• Western

Lék pro Lorenza (1992)

Je to velmi dlouho, co jsem tento nezapomenutelný snímek v TV viděl. Detaily děje se mi už z hlavy vytratily, ale pocit, že jsem tenkrát viděl velmi citlivý a krásný film se nevytratil.

Smrt talentovaného ševce (1982)

Patřím již ke starší generaci, a tento snímek také. Možná proto jsme si tak sympatičtí. Není to sice žádný "umělecký" skvost, ale rád jsem se alespoň na chvíli vrátil do dob klasických českých filmových detektivek.

Velký den slečny Pettigrewové (2008)

Příjemný snímek, který snad nikoho nerozladí. Jednoduše o tom, že kdo chce uspět, musí se prostě snažit. A že to slečna Guinevere umí, to si pište. Prostě něco na způsob "Pretty woman", aneb "jak postarší dáma ke štěstí přišla".

Haló, haló! (1982) (seriál)

Jeden z mála povedených seriálových sitcomů s promyšleným humorem, dobře zahraným i skvěle CZ dabovaným. Slyšet "Janžurku" zpívat je nezapomenutelný zážitek. Seriál řadím kvalitativně na stejnou úroveň jako komedii "Kutil Tim". Velmi dobrá oddechovka, vhodná pro chvíle, kdy ještě není čas ulehnout na kutě, ale kouknout na klasický filmový sto a více minutový snímek už není chuť.

Vyhnání z ráje (2001) odpad!

Kultura českého národa je paní režisérko Věro Chytilová, Bolku Polívko, Milane Šteindlere a vy všichni ostatní tvůrci tohoto filmového odpadu opravdu pokleslá. Především díky všemožné Hollywoodské produkci a komerčním TV, které se na našich obrazovkách vcelku snadno zabydlely. To však neznamená, že národ přijme úplně všechno. Tohle paní režisérko, tohle ale snad překonává ten největší filmový škvár, který na půdě tradičně kulturního evropského kontinentu vůbec kdy vznikl. Pokud jste tímto chtěla dokázat, že jste režisérka světové úrovně, tak jste to opravdu dokázala. Zařadila jste se u mě na nejvyšší příčku všeho filmového odpadu jaký existuje. Nejsem puritán a nahé tělo ve filmu neodmítám, ale to nahé tělo musí mít ve filmu nějaké opodstatnění a jakousi "nepsanou" kulturu. Český národ však ještě naštěstí není kulturně tak zkažen, aby to zřetelně nedal najevo svým hodnocením všem tvůrcům tohoto "nevkusného a bezduchého filmového výkvětu". Bravo Bolku, i Vy Milane. Tohle bych od vás opravdu nečekal.

Zapomeň na Paříž (1995)

Dlouho jsem neviděl komedii "s rodným listem z USA" od dob J. Lemmona, která by mě zaujala svou inteligencí a vtipností dialogů jako tato. Bravo. Dialogy vybroušené jako křišťálové sklo, humor vkusný a nevtíravý, jako oděv první dámy USA. Obvykle bývají romantické a komediální filmy ze zámořského teritoria hodně plytké a uboze sentimentální. Tahle má v sobě ducha i jiskru a mimořádně si mě získala. ČT1 na rozdíl od komerčních stanic umí pro diváky vybírat hodnotné snímky. Díky ČT1, díky tvůrčí skupino Aleny Poledňákové za skvělý dabing.

Nejnebezpečnější hra (1932)

Poněkud naivní snímek, zohledňující rok vzniku. Dosti připomínající němé filmy, kde se herci vyjadřují především gestikulací těla a v té době tak "přehrávanou" mimikou. Právě ta strnulá, mnohdy přespříliš tragická mimika ve výrazu tváří působí nevěrohodně a dokonce až komicky. Přesto věřím, že v době svého vzniku tento téměř hororový snímek vyvolal v řadách diváků obrovské ohlasy a nadšení.

