Atlas mraků (2012)

Jedno z příjemných překvapení roku 2012. Film drží z kvalitního scénaře, který se skládá z 6 různých příběhů, které jsou navzájem (někdy více, někdy méně) propojeny. Po úvodu jsem měl v kině pocit, že nebudu přepínání mezi jednotlivými příběhy stíhat a ve filmu se ztratím. To se nakonec nestalo, film jsem si užíval a přes delší stopáž jsem se ani na okamžik nenudil. Po druhém a třetím zhlédnutí si člověk začíná všímat více propracovaných detailů. Příběhy jsou každý z odlišného žánru, nicméně jsou propojovány promyšlenými střihy, hudbou a geniálními maskami. Po prvním zhlédnutí jsem absolutně nestačil zaregistrovat, v kolika rolích ten daný herec hrál. Na hudební spolupráci těchto tří skladatelů jsme už zvyklí z Parfému a bylo předem jasné, že nezklamou a ukazují, že gradace umí být i decentní a hudba krásně doplňuje důležitý text. Film, který překvapí a pokud rádi přemýšlíte, neměli byste si ho nechat ujít. Jasných 5 hvězd :-)

Bídníci (2012)

Ve svém žánru dokonalé, vysoce emocionální dílo, autentický zpěv, perfektní novotvar co se natáčení hudby týče. Jedná se o muzikál, takže se téměř po celou dobu díla zpívá... (Je zajímavé, kolik diskutérů to tady překvapuje)... Z hlediska děje se film posouvá celkem pozvolným tempem, důraz je kladen na zpěv, herectví a z nich plynoucí emoce. Zasloužený oscar pro A. Hathaway, rozhodně nejlepší výkon ve filmu, ale ostatní herci nezaostávají. Je moc dobře, že občas zvyknou takto netradiční projekty se známými tvářemi, o to víc mě mrzí, že někteří uživatelé netradiční schéma okamžitě odsuzují. Nejlepší momenty: I dreamed my dream, One day more, scéna s orchestrální hudbou, kdy Javert předává tomu malému klukovi odznak (opravdu málokdy jsem měl tak blízko k slzám) a závěr, se kterým jsem naprosto spokojen a působí majestátně a epicky a zároveň emocionálně dojede celý snímek :)

Bio Ráj (1988)

Tento příběh je povinností pro každého filmového fanouška, který není pouze filmovým kritikem, ale zajímá ho něco jako vztah k filmu. Díky velmi dobře propracovaným postavám a reálnosti příběhu, mi nevadil ani fakt, že se s větší části věnoval love story. Z diváckého přístupu k postavě Alfreda se dá taky rozlišovat druh myšlení. Zatímco členové mé rodiny prostě nemohli pochopit Alfredovo počínání, že to nedává smysl, já ho (stejně jako je to i ve filmu naznačeno) považuji za velmi moudré, rozhodně nejednal tak, že by chtěl ublížit, ale velmi realisticky a pro dobro věci (jakkoliv to bylo kruté.) :) No a zmiňovat Ennia Morrriconeho snad ani není třeba, ale i z hlediska filmové hudby se jedná o velmi podařené dílko. (Není divu, že ho pak použili např. v Prázdninách) :)

Temný rytíř povstal (2012)

