Výchozí bod (2014)

Co se vleče, neuteče. Tady se to mohlo vléct o něco méně, ale přesto solidní výsledek. Film s žánrovými přesahy.

Absurdistán (2006) odpad!

Strašná blbost. Těch několik desítek minut už mi nikdo nevrátí.

Mlha (2007)

Jedna z průměrných adaptací. Závěr lehce předvídatelný. Přesto výsledek není úplně špatný. Edit: po čase jedna hvězda navíc.

Kingsman: Tajná služba (2014)

To, já vlastně nevím, co mám napsat. Byl jsem poměrně v šoku a možná jsem nebyl na tento žánr v té správné náladě. Vzhledem ke skvělému hereckému obsazení (Colin Firth, Mark Strong, Jack Davenport, Michael Cain, Samuel L. Jackson) a zemi původu (VB) jsem byl plný očekávání. Psychicky jsem se připravil na sofistikovanějšího a koukatelnějšího Johnyho Englishe. Děsil jsem se Mr. Beana, Žhavých výstřelů nebo jakékoliv parodie Jamese Bonda. Výsledek nemohl být vzdálenější mému očekávání. Představte si Austina Powerse ve stylu Kill Billa uprostřed vřavy ze Světové války Z. Připadá vám, že to není možné zkombinovat? Věřte - možné to je... a nekončí to! Smíchejte rappera, X-Mana, Muže v černém a "dejte mu právo zabíjet". Pořád nic? Tak ještě přidejte Oskara Pistoriuse v sukni a scény z Resident Evilu a už budete mít jasnější představu. Epizodní rolička Hanny Alströmové je odzbrojující. Celou tuto absurdně rustikální podívanou doplňte naprosto nekompatibilním hudebním doprovodem a budete z kina odcházet z pocitem, že jste se asi úplně zbláznili. Původně jsem chtěl dát jen 3 hvězdy, protože z těchto filmů budu mít možná žaludeční vředy, ale kupodivu to celé nějak dohromady fungovalo. Jen kdybych věděl dopředu, do čeho jdu. Pak bych si to asi užil víc.

Kdyby byly ryby (2014) (TV film)

Celou dobu jsem si říkal, co ten scénárista s režisérem hulili...

Kapitán Phillips (2013)

Rekonstrukce podaná bez zásadní dramatizace. Trochu mi vadila velmi dobrá angličtina velitele pirátů, ale jinak super film. Opět platí, že když je pod něčím podepsaný Hanks, tak to nemůže být špatný.

Věc (1982)

Nemám rád horory, protože jsou blbé. Tohle není.

eXistenZ (1999)

Netradiční sc-ifi podžánru kyber-punk.

Bídníci (2012)

Tady asi určitě nebudu objektivní. Muzikál patří mezi mé joblíbenější žánry a Bídníci mezi nejoblíbenější muzikály (další jsou například Fantom opery, Vlasy, Jesus Christ Superstar nebo Sweeney Todd). Diváky bych rozdělil do 3 hlavních kategorií: (1) Ti, kteří šli na film, tedy další dramatizaci románu, a teprve v kině zjistili, že je to muzikál. (2) Ti, kteří šli na muzikál, ale nikdy dřív Bídníky neviděli ani neslyšeli. (3) Ti, kteří Bídníky už viděli/slyšeli v divadle a chtěli vědět, jak to bude vypadat ve filmu. Každou z kategorií lze ještě rozdělit na ty, kteří mají muzikály milují a na ty, kteří tento žánr nesnáší - ani v jednom případě není hodnocení příliš objektivní, protože nehodnotí tuto konkrétní adaptaci, ale žánr jako takový. Já patřím do třetí kategorie (Bídníky jsem viděl v divadle v češtině i angličtině, mám několik audio verzí včetně francouzštiny) a zároveň mám muzikály docela rád (viděl jsem jich desítky), takže mám s čím srovnávat. Předem bych chtěl upozornit, že natočit muzikál jako film je neskutečně těžký úkol. V případě, že se navíc rozhodnete nepoužívat postsynchrony a nechat herce zpívat "na place", jako to udělali tady, je to sysifovská práce. Když vyberete herce, kteří sice umí zpívat, ale neumí to dostatečně dobře, nemůže být logicky optimální výsledek. Zaměřil bych se tedy hlavně na tyto oblasti: HERCI, KAMERA, VÝPRAVA, REŽIE. ZPĚV: Vybraní HERCI byly jako zpěváci průměrní. Party v Bídnících nejsou extrémně náročné (narozdíl od jiných muzikálů) a melodie jsou poměrně chytlavé. Problémem může být všudypřítomný patos - jedná se přece jen o revoluční film se sociální tématikou a historickým milníkem, takže máte neodbytný pocit, že všichni přehrávají. Ze všech byl pro mě největším překvapením Russell Crowe, jehož neškolený zastřený hlas zněl sice civilně, ale uši netrhal. Anne Hathaway dostala Oskara, ale to přičítám spíše tomu, že byla letos slabá konkurence. KAMERA je v tomto filmu nejslabším místem. Dlouhé bezstřihové záběry herců, kterým můžete doslova spočítat póry na čele, působí téměř odpudivě a znemožňují se vcítit do atmosféry. VÝPRAVA je naopak pojatá slušně. Trochu mi nesedělo úvodní vytahování lodi do doků (ve většině adaptací je úvodní scéna v dolech) a také náměstí se slonem (to jsem moc nepochopil). Kostýmy byly v pohodě. REŽISÉR je hlavním viníkem průměrného výsledku tohoto slibného projektu. Udělal řadu chyb od výběru nevhodných herců po nešťastně pojatý formát - detaily tváří, dlouhé záběry bez střihu, apod. Za odvahu použít zpěv bez postsynchronů si zaslouží obdiv, ale i to byla chyba úsudku.