Čest a sláva (1968)

Tento zajímavý a divácky náročnější snímek vznikl v roce 1968. Co pro nás Čechy a Slováky znamená rok 1968 snad nikomu nemusím vysvětlovat. V době vzniku tohoto snímku jsme tedy již byli okupováni armádami Varšavské smlouvy, a nebo se k tomu už velmi schylovalo. Hynek Bočan vytvořil jakoby symbolicky toto filmové dílo v době, která byla pro naše národy stejně těžká, jako byla doba v roce 1647, o které film pojednává. Jakoby nám chtěl Hynek Bočan s celým kolektivem ve správném čase ještě na poslední chvíli naznačit, že národ má mít svou hrdost a je jeho povinností bránit svou vlast a vzepřít se násilí. Bohužel, vojenská okupace a následující tzv. "normalizace společnosti" již nedovolily uvést tento snímek pro širokou veřejnost. Jak se dozvídáme z oficiálního textu distributora, snímek "Čest a sláva" se dočkal své premiéry v Československé TV až v roce 1991. Přesto má nám všem i po těch dlouhých letech co nabídnout.

Nebeské dny (1978)

Jistě, režisérsky se jedná o zajímavě a nevšedně pojatý příběh. ALE! ... jak už jsem si kdesi tady v komentářích přečetl, snaha o nádherné romantické záběry přírody zcela vytlačuje děj samotný, spád a nakonec i souvislosti. Střih tohoto snímku byl alespoň pro mě natolik nekompaktní, že jsem chvílemi ztrácel přehled o postavách, ději i dílčí myšlence. Dokonce jsem chvílemi zvažoval, zda mi nepřeskakují při přehrávání DVD jednotlivé kapitoly. Ano, až na tolik se mi ten konečný sestřih zdá děravý. Richard Gere, coby mladík v jedné ze svých prvních rolí zahrál jistě velmi slušně a přesvědčivě, ale to pro mě není dostačující argument, abych ohodnotil tento snímek větším počtem hvězdiček. Pravda, ty nádherné snímky amerických plání, zvlněných obilných lánů či zapadajícího slunce jsou opravdu dech beroucí a myšlenka, chcete-li poselství filmu, má také svou nespornou hodnotu. Jen ten střih to celé pokazil.

Pochyby (2008)

Tohle byl přímý zásah do mého srdce. Režisér John Patrick Shanley mířil přesně a mé srdce bylo na konci příběhu rozerváno jako cár papíru. Merylka je opravdu vynikající herečka. V tomto snímku ostrá jako žiletka, studená jako psí čumák a zakouslá jako buldok. Prostě konzervativní, zapšklá "svatá" puritánka. ... "Kde je Váš soucit?" ptal se jí ctihodný otec Flynn. "Tam, kde na něj nemůžete nikdy dosáhnout. ... A ostříhejte si nehty!" odsekla po chvíli. Jedním slovem odporná, a výborně zahraná postava "milosrdné" sestry (v tomto případě milosrdné opravdu v jen uvozovkách). Ale život jde dál !! ... Svědomí hryže. A člověk před ním nikdy a nikam neuteče. Tento film byl věnován Milosrdné sestře Margaret McEntee, dříve známé pod jménem Sestra Jamesová. Nabízí se úvaha, zda nebyl zfilmován podle skutečné události. Ve vynikajícím českém dabingu Zlaty Adamovské, Jiřího Hromady a dalších to pro mě byl opravdu jedinečný filmový zážitek. Děkuji. ... Škoda, že ohledně Oscarů zůstalo pouze jen a jen u nominací. A že jich nebylo málo. Dle mého soudu je to sice nejlepší snímek roku 2008 po všech stránkách, ale přece jen poněkud poškozuje obraz církve a církevních škol. A jako takový asi ani nemohl být předurčen do síně Oscarové slávy. Bohužel. Není totiž dostatečně "pozitivní". V tom roce nejvýše oceněný Milionář z chatrče, ta dojemná pohádka o chudákově náhlém zbohatnutí (tzv. americký sen) mě nedojímá.