Ano i mě fenomén kolem Temného rytíře docela pohltil a k završení trilogie opravdu nemám jedinou výtku. Myslím si, že režisérova vize vyvrcholení série je více než jasná. Příběh je logicky koncipován, scénář je dle mého názoru velmi kvalitní, někdo může namítnout, že konec je opět docela dost "americký," dle mého názoru ale velmi vkusný, neboť scéna kdy všichni začnou tleskat po výbuchu bomby mimo dosah města, působí dost paradoxně a vyvolává pocit k zamyšlení. Zatímco v Gothamu platí, že temný rytíř, mlčenlivý strážce a bdělý ochránce je hrdina, kterého město zasluhuje, ale není hrdinou, kterého město potřebuje, v realitě zůstává temný rytíř hrdinou, kterého bychom setsakramentsky potřebovali, ale kterého si asi fakt svým jednáním nezasluhujeme. A proto není divu, že nás jeho příběh tak upoutal. Mohl bych chválit akci, výpravu, kostýmy a jiné filmové aspekty, ale nebudu. Pochválím detailní a psychologicky propracovaný příběh Bruce Waynea, protože ten pro mě byl na celé trilogii to hlavní. A samozřejmě přidávám pochvalu J. N. Howardovi a Hansi Zimmerovi za nezaměnitelný hudební motiv, Zimmerovi pak ještě speciálně za hudbu k závěrečné scéně - The rise.

Na ostří nože (1997)

Kvalitní film k opakovanému zhlédnutí. Celkem vydařený pokus o realistické nahlédnutí do drsné přírody, doplněné o zajímavou zápletku a velkého medvěda, scény s ním jsou nezapomenutelné, stejně jako Goldsmithův monumentální ústřední motiv. :-)

Ať vejde ten pravý (2010)

Pro mě remake ještě lepší než originál (i když ten je taky za 5 hvězd) , ano asi jsem trochu proamerický, a to především kvůli hudbě, tenhle film ale neměl chybu. Postupně budující se atmosféra. Každá schůzka Owena a Abby prostě perfektně filmařsky zvládnutá. Scénář vesměs kopíruje originál, ale zde se mi víc líbí hlavní dvě dětské role (a proto je mám v oblíbených). Konečně po dlouhé době horor, po kterém se člověku nezvedá žaludek, ale je tvořen napětím. Navíc je film podán tak, že v něm neexistuje postava, která by byla vysloveně kladná nebo vysloveně záporná a jste občas nuceni s Abby soucítit, stejně jako Owen. Hudebně minimalisticky dokonalé, především Parting sorrows, Giacchino se vyznamenal a je nezbytnou součástí příběhu :)

Čas probuzení (1990)

Výborný LIDSKÝ film. Scéna, kdy se dr. Sayerovi povede poprvé "probudit" pacienta je opravdu dojemná. o to krutější je ale pozdější realita. Film je založen na hereckém koncertu R. de Nira, který ztvárňuje postavu pacienta pro mě až neuvěřitelně věrně a R. Williamse, jehož postava je snad ještě zajímavější, přestože je srdcem botanik, postupně se z něj stává jedna z nejlidštějších bytostí a doktor, který by možná mohla být vzorem pro doktory vůbec :) Hudba Randyho Newmana perfektně dotváří emoce, tam kde je to třeba. Závěr geniální, myšlenka hluboká. Opravdu občas na ty nejzákladnější věci zapomínáme. :-)

Mise (1986)

Jeden z TOP filmů s úžasným příběhem, který má hluboký smysl a pointu, zároveň můžeme sledovat nádherné záběry přírody a ještě k tomu posloucháme jednu z nejlepších orchestrálních kompozic všech dob (Ennio Morricone). Tolik ve stručnosti k tomuto dílku, které byste si rozhodně neměli nechat ujít. Konec velmi realistický a každá myšlenka pravdivá. Takový je svět...Takový jsme si ho udělali my... :)

Mládeži nepřístupno (2013)

Těžké hodnocení, nelogičnosti mi tady nevadí, jedná se o bizarní komedii. Opravdu překvapivé, někdy ale až moc nechutně překvapivé. Takže celkem pěkná komedie a nápady, za přílišnou nechutnost některých scén 2 hvězdičky srážím. Po druhé bych asi vidět nechtěl. :)

Princezna Fantaghiró 5 (1996) (TV film) odpad!

Když už dám odpad!, tak taky napíšu proč. Tento díl už mě za dětského věku naštval tím, že vlastně popřel vše za co kdy Fantaghiro bojovala, prostě nastavovaný díl s ujetým scénářem, který neodpustím.