Čínská čtvrť (1974)

No tak Čínská čtvrť mě nějak nechytla za srdce. Měl jsem problém, vžít se do motivace postav k jejich jednání. Neměl jsem komu fandit a koneckonců po půl dni vlastně už ani nevim, proč vrah svou oběť zabil. Chybělo mi trochu víc vtípků. Řikal jsem si, že celkový dojem zachrání už jen nějaký šokující závěr a pointa, jak to tak u kriminálek chodí. Tady se jakýsi pokus o dobrou pointu objeví, ale mě se prostě nelíbila. Trochu jsem čekal co se z Čínské čtvrti vyvine, protože žánr krimidrama mě již několikrát příjemně překvapil, ale včera se to nekonalo. Nadruhou stranu film překvapivě rychle utekl, ale pochybuju, že po týdnu budu vůbec vědět o co tam šlo. Z jakési úcty k Nicholsnovi zvyšuju nakonec na 3*, ale Čínská čtvrť je podle mě další film, který je přeceňován z mnoha neobjektivních důvodů.

Norimberský proces (1961)

Dějově je to vlastně trochu nuda. Dokonce bych řekl, že občas mi hraní Burta Lancastera a Maxe Shella přišlo dost přehnané. Takhle nějak si já (laik) představuju přehrávání. Ale síla filmu je skrytá celkem hluboko. Je to dilema, kdy má soudce soudit jiného soudce. K čemuž se ještě přidává tlak na hlavního soudce ze strany majorů a kapitánů. Jde tedy o to, že kdyby soudce Haywood podlehl tlakům a vyřkl soud dle jejich přání, vlastně by se sám zařadil mezi obžalované, které soudí. Kupodivu tři hodiny mi celkem utekli, ale abych řekl pravdu očima jsem na tom určitě nevisel. Postava soudce Haywooda a jeho jednání mi bylo velmi sympatické a proto zvyšuji na 4*.

Hrob světlušek (1988)

Neodpustím si to. Ve srovnání s Mayzakim mi tam chybí ten fantasy prvek. To je ta nadstavba jeho filmů. Tím netvrdím, že každý film by měl mít fantasy prvky, ale v kombinaci s touhle animací se mi to zkrátka vybaví. Příběh je silný, ale neřekl bych, že byl potenciál úplně naplněn. I když konec udělal k jeho naplnění velký skok. Nemůžu zapomenout na krásnou hudbu, která se asi nejvíce projeví v závěrečných titulcích. Prostě si myslím, že Hotaru no haka ve mně něco zanechá a proto dávám nadprůměrné hodnocení.

Pád do ticha (2003)

Předem chci vzdát čest všem zúčastněným a hlavně Joeovi. A teď k filmu. Ten má jednu výraznou chybu. Vlastně hned od začátku divákovi dojde, že vše dopadne dobře. Každý trochu chápající člověk se k tomu dovtípí díky tomu, že celý příběh vypráví všichni, co v něm figurují. Tím film ztrácí to napětí, takže i přes snahu vypravěčů a filmařů se scény Joeova plazení do tábora časem stanou trochu jednotvárnými. Podle mě určitě jde o jeden z těch příběhů, které se nedají vypravovat, které v plné podstatě chápou jen ti co jej prožili. Opravdu jsem se nemohl rozhodnout, zda dát 4 nebo 5*, jenže pak jsem si řekl, že budu-li hodnotit pouze film a oprostím se od obrovského obdivu k hlavním postavám, musím dát 4*.

Wrestler (2008)

*Bacha, radši to nečtěte, obsahuje uvahu o konci!* Úplně chápu v čem je síla tohohle snímku. Obzvlášť proč boduje u Amíků, když vemu v úvahu celkem častý výskyt hvězd a pruhů. Musím se však přiznat, že mě Aronofsky a Siegel dost přečůrali. Od půlky filmu jsem přemejšlel, zda dojde k tomu nejmíň nápaditému konci, kterej mě napadl. :-) Opravdu děj k němu směřuje. Jenže dobře mířený střih a konec typu - domysli si sám, zajišťuje tomuhle snímku, že ho nikdo nemůže podezřívat z nedostatku duchaplnosti. Jelikož si vlastně každej může dosadit konec přesně podle svýho gusta. Takže tahle vočůrávka a jakýsi dokumentární styl kamery mě nakonec donutil přiklonit se k slabým - historie se neptá - 4*.

Potomci lidí (2006)

Filmu nejde skoro nic vytknout. Skvělý námět. Podle mě i velmi reálně vypadající budoucnost, protože víc věřím, že to může vypadat takhle, než že budeme cestovat v čase, anebo nám budou roboti nosit noviny. Perfektně promakané detaily prostředí - opuštěná škola a v ní srnka, na chodbách budovy v uprchlickém městě se procházejí slepice... Jediné v čem mě film moc nedostal je děj. Nedokázal jsem se vcítit do těch lidí, co vidí nejméně po 18 letech zase dítě. Nevěděl jsem co je lidský institut. A konec mi byl celkem fuk. Chtělo by to silnější scénář. Všechno ostatní bylo fajn.

V pravé poledne (1952)

V pravé poledne je koukatelný, avšak neřekl bych ničím originální western. Navíc těch neustále se opakujících pár tónů hlavní melodie už mi začínalo jít pomalu na nervy. Nadruhou stranu nabízí ve svém obsazení spoustu i dnes známých tváří a westernových legend jako byli a jsou Lee Van Cleef, Jack Elam, Harry Morgan a další. Mě však nejvíce překvapilo, že se zde v jedné roli objevuje i Lloyd Bridges, alias seržant a prezident Benson s buldočím jazykem a ořezávátkem v uchu ze Žhavých výstřelů.

Apokalypsa (1979)

Vysoké hodnocení dávám hlavně kvůli jejich odysee za tim bláznem. Samotné setkání s ním a jeho smrt mě už celkem nudila. Nechápal jsem co tam přesně dělá, co ho k tomu přesně vedlo, zkrátka postavu Kurtze jsem úplně nepochopil. Zdálo se mi, že za vším je něco skrytého, ale nějak mi nebylo sděleno co. Nebo jsem to nepochytil. Kdyby tam jen přijel a odpráskl ho dal bych možná i 5*. Já jsem prostej divák a takovýhle filosofický konce nemám rád.

Jak vycvičit draka (2010)

"Máme zimu na krku a já musím nakrmit celou vesnici!" - "Mezi náma, většina z nich je vykrmená až moc, nemyslíš?" Mám rád filmy, které se bez žádných okolků pustí rovnou do díla. Tady to má trochu takový efekt, že člověk už po 20 minutách trochu tuší, kam se bude příběh ubírat a jaká bude zápletka. Naštěstí film nemá nějaká drasticky hluchá místa, hudba je pěkná a dráčci nápadití. Na samotných dracích se mi líbilo, že nejsou prvoplánově roztomilí a vzhledem k ději musí logicky vypadat trochu mile i trochu zle. Jak vycvičit draka bych charakterizoval třemi slovy: fantasy pro děti.

Přemluv bábu (2010) odpad!

Už jenom ta první věta: "Kdyby jste věděli, že můžete změnit osud týhle země tím, že navštívíte svoje prarodiče, udělali byste to?" Každý má právo svobodně si vybrat koho bude volit, takže já se určitě nesnížím k tomu, abych někoho přemlouval, koho má volit. Zajímalo by mě kolik za to dostali a jestli to udělali zadarmo, tak to u mě oba hodně klesli.