Bělásek (1995)

Velmi citlivý a působivý film o nepochopeném géniovi s čistou duší, člověkem, který si váží života jako takového Film s dobře vystavěným scénářem a několika velmi povedenými scénami... Nejvíce mě zasáhla scéna se srnou, dotek smrti. Víc psát nebudu, doporučuji všem, kterým nevadí, že film hodně tlačí na emoce... (A úspěšně v mém případě.) A hudba? Jeden z poměrně neznámých klenotů Jerryho Goldsmithe. :-)

Yes Man (2008)

Podle mě krásná filosofická myšlenka (zabalená v hollywoodském obalu) poukazující na reálný problém občasné zatrpklosti jedince pramenící ze stereotypu... Řešením je podle tohoto filmu otevřít se světu a na všechno odpovídat "Ano." Ano, dost nelogické, přehnané a v realitě nefunkční... (Neboť by se určitě objevili tací, které by YES postoje začali zneužívat) Ale tento film beru jako neskutečně optimistické poselství, jak by se v jistých situacích dal při troše snahy změnit svět. Navíc se opravdu zasmějete, takže 5 hvězd a říkám ano ;-)

Bourák (1993)

Jeden z mých top sportovních filmů podle skutečné události, parádní zážitek, tento film totiž není o talentu, ale neuvěřitelném dříči, jež si jde za svým snem a jemuž snad ani nelze v jeho boji nefandit. Tento film je důkazem, že občas se vyplatí jít proti všeobecnému očekávání, neboť život je nejen o tom, abychom sny snili, ale i abychom se je snažili (částečně) uskutečnit. A ten zápal, to nasazení, boj proti překážkám, dělají z Rudyho člověka, který vzbuzuje úctu i v mnohem lepších a tvrdších spoluhráčích. + Tento film má jednu z nejhezčích filmových melodií vůbec, Jerry Goldsmith prožívá příběh společně s hlavním hrdinou a povyšuje snímek na vyšší úroveň, finále je nezapomenutelné :-)

Barbarella (1968)

Tajemství pozitronového paprsku a hledaní Durana Durana je tak neuvěřitelně stupidní, až strašně úsměvné, takže se zrovna v TV koukám po druhé a přidávám hvězdu :D Asi se nacházím ještě v primitivní fázi neutronové nezodpovědnosti, jinak si to nedovedu vysvětlit :D

Tenkrát na Západě (1968)

Na tento snímek se lze koukat do nekonečna a neztrácí atmosféru, velmi komplexní film... :-) Co se tady tak povedlo...? Všechno. Všichni herci mají potřebné charisma, všechny postavy (a Harmonika zvlášť) skrývají určité tajemno. Vzpomínám si, jak mě jako malého kluka strašně vzala už úvodní scéna vyvraždění celé rodiny včetně malého chlapce. V této scéně poprvé rozjede Morricone svoje umění naplno a z Fondy se stane hlavní záporák. Co se týče hudby, Ennio ani moc motivů nepotřeboval, opakují se v jistých obdobách všeho všudy čtyři, ale za to nezapomenutelné a i v dnešních pořadech často zneužívané. No a v neposlední řadě jsem si opravdu zamiloval geniální, správně načasované finále... Každý záběr, každý pohyb, každý pohled jednoznačně zapadá do celku, opravdu skvěle budované :-) Nadčasové a krásné dílo! Pocta filmovému řemeslu ;-)

Fakjů pane učiteli (2013)

Další příjemné překvapení z německé produkce... ;-) Dva lidé se zcela odlišným pohledem na výchovu výkvětu mládeže. Zábavné, doporučuji :-)

Chlapectví (2014)

Režisér Richard Linklater, jehož tvorby jsem si poprvé všiml u konverzačky Před půlnocí, má jeden dar, který mu mohou mnozí jeho kolegové závidět. A tím darem je specifické vnímání časové roviny s nebývalým smyslem pro detail. Chlapectví je důkazem, že i v dnešní době (naštěstí) existují filmy, kde by byly veškeré filmové efekty zbytečné, neboť život sám vytváří ty nejkomplexnější příběhy. Oceňuji pomalejší tempo vyprávění, oceňuji, že žádná z hlavních postav (4 členové rodiny) nebyla vyloženě vykreslena kladně ani záporně.(Alespoň pro mě. Není postava, kterou bych zcela pochopil, ale zároveň není postava, kterou bych nepochopil částečně).Zajímavý snímek, který inteligentně znánorňuje běžnost, stereotypy, následky lidských rozhodnutí a smysl pro životní směrování. Doporučuji všem a zejména příznivcům Ordinací, VKV a podobných slátanin, co si hrají na příběhy ze života. I když tuším, že je tento film nebude bavit, a to možná právě z důvodu, že chlapectví život popisuje mnohem reálněji. Nenajdete zde absurdity. Film prostě plyne... :-)

Pistolnice (1994)

Jeden z filmů, které Jerry Goldsmith povyšuje svým doprovodem ;-)

Medvěd (1988)

Krásné!... Takových filmů je hodně málo... Potěcha pro duši :-)

Divoká stvoření (1997)

Tak tento film by měl ode mě pět hvězd i bez doprovodu Jerryho Goldsmithe, neboť jsem se už dlouho tak nezasmál (zejména u černohumorného finále)... John Cleese a Kevin Kline jsou výborná herecká dvojka v komediálním žánru :-)