Bůh žehnej Americe (2011)

Bobcat Goldthwait vytvořil něco, co bych bez většího zaváhání nazval inovovaným nápadem, který se objevil už v roce 1993 ve filmu "Falling Down", nicméně tentokrát zasazený do 21. století, které je mírně řečeno šílené. God Bless America je doslova zrcadlem dneška a je až neuvěřitelné, že se toho od dob "Falling Down" moc nezměnilo. Film se zcela otevřeně strefuje do zhovadilostí nejen ve společnosti, politice nebo zdegenerované pop-kultuře, ale nemazlí se ani s otázkou kdo má právo rozhodovat co je správné a co ne. Jednoduše, ten kdo má zbraň. Nejde tak ani o to, jestli to co dělají hlavní hrdinové, je správné, ale jestli to všechno, co je ve filmu kritizováno, je výplodem nějaké uzavřené skupiny mocných, nebo jestli si za to můžeme sami. Protože to chceme, chceme se dívat na debilní pořady protože už nás nic jiného nezajímá, chceme se chovat jako hlupáci, protože ostatní se tak chovají. Jestli tento film, byť nepřímo dává jména problémům a nešvarům ve společnosti, dělá to hodně dobře. Hodně sympatická mi zde byla role Roxy, která i přes svojí šílenost do filmu velmi dobře pasovala. Děj samotný je ukázkou ladně plynoucí linie, s velmi povedenými dialogy a humorem. Na druhou stranu, to pokud měl hlavní hrdina nějaké poselství na srdci, tak to ukázal spíše jen na začátku a na konci filmu, kde se paradoxně uzavře kruh a oba hrdinové stojí na stejném místě jako ti proti kterým bojovali. Ano, v druhé rovině, lze brát film jako prvoplánový, vezoucí se na vlně rádoby moderní revolty, která je tak typická pro dnešní velmi rychle se měnící svět ve kterém s chtějí mnozí odlišit. Při sledování God Bless America se tak (ne)chtěně dostáváme do situace kdy si musíme položil otázku zda sledujeme vážně míněné drama, nebo satirickou komedii. Ani v jednom případě sice nebudeme zklamaní, ale k dokonalosti ještě kousek chybí.

Iron Sky (2012)

Pokud by film o příletu nácků z měsíce natočil kdokoli jiný, např v Americe, pochybuji že by na to dostal nějak závratný rozpočet a tak bychom se dočkali debilního Bčka kterých je jinak spousty. Finové naopak vytvořili něco, co je v žánrové rovnováze mezi poctivým industriálním sci-fi a parodujícím filmem plným narážek, sarkasmů a pop kulturních odkazů. Z Iron Sky dýchá "Evropská nekonvenčnost" a snaha udělat od základů jiný film který má svoji přidanou hodnotu. Ve filmu je mnoho skvělých nápadů (parodujících i vážnějších) na různá témata a proto nelze o nudě ani uvažovat.

Kronika (2012)

Jednoduchý ale přesto potenciálně zajímavý koncept nahrávající si s myšlenkou, že nadpřirozené schopnosti se nutně nemusí použít k dobru. U Chronicle to bohužel skřípe ve více ohledech. Postavy mi přišly narychlo vymyšlené a jednotlivé charaktery nepříliš "hluboké", na druhou stranu, neznámí herci hráli velmi přesvědčivě a v jednotlivých scénách působili věrohodně. Děj filmu docela "tahal za oko", takové nemastné, neslané, na hodně místech jako by poslepované a některé skoky v ději mi nepřišli úplně nejlepší. To také zapříčiní, že dynamika příběhu je po nějaké hodince úplně pryč a jediné co to zachraňuje se velmi povedená, trikově nabytá závěrečná bitka, kterou jsem si opravu vychutnal. Nicméně závěr samotný bych si asi přestavoval trochu jinak. Kronika je prostě jednorázový úlet, žádná hustá atmosféra jako u Cloverfieldu se nekoná.

