to, že krom základní části 12 dílů je tu i dalších 12 dílů OVA (ano OVA a ne druhá série, i když by to tak mohla nakonec být viděno). Hudba je jakž takž ucházející a animace to samé.

Jakušidži Rjóko no kaiki džikenbo (2008) (seriál)

Vždy, když vidím nějakou anime detektivku, tak v rámci možností a různosti utíkám od toho do třetího dílu. V tomhle případě jsem to byl schopen shlédnout až do konce a dobře jsem se při tom bavil. Spíše než něco opravdu vážného, musí tohle člověk brát jako takovou oddechovku a trochu netradiční detektivku. Je tu špetka mysteriózna, špetka sci-fi, špetka akce, špetka drama, špetka napětí a špetka romantiky. I když je to velice žánrově rozmanité, vše se drží v minimu a proto se to navzájem nebije. Přesto je to ale řekl bych trochu jednostranné ve prospěch hlavní hrdinky, která působí až příliš bezchybně. Její podřízený "sluha" má také své chvilky a není úplně otravný, jak se zdá (i když bych čekal trochu úpravu tohohle charakteru, aby to bylo lepší). Dále doplněno zajímavými služkami, ale naprosto k ničemu zbytek oddělení, kdy jednotlivci spíše působí jako dámičky v nesnázích, než policisté. Co se týče příběhu, tak samozřejmě zajímavý děj války dvou nejvlivnějších soukromých bezpečnostních agentur v Japonsku, kdy každá z nich se snaží o monopol. Postupně se také dozvídáme ke konci, že každý případ, který ono duo řešilo, je určitým dílkem skládačky, která se odhalí až na konci. Animace je starší a proto budu hodnotit jako nižší průměr a hudbu musím hodnotit negativně, protože je to zase ona typická otravná hudba, kterou slyšíte skoro v každé detektivce se špióny.

Brave 10 (2012) (seriál)

Další anime s velkým potenciálem, ale naprosto zabitým koncem. Všechno to shromaždování desítky, jejich schopnosti a dobrodružství během toho je zajímavé, ale řekl bych, že problémem je ona klasická délka v podobě 12 dílů a zakončení. Možná, kdyby to bylo myšlený jako určitý úvod, tak dejme tomu, ale takhlenc samotný to nevyznívá dobře. Kdybych to měl k něčemu přirovnat, tak můžu zmínit další anime, které k tomu má trochu blíže. To jest Utawarerumono, které má to, co jsem tu právě kritizoval. Poté bych zmínil ještě jedno anime a to Oda Nobuna No Yabou, kdy jak v tomhle anime, tak i tady je to "období" občanských válek pojato trochu jinak a není to klasická historická samurajsko-ninjovská "nuda". Velkým kladem bych tu hlavně viděl ono vtipnou stránku, kdy se člověk opravdu baví nad rozmanitostí jednotlivých povah charakterů a z toho vyplývajících situacích. Co se týče animace, tak tu bych hodnotil průměrně a hudba je jaksi nepřítomná - nějak jsem jí nezaregistroval.