Sloní muž (1980)

Kdo umí, ten umí. Scéna s pronásledovaným elephantmanem na nádraží a jeho zoufalý výkřik "Jsem člověk" ve mně zůstane dlouho. Lynch nepotřebuje šílený příběh. Umí namalovat strhující obraz, ze kterého mrazí, z na první pohled obyčejné předlohy. Sloní muž, jednoduchý příběh o kultuře v nás, o důvodech, proč nehážeme některé děti ze skály a jaké nás to stojí úsilí. O lidské zášti, xenofobii a naopak o soucitu a sounáležitosti a hlavně o životu, který je třeba naplňovat každý den, ať jsme kdokoliv. Tohle já jsem ve snímku viděl a proto jsem si Lynche oblíbil. Takový Hopkins to režisérovi už jen skvěle usnadnil.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Skvělý akční trhák. Terminátor 2 dal podobu slovu velkofilm. Velkolepý rozpočet, velkolepé triky, velkolepý Schwarzeneger a T 1000 jako robot nové filmové generace. Půlhvězdičku bych ubral, Linda a mladej mě docela prudili a Arnoldovi taky víc slušel záporák, ale je třeba říci, že revoluce ve světové kinematografi se jmenoval Terminátor 2.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Mistrovské dílo krále dialogů. Skvělá, dnes už zlidovělá hudba, exhumovaný Travolta a jeho nenapodobitelný taneční styl, "vtipná" Uma, napravený L.Jackson, obránce mužské cti Willis a prdel, která pozná středověk, vyřčená Vydrou v českém znění. Tímto filmem Tarantinův talent kulminoval. Bohužel cítím mírně sestupnou tendenci. Asi následkem obrovské slávy tohoto snímku. Snad se s Pancharty dostane zpět.

Tenkrát na Západě (1968)

Nevím, jestli byla hudba napsaná k filmu nebo film k hudbě. S Morriconeho hudbou můžou být scény jakkoli dlouhé. Hudba samozřejmě není jedinou kvalitou tohoto snímku. Zdá se, že až italský režisér Sergio Leóne vytvořil ten pravý americký westernový vzor, ke kterému se pak všechny ostatní přirovnávaly. Samozřejmě není možné nevzpomenout na herce(Fonda, Bronson), jedno ztělesnění hormonů (Cardinálová),kteří pouze dotvořili rovnici, jejíž výsledkem je unikátní , krásný a srdcervoucí film plný emocí a vášně.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Zdejší nadpozemské hodnocení tohoto filmu je pro mě záhada. Jistě, je to oslava člověčenství (co to je?), kritika amerického systému vězeňství a potažmo i společnosti (proč?), čili všechno, co má mít moderní umělecké dílo okupující první příčky žebříčků, dále pak úžasné herecké výkony, režie a scénář. Vše za jedna. Já jsem ale viděl kverulantské kulisy, kdy člověk neví, jestli jsou zavřeni bachaři nebo vrazi (to je velmi oblíbené klišé), kdy od pracovníka věznice by si ani ten poslední masový vrah nevzal ani pověstnou kůrku, hlavní hrdina je samozřejmě nevinen (další originalita) a americký kapitalistický vykořistovatelský systém mu nedovolí dovolat se pravdy. Bohužel v tomto podhoubí nemůže vyrůst slušný film. Nemíním sledovat celé dílo s velmi přihmouřenými víčky, abych viděl to, co pětihvězdaři. Svoje kvality snímek určitě má, ale zabíjí jej klišé a povrchnost.