Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Druhá epizóda SW sa Georgeovi veľmi vydarila. Dej má vynikajúci spád a je toho naozaj veľa, čo ponúka. Kým EPIZÓDA I bola pomerne plynulo rozprávaným filmom, EPIZÓDA II skáče zo scény do scény, z akcie do akcie a všetko graduje v záverečnej polhodinovej skvelo natočenej sekvencií, ktorá sa končí jednou z najpôsobivejších scén ságy SW, súbojom majstra Yodu s grófom Dooku (len škoda, že zo samotnej klonovej bitky vidíme len niekoľko záberov, síce veľkolepých, ale iba niekoľko). Ale nie akčné scény sú tie, ktoré tvoria jadro filmu. Tým je v prvom rade príbeh a postavy. Obi-Wan konečne dostáva priestor, ktorý si zaslúži a spolu s Anakinom (ktorého sa s úctou zhostil Hayden Christensen) vytvorili vynikajúci vzťah majster-učeň. Romantické scény aj vďaka Williamsovej príjemnej hudbe (ústredný ľúbostný motív je jeden z najkrásnejších, aký som počul) nepôsobia až takým zlým dojmom a mne sa celkom páčili. Hudba Johna Williamsa je teda opäť lahôdkou pre ucho, no má niekoľko chybičiek na kráse, za ktoré ale majster nemôže. Jednou z nich je napríklad nepochopiteľné použitie Yodovej témy v momente, keď Anakin bojuje v slévarnách, ďalšou je, že si Lucas nenechal zložiť hudobný motív pre clonetrooperov a namiesto toho používa hudbu z EPIZÓDY I a takisto je škoda, že počas bitky v aréne nebola použitá hudba v takej podobe, akú ju môžme počuť na soundtracku. Skrátka hudba tentokrát nerozpráva príbeh tak dokonale, ako sme zvyknutí z iných epizód. EPIZÓDA II je pre oko krásny film, ale oveľa viac ako v prípade EPIZÓDY I vyplavuje na povrch zásadnú vec, s ktorou ja s Lucasom vôbec nesúhlasím a tou je prílišné sa spoliehanie na CGI. Ja viem, že natáčať v štúdiach pred modrým pozadím a potom si pomôcť počítačom je jednoduchšie a niekedy aj nevyhnutné, ale predsa len by asi bolo lepšie, keby Lucas viac využíval natáčanie v exteriéroch, či pred reálnymi kulisami, pretože niektoré veci sa nebudú dať urobiť v počítači tak, aby vyzerali naozaj reálne ani o niekoľko rokov. Nechápte ma zle, EPIZÓDA II má vynikajúce vizuálne efekty, vzhľadom na ich náročnosť by si zaslúžili oceniť Oscarom viac ako Dve veže, len pri niektorých miestach si musím hovoriť, je to pekné, ale nepôsobí to reálne. Ale aj keby sa EPIZÓDA II natáčala celá len pred modrým pozadím a mala vizuálne efekty na priemernej úrovni, zostal by som ňou očarený rovnakou mierou, lebo nie technická stránka je tou, ktorá robí SW tak kúzelnými a magickými, ale predovšetkým Lucasova fantázia (a jeho týmu) a talent rozprávať príbehy.

Umučení Krista (2004)

Hlavnou slabinou filmu je, že sa zaoberá iba poslednými 12 hodinami života Ježiša Krista, takže tu nie je väčší priestor na plnohodnotné vykreslenie jeho charakteru. Na druhej strane, filmov o Ježišovom živote už bolo nakrútených množstvo a tak sa Mel Gibson mohol sústrediť len na jedno - Ježišovo utrpenie. To sa v podstate začína už po pár minútach filmu a až do jeho záveru nesledujeme nič iné. Zábery bičovania sú síce stvárnené dostatočne naturalisticky, no svojou brutalitou to nie je nič, čo by sme už niekde inde nevideli. Príjemným spestrením filmu sú flashbacky (ten s Ježišom v role tesára ma zaujal najviac) a hudba Johna Debneyho. Aj napriek tomu, že židovskí veľkňazi sú tu stvárnení ako záporné figúry, film nemožno označiť za antisemitistický, pretože je presným prepisom Nového zákona.

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Keď som sa dozvedel, že sa George Lucas rozhodol natočiť novú trilógiu, neuveriteľne som sa tomu ako fanúšik SW potešil, každým ubúdajúcim dňom do premiéry sa moje nadšenie stupňovalo a keď som EPIZÓDU I konečne videl po prvýkrát v kine ako 15 ročný chlapec, zostal som absolútne ohúrený a bez váhania som ju označil za jeden z najzábavnejších filmov všetkých čias, za čím si stále stojím a moje jediné sklamanie vyplývalo z toho, že po 128 minútach musela skončiť. Podobné pocity nadšenia som v kine dovtedy nezažil. A práve preto je mi veľmi ľúto, keď vidím (a nielen tu) ako niektorí so zlobou v očiach nadávajú na EPIZÓDU I a urážajú ju namiesto vecnej kritiky alebo ju hodnotia odpadom, lebo už len kvôli tomu nasadeniu a láske s akou George Lucas pristupuje k svojmu filmovému dieťaťu, si NEZASLÚŽI hodnotenie odpad! Na prvý pohľad sa môže zdať SKRYTÁ HROZBA odlišná od pôvodnej trilógie, ale pod povrchom sú to stále tie staré dobré STAR WARS. A teraz niečo o negatívach filmu. Jar Jar Binks. Osobne ho mám celkom rád, ale niektoré jeho vtípky si mohol Lucas odpustiť, hlavne tie v záverečnej bitke, ktoré degradujú jej pôsobivosť o niekoľko stupňov. Tiež to, ako malý Anakin v závere náhodne zničí hlavnú loď Obchodnej federácie a tým v podstate zabezpečí víťazstvo, považujem za jednu z Lucasových chýb. Aj napriek tomu sú to iba malé škrabance na inak vynikajúcom filme a ja Georgeovi Lucasovi veľmi ďakujem za to, že sa do toho opäť pustil.