Malý Buddha (1993)

Malý Buddha je zaújimavý najmä tým, že nám jeho tvorcovia ponúkajú dva filmy v jednom. JEDNA ČASŤ príbehu sa zaoberá otázkou reinkarnácie a príjemným spôsobom sa nám snaží priblížiť kultúru a myslenie (pre mňa osobne veľmi sympatických) budhistov. DRUHÁ ČASŤ zaoberajúca sa životom Siddhartu je o niečo zaújimavejšia, no nie je jej venovaný veľký priestor a je len akýmsi doprovodným materiálom hlavného deja, čo je škoda.

Návštěvníci: Cesta do Ameriky (2001)

Nebola to síce až taká vtákovina, akú som čakal, ale tú potrebnú francúzsku energiu to nemalo. Niekoľko vydarených vtipov to však obsahovalo, najmä vďaka koniarovi André v podaní Christiana Claviera.

Fantom Paříže (2001)

Pitof sa rozhodol natočiť Fantóma na digitálnu kameru, čo mu umožnilo naplno využiť jeho nepochybné vizuálne cítenie. Zobrazenie Paríža roku 1830 v spojení s pekne kolorovanou oblohou to len dokazuje. Najlepším momentom filmu sú ale scény súboja medzi Vidocqom a Alchymistom, ktoré sa Vám svojou pôsobivosťou najviac zapíšu do pamäte. Veľkou a podstatnou slabinou filmu ale je, že nemá hlavného hrdinu, s ktorým by sme sa mohli stotožniť a sympatizovať. G. Depardieu je síce fajn, no vystupuje iba v niekoľkých (zato podstatných) scénach filmu.

Troja (2004)

VEĽKÁ ŠKODA. Tieto slovíčka zo mňa vyliezali po skončení filmu. Trója mala totiž všetky predpoklady na to, aby si získala srdcia väčšiny filmových fanúšikov. Dôvodov, prečo sa tak nestalo, je niekoľko. RÉŽIA. Wolfgang Petersen je dobrý režisér, ale úlohu natočiť nezabudnuteľný veľkofilm nezvládol. Záver filmu sa mu mierne rozpadol pod rukami a namiesto dychberúceho rozhodujúceho útoku Grékov nám ponúka iba útok, ktorému chýba potrebná sila a pôsobivosť. HUDBA. Na obranu J. Hornera treba spomenúť, že bol na poslednú chvíľu povolaný po G. Yaredovi, čo na výsledku bohužiaľ vidno. Dva, či tri výraznejšie motívy je na film takéhoto rozsahu málo, nehovoriac o častokrát nevhodne zvolenej hudbe. Ale ak zoberiem do úvahy minimum času, ktorý mal na zloženie hudby, musím ho predsa len pochváliť a napr. taký Achilleov motív je naozaj vynikajúci. BOJOVÉ SCÉNY. Sú síce pre oko veľkolepé, no častokrát im chýba razancia, niečo čo by v nás vyvolalo pocit zimomriavok. To neplatí o scéne vylodenia gréckej flotily na čele s Achillom, ktorá je doslova dychberúca a spolu so súbojmi Hector v.s. Achilles a Paris v.s. Meneláos tvorí najsilnejšie momenty filmu. Aj napriek všetkým negatívam je Trója viac ako DOBRÝ FILM, ktorý sa (už len kvôli hercom) oplatí vidieť.

Herkules (1995) (seriál)

Bez debaty najlepšou je prvá séria, ktorú som videl ešte ako dieťa a dosť na mňa zapôsobila. Kvalita seriálu však klesá každou sériou a bezradnosť scenáristov vyusťuje v niekoľko komediálnych, parodických dielov, či dielov zo súčastnosti, ktoré však v konečnom dôsledku pôsobia ako príjemné spestrenie. Mňa osobne však seriál vcelku bavil a aj napriek tomu, že posledné diely už za veľa nestáli, mi prišlo v tom záverečnom ľúto, že už neuvidím ďalšie Herkulove dobrodružstvá.

Van Helsing (2004)

Stephen Sommers má rád komerciu a nehanbí sa za to. Van Helsing síce nedosahuje kvalít jeho predchádzajúcich Múmií, no pozitívnych prvkov má dostatok. Či už je to výprava, kvalitná, miestami až epická hudba Alana Silvestriho, dobré (ale nie bezchybné) triky, ale i herci, z ktorých mnohí rozprávajú s roztomilým prízvukom. Po vydarenej prvej tretine film stráca dych, ktorý opäť naberá počas akčnej scény s kočom a až do jeho záveru nám servíruje divokú zábavnú jazdu. Nebyť slabšej druhej tretiny, svoje 4 hviezdičky by si Van Helsing istotne zaslúžil.

Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003)

Piráti z Karibiku sú jedným z tých filmov, ktorých hlavným cieľom (okrem vysokých tržieb) je pobaviť divákov. A klobúk dole, to sa filmu naozaj darí. Veľkú zásluhu má na tom vynikajúci, opito sa pohybujúci Johny Depp, ktorý si svojho Jacka Sparrowa s chuti užil. Príjemná je i hudba Klausa Badelta, ktorá je neskutočne dynamická a chytľavá, no priznám sa, keby som si ju vypočul pred premiérou filmu, v živote by ma nenapadlo, že je z pirátskeho filmu.

Bez východiska (1987)

Kvalitný thriller si už od ústrednej vraždy Susan Atwelovej dokáže vybudovať napínavú atmosféru a drží Vás v strehu až do konca. Záverečná pointa je síce zaújimavá, ale z hľadiska predchádzajúceho diania nie príliš podstatná a trošku kazí dojem z inak dobrého filmu.

Kostka (1997)

Kocka je v dobrom zmysle slova divný film. Ponúka originálny námet, no svoj potenciál nevyužila naplno. Už od prvých minút dokáže navodiť zaújimavú klaustrofobickú atmosféru, ale postupným putovaním z kocky do kocky na mňa vyhŕkol nevítaný stereotyp. Svoju cieľovú skupinu fanúšikov si však určite nájde.

Lara Croft - Tomb Raider (2001)

TOMB RAIDER je film premárnených príležitostí. Dobrodružné prvky, príbeh, prostredie, archeologička v hlavnej úlohe..., to všetko nasvedčovalo tomu, že by mohol vzniknúť film podobný môjmu obľúbenému Indianovi Jonesovi. No tento film má s Jonesom rovnakú len jednu vec - bezchybné obsadenie hlavnej úlohy. Nevýraznosť vedlajších postáv, réžie, doplňuje katastrofálna hudba Graeme Revella, ktorý nedokázal Lare zložiť ani jej hudobný motív a namiesto orchestrálnej pôsobivosti uprednostňuje skôr nevýraznú elektroniku. Ale na zloženie hudby mal len 10 dní, takže kritiku si zaslúžia predovšetkým tí, ktorí mu túto zákazku dali a na hudbe vo filme im asi veľa nezáležalo. A tak iba jediným plusom filmu zostáva Angelina Jolie a pár (ale iba pár) akčných scén.