Nejvyšší nabídka (2013)

Tornatore umí své filmy dobře zrežírovat a podat (minimálně pro mě)... Ano, myšlenka a námět v podstatě nevěstí nic nového či překvapivého, ale převládají klady - postupné dávkování informací, které diváka nutí pokládat si otázky a přemýšlet o ději, opět se ukazuje, že žádný záběr ani postava nejsou ve filmech tohoto Itala navíc. Morricone opět zdravě a vkusně slyšitelný celkovému vyznění pomáhá. Dále emoce, kdy především s hlavním představitelem divák prostě musí soucítit a výkon Geoffreyho Rushe je opravdu výborný. Krom hlavní dějové linie, která je bezesporu sama o sobě zajímavá se filmu podařilo poměrně pěkně zobrazit pohled na samotu, a to hlavně v otázce zda je horší hořkost samoty nebo zklamání ze zrady "nejbližších" osob v životě... Inteligentní, nikam nespěchájící a ve své podstatě vlastně smutný pohled do nitra (ne)lidskosti. :-)

Sherlock (2010) (seriál)

Sérií se Sherlockem Holmesem je opravdu mnoho, nicméně tato série ukazuje cestu, jak nabídnout vytříbené příběhy podle A. C. Doyla divákům, kteří zastávají modernější pojetí detektivky, a to celkem vkusně. Chválím především střih a logicky vystavěný děj s notnou dávkou nadsázky a humoru :-) Příjemné seriálové překvapení, a proto z hodnocením neváhám :-)

L. A. - Přísně tajné (1997)

Perfektní kriminálka, scénář důmyslný a promyšlený. Režie dokonalá, udržuje zvídavé diváky v napětí. Jerry Goldsmith pomáhá jako vždy. Výkony herců bez debat super. Jasných pět :-)

Muž bez stínu (2000)

U tohoto snímku se mé hodnocení shoduje s již několikrát uvedeným, a to že ho sráží neuvěřitelný béčkový konec. Škoda, protože jinak se jedná o atmosférický snímek se zajímavou hlavní myšlenkou, jak by se asi člověk choval, kdyby měl "dar" neviditelnosti a nikdo jiný o tom nevěděl a z tohoto pohledu se mi Sebastianovo jednání nezdálo daleko od reality. Kombinace Verhoeven-Goldsmith opět funguje na výbornou už od úvodních titulků. Na jedno zhlédnutí určitě doporučuji :-)

Dožeň, co se dá! (1999)

Nejsem vysloveně fanoušek komedií, ale téhle dávám bez výhrad pět, protože je velmi chytrá a vytvořená z originálního nápadu, který je velmi originálně zpracován. Tatínek Ch. Walken je ve své urputné snaze chránit rodinu dokonalý, maminc e se člověk vůbec nediví. Adam je správně natěšený a naivní, zároveň na něm pozorujeme schopnost poměrně rychle se adaptovat do nového prostředí a hláškuje (citace dle paměti): "Sledoval jsem televizi. Barevnou!" "Tady to fakt graduje (písnička v autě)" "Evo, moc rád bych Tě vzal s sebou do našeho krytu, rodiče říkali, že když najdu pěknou a zdravou dívku, mám jí přinést s sebou a Ty se mi zdáš úžasně zdravá" Eva Adamovi zdatně sekunduje a je v podstatě taky čistá duše, neboť kdo by dneska Ty baseballový karty vracel a její představitelka A. Silverstone umí hrát uvěřitelně (především celá scéna, kdy má tepláky.) I vedlejší herci a motivy super Hudba je hollywodsky standardní, ale zapamatovatelné love theme, kdy se do klavírku s elektrickou kytarou v pravý okamžik přidá saxofon. Film není náročný, konec je snadno odhadnutelný happyend, pokud k filmu přistoupíte s tímto očekáváním, můžete se celkem příjemně bavit ;-)

Mulholland Drive (2001)

Šok, překvapení, nechápavost, dokonalost. Málo slov, hodně pocitů - zvláštních. Doporučuji všem :-)

Nebezpečná rychlost (1994)

Klasický akčňák s výtahem, létajícím autobusem (na ten skok jsem se vždycky těšil) a psychopatem, který zaujímá filozofii, že podstatou bomby je, aby vybouchla a zajímavými typy lidí v autobuse. Výborný Marc Mancina :-)

