Americký zločin (2007)

Vskutku smutná ukázka pro mě neskutečného! A paradoxně podle skutečnosti. Tento film vystihuje ZLO v jeho vlastní podstatě. Neuvěřitelné, jaká zvrácenost a humus v lidech existuje. Tento film ačkoliv drama byl pro mě spíše horor, protože jsem se bál, co přijde v další scéně a říkal jsem si, ať už to skončí, ať někdo projeví kus dobra a zasáhne. A jako divák jsem si připadal bezmocný... Kromě pohledu na zlo, pak pohled i na davovou psychózu, lhostejnost a ignoraci (a můžeme debatovat o tom, co je horší), nesmírně poučné... A dovolím si oponovat všem uživatelům čsfd, kteří vyžadují víc násilí a větší moment překvapení, protože si myslím, že nepochopili poslání tohoto snímku... Vkusně zobrazit problém, který v lidské společnosti existuje a je třeba ho řešit a i kam až může problém zajít, když se řešit nebude. Jasných pět, doporučuji pouze pro silnější povahy a 15+.

Zlodějka knih (2013)

No kde začít?... Tak asi především v podstatě věci, že je dobře, že se podobné filmy točí, neboť nám velmi nenásilným způsobem připomínají základní principy, na které občas (až často) zapomínáme. Film má velmi dobrý scénář vyprávěný netradičním zainteresovaným vypravěčem, vykreslení jednotlivých charakterů - od hlavní hrdinky, rodiče počínaje, po uprchlíka a blond kamaráda konče, super soundtrack, John Williams moc věděl, proč zrovna k tomuto snímku osobně chtěl skládat hudbu a nepochybil... (pro fajnšmekry jel podobnou orchestraci jako v Angelas Ashes) Dominantní je ale především myšlenka a zobrazení (ne)rozumu, (ne)důvěry a (ne)lidskosti. Konec je velmi silný a povedený, oddělal mě. Doporučuji jít do kina, nevím, jestli se najde letos ještě podobný snímek, který by tento v myšlenkovosti a dopadu předčil... :-)

Láska nebeská (2003)

Tento film dle mého názoru opravdu velmi pozitivně vyčnívá v žánru romantických komedií (na druhé zhlédnutí kupodivu ještě lepší), a proto si k němu dovolím napsat komentář. Film celkově působí velmi pozitivním dojmem a i toho si je třeba v dnešní době vážit. Už samotná úvodní myšlenka je moc pěkná, láska je všude kolem nás, jde o to se na okolí dívat správným pohledem. Film stojí na podařeném scénáři, který si napsal sám režisér a je vcelku geniální, kolik zajímavých postav dokázal v tomto snímku napsat a hlavně i dobře obsadit... Líbí se mi ta vzájemná propojenost všech, o které se divák dozvídá postupně, líbí se mi, že film je i decentně multižánrový, resp. nekouká se na situace pouze z "romantické" a komediální stránky, ale nabízí občas i reálně dramatické scény, což mu jen prospívá a dodává na realitě celku. (Realitu zde beru s velkým nadhledem, ale minimálně charaktery postav jsou vykresleny reálně, člověk dovede jednání všech pochopit). Největším plusem je pak inteligentní humor, ať už se jedná o scény s Billy Mackem a tvorbě hitu Vánoc, či anglicko-portugalské slovní hříčky, zpívající premiér, pouštění videa ze svatby, třešničkou pak asi balení náhrdelníku a i druhá scéna s R. Atkinsonem na letišti, vždy je zde humor, který přichází spojen ještě s jinými emocemi. A opět se samostatně vyjádřím k hudbě, protože opět není radno podceňovat její důležitost. Ve filmu zazní velmi dobrý písničkový i instrumentální soundtrack, oba typy přispívají k celkovému prožitku podobným způsobem a jsou velmi dobře voleni. Craig Amstrong napsal dle mého názoru čtyři stěžejní (opakující se) výborná témata, jež nazval glasgowské love theme, portugalské love theme PM theme a téma "problému." Je celkem zajímavé si všimnout, že první zmíněné téma zaznívá tam, kde láska existuje, ale jiná láska ji zabraňuje rozvíjet se... Mark-Juliet, Karl-Sarah. Téma, které jsem nazval problémové pak zní pouze v počátku "problémového" vztahu Harry-Mia... Zbývající dvě témata jsou mnohem optimističtější, a proto je slyšíme i v gradaci na závěr, zejména pak umocňují divákovo fandění malému Samovi při letištní honbě za Joannou a zejména pak jeho zářivý úsměv na konci této akce... ;-) Komplexní, promyšlené a dobře zamýšlené, vtipné dílko, jasných 5 hvězd :-)

