• Krátkometrážní

Policejní akademie 3 (1986)

Stará tlupa předává zkušenosti nové generaci, čili repete z jedničky a díky Sweetchuckovi a Zedovi i z dvojky. Kteří to tu táhnou, i když vlastně jejich přítomnost dává velmi malý smysl. Porce osmdesátkové humorem “anarchické” zábavy, která se pomalu chystá k přeskočení žraloka, ale pořád se drží vysoko jako předchůdci.

Četník ve výslužbě (1970)

Četníci jdou do důchodu, pomáhají se ztrátou paměti, hulí, riskují střet se zákonem spojenou s uniformami i bojují s jadernou hlavicí. Chvílemi prázdnota se střídá s neskutečnými momenty, což nejspíš vysvětluje zdejší rozporuplná hodnocení.

Thor (2011)

Snad první film od MCU, který sklouzává do komedie, hlavně svou vyumělkovanou derivací severské mytologie. Přitom v komiksech vypadá docela badass. Ovšem ta komedie funguje a nezabije se přehnanou vážností, ani áčkovým backgroundem. Naštěstí u Marvelu pochopili, že se z toho dá těžit, tak se o nějaká léta později stal z Thora komediant. Díky bohu... totiž Ódinovi.

Simpsonovi - Vánoce u Simpsonových (1989) (epizoda)

Aneb jak rodinka přišla ke svému pejskovi. Když to ještě chodilo na ČT1 a pak ČT2, skoro všichni zapomněli, jak seriál vypadal na začátku. Což napravila Prima Cool, na které to už běží nepřetržitě přes neskutečnou dekádu. V podstatě Flintstoneovi převedeni do současnosti, čili humor pro širokou škálu diváků, který není v jádru ani příliš dětský, ani příliš dospělý. V podstatě takhle to vypadalo prvních pár sérií, ale nějaká satirická “drzost” à la Ženatý se závazky tam byla, což bylo krásně vidět třeba u rodinné terapie u Marvina Monroa (a byla i zmínka o Československu). Úvod je však jen “šedá” vánoční báchorka, ale dokážu pochopit, že to tehdy lidi chytlo.

Monty Pythonův létající cirkus (1969) (seriál)

Cleese nejlepší. Scény s návratem papouška či explodujícím tučňákem lahůdka. Bez pochyby jeden z nejdůležitějších pilířů britského humoru.

Demolition Man (1993)

Ono je to s tou politickou korektností dost těžké, když politická scéna celého našeho západního světa i žurnalistika s tím spojená už totálně připomíná grotesky s Tomem a Jerrym, jen já se nesměji. Což je smutné, jelikož v Evropě vždy byla mnohem komplexnější než v USA. Ta “střelená” vizionářská kaše budoucnosti se trefila mnohem blíže než kdekoli jinde, to se musí nechat. Hlavně já jsem si myslel, že něco takového by hypoteticky byla otázka staletí či tisíciletí... přitom už dekádu se slibuje, že LGBT budou kompletně odstigmatizováni (nebo čti normalizováni bez stereotypů, předsudků), ale všechno jde horším než šnečím tempem, hlavně že se to prodává, skoro nic se neděje (nedělejte si iluze, nikde to není doopravdy lepší). Ale pokud jde o ten film, je vlastně vtipný, i když se někdy před víc než dekádou, co jsem ho viděl, zdál malinko laciný. Humoru a akce je decentní poměr, Stallone vs Snipes dobrý, rýpnutí do Arnolda vtipné, Sandra fajn. Zvláštní, jakou historickou hodnotu si něco nabyde, když uzraje jako víno.

Sabrina - mladá čarodějnice (1996) (seriál)

IIRC Alf byl deportován z českých televizí, když jsem byl ve skutečně relativně mladém věku, ale Sabrina - SuperMax a ČT (nebo na čem to bylo) - se udržela ještě hezkých pár let. Mělo to svůj šarm, avšak nepřekvapivě nejvíc zůstane v hlavě mluvící kocour (kocour či nekocour, pořád kocour) Salem, který si seriál i přes jeho jistou roztomilost celkově celý ukradne. Možná od té doby jsou kočky mojí velkou slabostí. Taky mě dostalo do kolen, kdy jsem se po dlouhé době konečně dozvěděl, že Sabrina je původně produkt Archie Comicsů (v hlavním okruhu maskota třeba holky Betty a Veronica, jinak Josie & The Pussycats a pravděpodobně ne všechno).

Pátá rychlost (2002) (seriál)

Tak oni chtěli název tehdy zrušené legendy a dopadlo to tak. Hezky s tím názvem provokovali, to jo. Ale protože se každý motoristický pořad po zhlédnutí britského Top Gearu zdá šedý, je těžké zaujmout nějaké skutečně objektivní stanovisko, aspoň na mé straně. Pánové nastavili laťku tak vysoko, že tím vlastně “znevýhodnili” ostatní. Ale nahradit se nedají, to už víme od dob zámořské verze i další generace s Joeym.

Lucky Louie (2006) (seriál)

Diskuze o Bohovi a původu člověka jedno zabije smíchy, ale podobný osud proto zřejmě potkal celý seriál. Ovšem zde bez nadsázky.

Shuriken School (2006) (seriál)

Možná moc, ale mezi tím ubíjejícím počtem super-teen či merč animáků dekády se tenhle tvářil vážně co nejméně. Od tvůrců Oggyho a švábů to není žádný překvapení, tenhle je svým způsobem i vizuálně roztomilý. Dabing žádná třída, ale celkem překvapení slyšet Knota i Tůmu, aspoň v junior anim. TV oblasti po sto letech. A bloncka byla prý vymodelována podle Minako Aino (Sailor Venus) ze Sailor Moon.