Víkend v Tel Avivu (2008)

Dobře natočeno. Bez zbytečné akce a přehnaně hlubokých myšlenek. Jednoduše postavy dělají to, co "musí". Pro evropana nepochopitelný způsob uvažování izraelců i arabů. Možná, kdyby se ty dva národy promíchaly a začaly řešit běžné lidské každodenní starosti, jako je například oprava videorekordéru :-), zjistili by, že ty "velké myšlenky", co slyší v synagogách nebo v mešitách (případně v televizi), nemůžou být důvodem k tomu, aby se navzájem vraždili.

Zelená míle (1999)

Dokonalá adaptace knižní předlohy a dle mého názoru nejlepší ze všech. Film, který podává snesitelnou formou nesnesitelné čekání na smrt. Tom Hanks ve své nejlepší formě. Silné téma, vynikající scénář, bravurní herecké výkony, kamera, režie, prostě všechno. Pokud někdo nikdy nečetl ani neviděl Kinga, pak tohle by vidět měl.

Black Books (2000) (seriál)

Pro mě nepochopitelné, proč po 3 sezónách tento skvělý seriál skončil. Špičkový britský situační humor, který se nebojí sem tam použít i exteriéry. :-) Sledovat v originále je povinnost - skvělá angličtina, kterou si nesmíte nechat ujít.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Je s podivem, že černobílý film z padesátých let, který se navíc odehrává pouze v jedné místnosti a většinu času se jen mluví, dokáže tak nadchnout. Je to silou scénáře i hlavní myšlenky. Film o zodpovědnosti a morální síle vzepřít se většině a bojovat za to, co je správné. Bez patosu a vlající americké vlajky! :-) Podobný film natočený jen o pár let později "Kdo seje vítr" s hvězdou filmového plátna "Spencerem Tracym" této kvality už bohužel nedosahuje.

Zdrojový kód (2011)

Nadprůměrně pojatý film zahrávající si s tradičními aspekty cestování časem. Nejblíže se tomuto filmu podobají filmy "Deja vu" a "12 opic". Stejně jako oba tyto filmy se nejedná o blockbuster, ale přesto je poměrně akční. Jako vždy (u cestování časem) narazíte na několik nelogičností nebo nepravděpodobností v oblasti technologií, ale o tom ten film určitě není. Je o druhé šanci. Je o tom, mít možnost říct někomu blízkému to, co už jsme nestihli. Je o tom, že umřít 2x by mělo stačit.

Quantum of Solace (2008)

Takový mezičas mezi Casino Royale a Skyfall. Pořád lepší než klasické bondovky, špička to není.

Skyfall (2012)

Myslel jsem si, že Bond "už odchází" a všechno je jinak. Skyfall je ve všech směrech nejlepší Bond. Závěr filmu je jak z jiného světa. Titulní píseň překonává i Golden Eye.

Casino Royale (2006)

Od naivně teatrálního O'Conneryho po oduševnělého manekýna Brosnana se hollywoodští herci snažili předvádět "něco jako špionáž". Pak přišel Jason Bourne a v jeho světle všichni Bondové vypadali směšně se svým "protřepat a nemíchat". Teprve Craig dokázal vytvořit špiona, o jehož život se začínáme strachovat a ke kterému si si můžeme vytvořit vztah, protože není dokonalý ani nezranitelný. Ačkoliv má vzhled "ukrajinského vyhazovače z baru", myslím si, že ze všech Bondů se nejvíce blíží původní románové předloze skutečného špiona. Teprve od Casina Royal začal skutečný James Bond.

Probudím se včera (2012)

Ačkoliv jsem čekal naprostou blbost, velice dobře jsem se bavil. Je to tím, že jsem taky "maturoval za revoluce", takže jsem se vcítil do hlavního představitele a prožíval s ním svou vlastní cestu do minulosti. Spolužáky, soudruhy učitele, esembáky i holky. Asi by nás všechny zajímalo, jak by vypadala naše nástěnka s "Licoknígou". ;-) Film je sice průměrný, ale zábavný a příjemně nostalgický. Humor není křečovitý, což není u tohoto typu filmů běžné. Časový paradox je uchopen naivně, ale je to alespoň "po česku". Za odvahu natočit v Čechách něco nového si 3* zaslouží. EDIT: Po opětovném shlédnutí zvyšuji na 4 hvězdy.

Můj soused zabiják 2 (2004)

Pořád jsem čekal, že se něco stane, že mi to někdo vysvětlí, ale nestalo se nic. Takovou blbost už jsem dlouho neviděl. Trapné Perryho pády ve stylu Charlieho Chaplina, ani pitvořící se Willis nejsou vtipné. Ostatní herecké "výkony" nelze ani popisovat. Scénáristu by taky patřilo "zastřelit a pak ho umlátit vlastní mrtvolou".