Kosmo (2016) (seriál)

Jasně a stručně: Tomáš Baldýnský udělal vtipný, chytrý seriál reflektující současnou společnost a politiku pomocí kvalitní, jemné satiry a dialogů ve stylu britského humoru. Odvážný projekt, který si myslím vyšel na jedničku. Jen tak dál.

Trabantem z Austrálie do Asie (2016) (seriál)

Nemá cenu to obkecávat: už to není ono. Bohužel, nepodařilo se zopakovat úchvatnou atmosféru série z Jižní Ameriky. Tentokrát hodně věci prostě nefungovalo. A nebyla to jen auta, ale i lidi. Přibáň udělal velkou chybu když s sebou vzal přítelkyni, která očividně trpěla, i přes neustálé usmívání. Jestli jsou Trabanti o hledání (ne)limitů, tak zde se jeden našel. Přibáň samotný je očividně rozený vůdce a to zde zůstává, i přes některá špatná rozhodnutí se snažil být nad věcí a jít dál i když si určitě nejednou sáhl na dno. Počet členů výpravy opět narostl. Otázka je, jestli už ne přes imaginární čárů. Přeci jen tolik lidí pohromadě v náročných podmínkách vytváří po nějakém čase celkem dusno a občas to bylo jasně vidět. Každopádně, velká poklona vozíčkářům. Já vím, že oni to tak neberou, ale stále: pořád je to určité překonávání sebe sama. Osobně se mi asi nejvíce líbil přístup hravého, zarostlého Vojty a Slovensko-polského dua které totálně zašpiněné od motorového oleje pořád s úsměvem na tváři valilo dál a dál. Chtěl bych mít jejich bezstarostnou mysl. Jak zde jistě píší jiní, natahování je v sérii očividné. Edukačně podprůměrem. Materiálu bylo jistě hodně, ale prostě mi už jejich cesta nepřišla tak zábavná jako předtím. Ano, pořád je zde hodně zajímavých míst, příhod a "scének" ale jaksi chybí ono kouzlo, které vytáhlo tyto blázny nějak výš, k divácké nirváně.

Černý Petr (1963)

Formanova nadčasová klasika. Na tomto filmu je fascinující především to, že prezentované sociální mechanizmy a jevy jsou i mnoho desítek let poté platné a běžně se vyskytující, např. mezilidské vztahy, nerozhodnost a nestálost mladé generace vůči tradicionalistickým rodičům. Forman z mála vytěžil opravdu hodně a na svoji dobu film rozhodně přinesl zajímavý pohled dovnitř uvolňující se socialistické společnosti. Neméně zajímavá je komediální hladina filmu, kdy jsou postavy (ne)chtěně přivedeny do absurdních, "amatérsky" improvizovaných scén ve kterých se projevuje humor, téměř až Cimrmanovského typu.

Nahoru a dolů Hedvábnou stezkou (2016) (seriál)

Jak si dva kamarádi vzali trochu delší dovolenou a místo do Chorvatska dojeli až na vrchol Himalájí. Autem a pak na lyžích. Opravdu zajímavá doku-reality série, bez zbytečné turistické omáčky. Kamera i komentář se primárně soustředí na přírodu a lidi. Je to jednoduchá kombinace, ale tady funguje na jedničku. Pokud vás nebaví Discovery Channel a podobný kraviny, tak vřele doporučuji

Šest dní (2015) (studentský film)

Technicky a herecky velmi dobře zvládnutý absolventský film ve kterém se hodně diváků najde. Nicméně, stejně jako xenopus jsem nenašel to hlavní poselství. Jasně, spousta náznaků, scén a dialogů napovídá o celkovém obrazu sdělení ale nedokázal jsem se myšlenkově dopracovat k tomu, že bych onu ústřední myšlenku opravdu našel. Byla tam vůbec nějaká? Třeba to tak režisérka plánovala. Možná byly některé nápady hodně oříznuty a ty zbytky ponechány právě jako jemné náznaky směrem k divákovy. Nevím. Online ke shlédnutí zde.

My všichni školou povinní (1984) (seriál)

Vcelku dobrá sonda do fungování socialistického školství a potažmo i společnosti. Seriál má rozhodě nadprůměrné obsazení, ale scénář je plný uhlazeného, resp. konformního přístupu k zobrazování problematické skutečnosti. Nejde více do hloubky, zřejmě ze strachu režimu, že by se naplno rozkrylo šablonovité uvažování většinové společnosti. Na druhou stranu, téma školství je zde poddáno zajímavě skrz morální a emocionální dilemata v různých věkových a třídních hladinách. Nakonec tedy tři hvězdy i za občasné povedené herecké výstupy.

Deadpool (2016)

Rychlé, brutální, sprosté ale hlavně nadmíru zábavné. Deadpool je do jisté míry unikátní komiksová podívaná která je tak hodně sarkastická a nad věcí, že nebere vážně ani vlastního hrdinu. Milovníci vyhláškových akčních scén se budou tetelit blahem. Naopak kdo očekává silnější konzistentní děj bude dle mého lehce zklamán, nicméně při tom přívalu humoru si myslím, že to zas až tak nevadí. (P.S.: Po veeeelmi dlouhé době zase v kině).

Gebrian versus (2012) (pořad)

Viděl jsem všechny díly první i druhé série a existenci tohoto pořadu rozhodně chválím. Pro laika je to velmi dobrá pomůcka jak pochopit určité principy architektury a díky tomu se více zajímat o veřejná prostranství. Díly jsou dobře zpracované, jde se rovnou k věci, žádné zbytečné poučky nebo výklady. Jde sice o pořad na Streamu, ale uvítal bych klidně i delší díly a nebo vytvoření nového pořadu kdy by byla rozsáhlejší diskuze nejen s Gebrianem, ale i s dalšími lidmi.

Autobazar Monte Karlo (2015) (seriál)

Hlášky nejsou tak dobré jako má Blaník ale přesto stojí za to na to koukat. Čtvrtníček prostě pořád umí a mnohé gagy zavání nostalgií České sody. Obsazení Jaroslava Plesla a Lucie Polišenské hodnotím celkem kladně, i když se jim kvůli krátké délce dílů nedostává příliš prostoru. Mám jen obavy aby se to dalo scenáristicky utáhnout, přeci jen téma podvodného autobazaru nejde dojit donekonečna.

Parádně pokecal (2014)

Mám rád originální, bizarní nápady, které se nespokojí se škatulkou žánru nebo zažitých invencí. Mám rád když si tvůrci hrají s divákem a když se forma a obsah filmu slévají v cosi neobvyklého. O Parádně pokecal jsem kdysi četl a ten nápad se mi opravdu zamlouval. Bohužel, asi jsem čekal něco jiného. Neupírám filmu některé velmi dobře natočené scény, téměř jak od Wese Andersona, dokonce i náznaky něčeho co bych pojmenoval "mnohorozměrná ironická komedie", ale zbytek šel úplně mimo mě. Asi nejsem dostatečně intelektuálně vybaven, ale i sebe víc bizarní film musí mít něco jako pointu. Je mi jasné, že mnohé nelogické a "flash" scény byly naprosto záměrně překombinované a poskládány tak aby to bylo divné, překvapujíc atd. ale mě to jednoduše nepřišlo nikterak zábavné. Nicméně přeji Tomáši Pavlíčkovi, aby vydržel protože si myslím že má talent a těším se, až ho zase něco "splácaného" napadne a rozhodne se to natočit. (Online ke shlédnutí zdarma na ivysilani.cz)