Nic nás nerozdělí (2012)

Neamerický obraz katastrofy a funguje velmi dobře! Tsunami do filmu vlétne hned po 15 minutách, divák je v šoku, ještě se ani neseznámil s hlavními postavami a už je tu pohroma. Vlna je navíc natočena velmi autenticky, prakticky bez hudby, naopak s perfektními zvuky, to dodává na realitě, stejně tak jako první obraz na Naomi Watts po zkáze, kdy není schopná dělat nic jiného, než držet se stromu a křičet, v druhém obrazu, kdy zjišťuje, že není sama, se intuitivně vrhá za svým synem Lucasem do nebezpečí a ošklivě se několikrát poraní. Přichází na scénu hluboké smyčce F. Velazquéze a další vlna, Matka i Lucas přežijí, ale jejich boj o život bude pokračovat. Líbí se mi, že s filmu čiší realita - ano můžou se objevit připomínky, že pátrání otce ve tmě v troskách je naprosto nelogické, neboť to těžko může úspěšně dopadnout, ale člověk v takových situacích jedná nelogicky, ale s nejlepšími možnými úmysly. Dále se mi líbí, že žádná scéna ve filmu nebyla zbytečná... Motiv plechovky Coca coly - kdy rodiče nejprve výchovně omezují a v nouzi je právě plechovka Coly tím pitím... Průjezd autem do nemocnice. Lucasovo hledání ztracených příbuzných, kdy i jeden úspěch ze sta pohladí na duši. Mobilní telefon k (ne)půjčení a ukázka povahy člověka, realistické zavolání Bryanovi. Emocionálně podané shledání sourozenců, závěrečná scéna v letadle, kdy je uzavřeno nejprve téma Daniela, poté sledujeme rozlet, postupně střih na každého člena rodiny a pak onen smutný výhled z letadla. Casting se ohromně povedl. Naomi a Ewan hrát umí, ale nejlepší výkon zde předvádí podle mě Tom Holland v roli Lucase. Fernando Velázquez vytvořil pro film nádherné téma, které několikrát zopakuje a tím přispěje k celkovému emocionálnímu prožitku. U filmu jsem brečel, to je velké plus, protože se mi to často nestává. Film je podán velmi syrově, a proto nás nutí zamyslet se, že pokud podobnou katastrofu sami nezažijeme, pořád se máme dobře a nemáme si moc na co stěžovat. Jasných 5 hvězd a doporučuji všem :-)

Obvyklí podezřelí (1995)

Keyser Soze! ... Napínavý, inteligentní film s vynikajícím scénářem, plný logických flashbacků, výborných hereckých výkonů a vynikajícího střihu a hudby. Je celkem známé, že u filmů B. Singera dělá střih i hudbu John Ottman a to považuji za hodně důležité, neboť pak může vytvořit přesné a dokonalé sekvence, viz poslední dvacetiminutovka. Hlavní téma z mého pohledu zní orchestrací hodně goldsmithovsky a jsem za to rád :-) Musíte vidět, jasných pět hvězd :-)

Kick-Ass (2010)

Kvalitní, na nic si nehrající, komedie, která zaručeně pobaví, pokud ji berete s patřičnou nadsázkou, která některým jedincům chybí (dané jedince ale taky chápu, explicitně podané násilí není pro každého.) Pokud k filmu přistoupíte s touto nadsázkou, kvalitní scénář a skvělé režisérské pojetí Vám připraví kvalitní filmový zážitek. Na FF v Chotěboři se při sledování tohoto filmu v kině několikrát tleskalo. Film odrazuje realistický pohled na superhrdinství humorným způsobem, je v něm plno odkazů na moderní technologie, ale třeba i lhostejnost lidí kolem nás. Kvalitní výkony Aarona Johnsona a Chloë G. Moretz není asi třeba moc připomínat. Zajímavý je i soundtrack, který filmu dost pomáhá a je velmi vkusný (a to jak originální skladby výše uvedených skladatelů, tak i skladby použité z jiných filmů - např. Morricone) Proto se trochu bojím, aby u dvojky byla hudba podobně kvalitní.