Maska (1994)

Príjemný film s vynikajúcimi trikmi od ILM. Jim Carrey sa zo seba nesnaží robiť úplného pojašenca a vo výsledku sa jedná asi o jeho najvydarenejší komediálny film. Najlepší bol aj tak jeho psík Milo.

Arabela (1980) (seriál)

Kúzelná rozprávka pre ľudí každého veku, s veľkou dávkou kvalitného humoru, vynikajúcim hereckým obsadením a ešte lepším príbehom.

Shrek (2001)

Shrek je tzv. film obojživelník - dokáže pobaviť deti i dospelých. Mne osobne sa najviac páčil Oslík, ktorý strúhal jednu hlášku za druhou. Škoda, že som to nevidel v originále v podaní Eddieho Murphyho. Shrek okrem tradičného ponaučenia (ľudí nemožno súdiť podľa vzhľadu), humoru a paródie ponúka aj jednu naozaj vydarenú akčnú scénu úteku z hradu, na ktorom bola zajatá princezná Fiona. Škoda len, že niečoho podobného sme sa nedočkali aj vo finále filmu.

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Druhé Harryho dobrodružstvá sa vyznačujú trochu temnejším spracovaním, svoju kúzelnú atmosféru si však film zachoval. Príbeh je o trošičku komplikovanejší, vyžaduje pozornejšie sústredenie a vyzerá to tak, že každým dielom bude naberať na pôsobivosti. Chris Columbus odviedol opäť kvalitnú remeselnú prácu, aj keď z niektorých scén mohol vyťažiť predsa len o čosi viac. Ale na druhej strane klobúk dolu pred Columbusom, ktorý dokázal film takéhoto rozsahu, a k tomu s detskými predstaviteľmi v hlavných úlohách natočiť za necelý rok a ešte aj vizuálne efekty pôsobia paradoxne o triedu lepšie oproti Kameňu Mudrcov. Jednoznačne najslabším, skoro až odpudzujúcim prvkom filmu je umrnčaná Myrta (Uršula), ktorá je spracovaná skutočne protivným spôsobom. Je však jediným slabým článkom. Bezchybné herecké obsadenie z prvého dielu totiž dopĺňajú nemenej vynikajúci K. Branagh a hlavne J. Isaacs ako Lucius Malfoy. A hudobný motív fénixa je proste nádherný !

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

HARRY POTTER predstavuje bezpochyby zrodenie nového filmového fenoménu, ktorý si (podobne ako napr. STAR WARS) získa mnohých fanúšikov. Film ponúka fascinujúci svet kúzelníckej školy, z ktorej sála veľmi príjemná atmosféra. Geniálnu prácu odviedol spoľahlivý John Williams, ktorého potterovskú hudbu možno už dnes označiť za kultovú. Jediným negatívom sú miestami slabšie triky, ktoré bijú do očí hlavne počas Quidditch zápasu, verím však, že s nasledujúcimi dielmi sa ich kvalita bude zvyšovať. Tvorcovia filmu jednoducho vytvorili nesmrteľnú klasiku, ktorá sa stane súčasťou nejedných Vianoc.

Návrat do Cold Mountain (2003)

COLD MOUNTAIN je film, ktorý ma príjemne prekvapil. Úvodné scény z občianskej vojny sú po vizuálnej stránke bezchybné, no je ich málo. Veľká časť príbehu je rozlomená na 2 časti, z ktorých tá pôsobivejšia je bezpochyby Inmanova cesta k Ade. Kvalita však nechýba ani jednej z nich. Herci v hlavných úlohách odvádzajú vynikajúcu prácu, no pozornosť si zaslúži i obsadenie vedlajších úloh. Záver filmu je možno až príliš predvídateľný, no to nemení nič na fakte, že sa jedná o výborný film. Oscar si ho však tento rok neprávom nevšimol, nomináciu za najlepší film by si istotne zaslúžil.

Poslední samuraj (2003)

POSLEDNÝ SAMURAJ je ďalší z radov momentálne tak obľúbených (za čo som veľmi vďačný) epických filmov a som rád, že môžem povedať, že sa naozaj podaril. Ed Zwick odviedol remeselne bezchybnú prácu, akčným scénam nechýba potrebný náboj a pohľady kamery na okolitú prírodu sú prekrásne, či už je to japonská, novozélandská alebo ich triková kombinácia. Herecké obsadenie odvádza dobrú prácu, Tom Cruise podáva nadštandartný výkon a Ken Watanabe bol za svoj výkon právom nominovaný na Oscara. Vôbec dialógy medzi ním a Cruisom považujem za najsilnejšiu stránku filmu. Nedá mi nespomenúť Zimmerovu hudbu, ktorá je určite kvalitná a pekná, disponuje neuveriteľnou silou, ale jeho tematicky podobnému Gladiátorovi sa nevyrovná.

Matrix Revolutions (2003)

Názov filmu vôbec nezodpovedá tomu, čo sa deje na plátne, zvlášť to ako sa film skončí, sa na revolúciu nepodobá ani náhodou. Spôsob akým bratia vymysleli ešte jeden svet medzi Matrixom a skutočným svetom sa mi zdá nezmyselný, podobne ako väčšina dialógov v úvode filmu. Naštastie akčné scény všetko vyvažujú, i keď nastal rapídny úbytok matrixovských súbojov. Dobre je na tom hudba Dona Davisa, ktorej prechod z elektroniky k orchestrálnej mohutnosti naozaj prospel, čo sa naplno ukázalo vo vynikajúcom súboji Neo v.s. Smith. Napriek všetkému nevidím veľa dôvodov, prečo Revolutions dostáva u mnohých recenzentov podstatne nižšie hodnotenia ako Reloaded, aj keď o malý kúsok je predsa len slabší .

Matrix Reloaded (2003)

Druhý Matrix sa svojou atmosférou síce nevyrovná prvému, kvality mu však uprieť nemožno. Súboj Nea so Smithmi stojí za to, škoda len toho digitálneho Nea, ktorý sa na svoju predlohu vôbec nepodobá. Silverovsky vychvaľovaná dialničná naháňačka je dostatočne veľkolepá, aj keď v porovnaní s rovnako uvedenými Bad Boys II či T:3 nevychádza ako jednozančný víťaz. Rozprávaniu Architekta v závere filmu som na prvýkrát pri plnom vedomí moc nepochopil a namiesto odpovedí nám prichystal iba ďalšie otázky.

Matrix (1999)

Jedna z vecí, ktorá nás na Matrixe tak zaujala, je jeho originalita a atmosféra. Na druhej strane, ak si odmyslíme virtuálnu realitu našeho sveta, vyjde nám niečo, čím sa v podstate zaoberal už J. Cameron vo svojich Terminátoroch - súbojom strojov s ľudmi. Jedno však bratom Wachowským nemožno uprieť, spôsob akým sa zhostili akčných scén, sa stal základom mnohých (nielen akčných) filmov.