Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Drama
  • Pohádka
  • Akční
  • Krimi

Zajímavosti k filmům (9)

Princezna a písař

Princezna a písař (2014) (TV film)

K záběrům hradu při scénách v okolí posloužil německý hrad Marksburg u města Braubach v Porýní. Královský hrad byl uměle dotvořen v grafickém studiu České televize.

Kapitán Phillips

Kapitán Phillips (2013)

Prostřílený záchranný člun z lodi Maersk Alabama je nyní součástí sbírek Národního muzea jednotek UDT a SEAL - National Navy UDT-SEAL Museum - ve Fort Pierce ve státě Florida. Vystaven je i bezpilotní letoun Scan Eagle použitý při sledování únosců a odstřelovačská puška Mk 11 Mod 0 (Stoner Rifle-25).

Kapitán Phillips

Kapitán Phillips (2013)

Zasahující americkou speciální jednotkou byla United States Naval Special Warfare Development Group (DEVGRU), známá také jako SEAL Team Six, se základnou NAS Oceana, stát Virginia. Po vyhlášení poplachu se jednotka přesunula non-stop letem na místo zásahu, kde její příslušníci za využití padáků seskočili do vody a nalodili se na torpédoborec USS Bainbridge.

Kapitán Phillips

Kapitán Phillips (2013)

Tři americké válečné lodě pronásledující záchranný člun s únosci zahrnovaly raketový torpédoborec USS Bainbridge (DDG-96), pro natáčení filmu byla však použita sesterská loď USS Truxtun (DDG-103). Dále raketovou fregatu USS Halyburton (FFG-40) a vrtulníkovou výsadkovou loď USS Boxer (LHD-4), což byla vlajková loď mezinárodní protipirátské eskadry Combined Task Force 151. Proti 4 somálským únoscům tak na palubách lodí US Navy stálo minimálně 1 557 mužů a žen stálých posádek.

Kapitán Phillips

Kapitán Phillips (2013)

Únos lodi Maersk Alabama znamenal první zdařilý útok pirátů na plavidlo pod americkou vlajkou po téměř dvou staletích. Poslední takové incidenty se odehrály v letech 1815-1821.

Kapitán Phillips

Kapitán Phillips (2013)

Loď Maersk Alabama byla somálskými piráty napadena v letech 2009-2011 celkem pětkrát. Po prvním útoku v dubnu 2009, o němž pojednává tento film, byla na loď umístěna ozbrojená jednotka. Všechny čtyři následující útoky pirátů 18. 11. 2009, 29. 9. 2010, 8. 3. 2011 a 14. 5. 2011 tak byly efektivně odraženy.

Argo

Argo (2012)

Zbylá rukojmí zadržovaná v Íránu se Američané pokusili osvobodit vojensky. Záchranná operace "Eagle Claw" v dubnu 1980 však skončila fiaskem poté, co byla kvůli nepřízni počasí a technickým problémům na poslední chvíli odvolána. Při tankování paliva před ústupem z íránské pouště došlo ke srážce jednoho z vrtulníků s transportním letounem, při níž zahynulo osm amerických vojáků.

Argo

Argo (2012)

Ačkoliv film zcela chybně vykresluje roli britských diplomatů při záchraně Američanů (například tehdejší britský charge d'affaires v Teheránu Arthur Wyatt byl dokonce vyznamenán Řády svatého Michala a svatého Jiří), byla filmu v Británii udělena cena BAFTA za nejlepší snímek roku.

Argo

Argo (2012)

Úvodní zmínka o odmítnutí pomoci uprchlíkům ze strany Britů a Novozélaďanů vyvolala 12. března 2013 oficiální reakci novozélandského parlamentu, jenž ocenil aktivity svých tehdejších diplomatů při záchraně amerických uprchlíků a nad mylným vykreslením celé záležitosti v Argu vyjádřil politování.

Reklama