Poslední samuraj (2003)

Tom Cruise je zde největší borec pod vycházejícím sluncem s pohnutou minulostí. Nevím jak v roce 2003, ale dnes už mi přijde tento koncept dosti opotřebovaný. Příběh mě neudržel v plné pozornosti. Zbytečná romantická linka. Neuvěřitelný patos na konci. Prvoplánově natočený snímek, aby se zalíbil pokud možno všem, využívá veškeré osvědčené cliché, které mě tedy už nebaví. Prostředí Japonska je pěkné a samotná postava posledního samuraje (nemyslím Cruise) je sympatická a dokáže zaujmout.

Prolomit vlny (1996)

Moje první setkání s Lars von Trierem a obávám se že zároveň poslední dobrovolné. U i po sledování filmu jsem měl pocit jako u těch od Bergmana. Je to tak divné, že to ve mně něco zanechá, ale zároveň jsem byl rád, že to konečně končí. Celou dobu sledování mi zásadně vadilo ladění vizuálu do teplých málo sytých barev. Chápu, že to mělo asi navodit nevlídnou atmosféru doby a místa, ale přišlo mi to až příliš a naopak mi to ubíralo na reálnosti prostředí. Asi nepatřím mezi ty "ach och" diváky, a proto se budu Trierovým snímkům spíše vyhýbat.

Veteráni (2009)

Snímek nakonec vychází vlastně strašně pozitivně a i já mám z něj ve finále pozitivní pocit. Jenže než se k tomu konci dopracujeme, tak to chvílemi drhne a taky příběh postavený na velkém počtu náhod u mě ztrácí na zajímavosti.

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

Neviděl jsem zdaleka ani polovinu komiksových filmů a i tak mi přijde toto téma vyčerpané. V tom, co jsem viděl je téma vždy dost podobné. Děj se něčím vyplní, aby pak byl zaporák v konečné pulhodinove bitvě poražen. Navíc zde je schéma velmi podobné Avangers:Endgame. Místy zábavný, ale jinak velmi obyčejné. Myslím si, že natočit ctyřhodinový film o něčem, co by se v klidu vešlo do tří hodin, není umění.

Bouře duší (2019)

Prostředí první světové války je neokoukané, Lotyšské armády jakbysmet. To dává snímku velkou přidanou hodnotu. Co filmu chybí, je kvalitní a ucelený příběh, který by mě pohltil. Možná měli tvůrci za cíl téměř na dokumentární úrovni zachytit prostředí Lotyšské armády ve Velké válce a pozdvihnout hrdost Lotyšů. To se dle mého názoru povedlo. Ale děj mě nestrhl. Viděl jsem dvouhodinovou verzi.

Ratsasan (2018)

Indové se lepší, ale stejně jsou za západní produkcí ještě celkem daleko. Když se však podíváme, jak pozadu byli třeba před dvaceti lety, tak bych skoro řekl, že náskok západu trochu stáhli. V tomto snímku už je dokonce jenom jedna písnička a dokonce bez tanečků. Příběhu nechybí napětí a místy originální řešení, která jsou často však naivní a leckdy bych řekl, že by skoro neobstály ani v běžných béčkových kusech. SPOILER: Nejvíc mě udivovalo, jak se v milionovém indickém městě často potkávali čistou náhodou aktéři příběhu. Člověk někoho v malém českém městečku nepotká celý rok, ale tady opravdu o náhody není nouze.

Dům k pověšení (1988)

Asi to má uspokojit hlavně filmovou inteligenci vyžívající se v hyperbolách, podobenstvích atp. Ale k těm já se neřadím a zřejmě proto mě film nudil.

Sviňa (2020)

Velmi banálně odvyprávěný vcelku závažný příběh, ale bez jakéhokoliv napětí. Skoro bych řekl, že tvůrci se soustředili víc na to, aby se ve snímku objevilo, co nejvíc obnažených ňader, než aby byl film něčím strhující.

Dálniční hlídka (2019)

Po delší době jsem někde zaznamenal Costnera a má zde opravdu dobrou roli. Woody je nevýrazný, ale také mu role sedí. Přitažlivé je, že snímek popisuje druhou stranu řádění Bonnie a Clyda a okolnosti jejich dopadení. Možná by to mohlo být trochu kratší. Občas je to trochu upovídané, jen aby to vytvořilo auru kolem hlavních hrdinů, která se však příliš nepotvrzuje a tím spíš mi to přišlo zbytečné.

Vlkochodci (2020)

Příběh bych hodnotil spíš na 3*, ale za originální výtvarné ztvárnění a pár dobrých nápadů přidám ještě jednu hvězdu navíc.