Projekt X (2012)

Po několika týdnech co jsem studoval na zkoušky jsem potřeboval trochu defragmentovat mozek, takže tento film velmi dobře posloužil. Trojce kluků chce udělat narozeninovou párty jednoho z nich a jelikož si chtějí zlepšit reputaci ve škole, udělají ji ve velkém stylu. V to, co se to zvrhne ale předčí veškerá očekávání. Z trailerů se dalo čekat,. že to bude sakra jízda a taky že byla. Project X si na nic nehraje, prostě to do vás pere rychlím střihem a spoustou neuvěřitelných záběrů. Nemá smysl ve filmu hledat nějaké hlubší konstrukce, protože by to jen brzdilo dynamiku a autenticitu filmu a nemáte šanci se potom do toto ponořit. Pokud si přesto někdo tyto otázky pokládá, zřejmě nepochopil, o čem že to bylo. Styl "ruční kamera" se zde opravdu nabízí a dobře, že jej tvůrci použili. Projekt X je zkrátka o tom, že o takové pařbě můžeme opravdu jenom snít a tak se nám tvůrci snažili alespoň vynahradit na našich obrazovkách.

Živí mrtví (2010) (seriál)

Hodnocení po druhé sérii: Tento seriál je pravděpodobně nejvěrohodnější zobrazení světa po zombie apokalypse. Nejde jen o bravurně vybrané postavy, které reálně pokrývají skutečné chování jednotlivých charakterních typů lidí. Navíc, Walking Dead je naprosto bez "pozlátka", bez hororového klišé, bez stupidních nelogických úvah které jsou mimo realitu. Vše podtrhuje hustá atmosféra, ve které se na pozadí pořád něco děje mezi postavami. Mnozí diváci si to ale vyložili jako natahování, které je tak známé z jiných seriálů, ale toto se Walking Dead rozhodně netýká. (BTW: to jako má v každém díle vybuchout letadlo? WTF!) Naopak, postavy se chovají tak jak by se čekalo, chtějí přežít, občas se rozhodují iracionálně, ale musí se rozhodnout rychle. Je mi velmi sympatické, že se Walking Dead s ničím nepáře a neváhá některé hlavnější postavy zaříznout hned po pár dílech, rychlé změny děje jsou střídány pomalejšími, ale za to hlubšími dialogy a úvahami. Doufám jen, že tvůrci budou se stejném duchu pokračovat i ve třetí sérii.

Studio 30 Rock (2006) (seriál)

Minimalistický mix všeho možného i nemožného co si lze při tvorbě televizní show představit. Je až neuvěřitelné, kolik se toho dá vytěžit z tak omezených možností hlavních postav, které se v podstatě objevují stále v těch samých situací. Tina Fey zkrátka umí: jednoduché a zábavné skeče, žádné roztahování a všudypřítomné rýpání nejen do typických nešvarů televizní zábavy, ale i do postav samotných. Hostující herci, taktéž výborný nápad. Oblíbená postava: Alec Baldwin

Dr. House (2004) (seriál) odpad!

Neuvěřitelně protivná a umělá hlavní postava Dr. House naprosto zdecimovala tento, pro mě potenciálně zajímavý seriál. Nemůžu si pomoci, ale vůbec jsem se nenaladil na vlnu jeho "vtípků", nechápu, jak to někdo může považovat za sarkasmus nebo černý humor. Nevydržel jsem ani 5 minut, seriál jsem tedy odepsal...bohužel.

Everwood (2002) (seriál)

Dal jsem tomu šanci, pár dílů z pozdějších řad mě bohužel příliš nebavili a neměl jsem ani moc chuť zjišťovat, zda to bylo na začátku lepší. Zidealizované "problémy" malého města v Americe a typické postavy které přesně padnou do utahaného sentimentálně laděného scénáře jdou tak trochu mimo mě.

The Angry Video Game Nerd (2004) (seriál)

Pravděpodobně jediný a nenapodobitelný průvodce minulostí video her pro Atari, Senegu, Nintendo a jiné prehistorické zařízení, okořeněný odzbrojujícím komentářem a skvělými hláškami Jamese Rolfeho. Vtipně podané, bez servítek, strefujíc se do těch nejhorších nápadů, blbostí a jiných zhovadilostí tvůrců video her v minulém století, hraničící s pochybnostmi o jejich duševním zdraví. Pro správného nerda je tento web seriál povinnost! S titulky lze sledovat zde: http://www.videacesky.cz/tag/angry-videogame-nerd

Nestyda (2008) odpad!

Ubohost, prázdnota a tupost novodobého českého filmu shrnuta v 82 minutách. Jak může Hřebejk točit takovéto sračky?