21 gramů (2003)

Velmi silný snímek, velmi podařeně zvolená forma vyprávění, nechronologičnost jednotlivých scén vytváří jednak pocit napětí a touhu diváka koukat dál (a najít logické spojení), zároveň přispívá k větším emocím. Samotný příběh je pak velmi lidský a realistický, byť velmi smutný. A hlavně - řeší skutečný problém. Občas jsou v životě situace, které jsou považovány za problém, přestože jde o banality, které si člověk zbytečně komplikuje svojí neustálou nespokojeností. Ve snímku hlavní hrdinka přijde v jednom nečekaném okamžiku o všechno, skutečný a nejzásadnější problém, který by z nás asi nikdo nikdy nechtěl mít, o odvaze pak dále ještě existovat se zde opravdu dá hodně polemizovat, protože se jedná opravdu obtížnou životní situaci. Kromě pohledu N. Watts, tu ale máme dva další, a to pohled viníka se svědomím, který rovněž asi nikdo nezávidí, a pohled člověka, jemuž cizí neštěstí zachrání život. Jednoduché, prosté, ale brilantně zahrané a komplexní. Čas je opravdu relativní a občas rozhodují okamžiky. Někteří tady píší, že film je dost silný a depresivní a že ho nedoporučují všem, já si dovolím oponovat, právě takové filmy by pro myslící mohly vést k větší úctě k okolí, kterého si vážíme a zároveň varováním a podnětem k větší opatrnosti všech motoristů... Doporučuji tedy všem :-)

Bling Ring: Jako VIPky (2013)

Přiznám se, že módě a značkovému oblečení opravdu vůbec nerozumím, nicméně tento film je evidentní ukázkou, že pro mnoho lidí je právě oblečení prvkem začlenění se do společnosti nebo při nejmenším prostředkem k hledání svého já. Film vlastně nepřekvapí vůbec ničím, jen nabídne zajímavý pohled do života celebrit a rádoby celebrit a známého faktu, že projde-li mi jedna menší levárna, budu chtít příště udělat větší a čím více mi to bude vycházet, tím odvážnější budu příště. Hranice přestanou existovat. Až do tvrdého pádu zpět na zem. Rychlého návratu k morální realitě :-)

Muž z oceli (2013)

Pro mě rozhodně lepší první půle zaměřující se na příběh, emoce a lidskou tvář superhrdiny. Ve druhé části se sice rozflákalo hodně mrakodrapů, digitálních efektů bylo taky nespočet, ale to u mě jednoznačně spíše ubírá na kvalitě, i když chápu že hodně diváků právě takovýto způsob "epického" děje očekává. Dávám pět, přesvědčila mě ona zmíněná první půle filmu :-)

Já, padouch 2 (2013)

Opravdu vtipné a pěkně natočené pokračování :-)

Před půlnocí (2013)

Velmi chytrý film založený na dialogu, pohledu na charakteristickém myšlení muže a charakteristickém myšlení ženy, myslím že hodně lidí by se mohlo v rolích hlavních protagonistů celkem slušně poznat. Dále se objevuje zajímavý pohled na stereotyp, na ubíjející a nutné činnosti každodenního života a otázku kdy přijde nějaká změna, přijde-li vůbec? Velmi inteligentní konverzační snímek :-) K zamyšlení všech.

V zajetí démonů (2013)

Výborné, atmosférické a na úrovni v rámci žánru :-)

Kick-Ass 2 (2013)

Kvalitní pokračování jedničky, ještě brutálnější, do extrémů vyhnanější, násilí je podáno opravdu surově, a tak by si rozhodně komerční televize smlsly na negativním vlivu filmů tohoto tipu na psychiku labilních jedinců :-) Nápaditost scénáře a hudební dramaturgie prvního dílu je kompenzovaná zájmem diváka dozvědět se více ze života Kick-Asse a Hit-Girl a velké množství nových postav. V druhém díle méně zvládnutá nadsázka, více zvládnuté emoce, co se týče humoru srovnatelné. Opět žádná pohádka, úmrtnost důležitých postav poměrně velká. Ani chvilku se ovšem člověk nenudí a celkově vše má svůj smysl a těším se na další díl, bude-li :-)