Trhlina (2019)

Po Zle tu máme druhý Bebjakov pokus o horor a druhý celkom úspešný. Trhlina sa rozbieha pomalšie a z úvodu by sme mohli veľa scén vyhodiť a nič by sa nestalo. Akonáhle sa však hrdinovia dostanú do lesa, film naberie patričné grády a nepoľaví až do konca. Mne osobne sa páčilo, že Bebjak zvolil formu, kde vsádza viac na celkovú atmosféru a napätie než na jump scares, ale niekomu možno tento aspekt bude vo filme chýbať. Z hercov treba vypichnúť Maštalíra, ktorý je herecky o triedu inde než všetci ostatní, ktorých výkony sú... no, také slovenské-pomerne nevýrazné. Neviem na koľko sa príbeh držal alebo nedržal predlohy, keďže knihu som nečítal, no treba podotknúť že jeho filmová podoba je pomerne jednoduchá, ale na daný typ filmu úplne postačujúca. Keby bol film zo zahraničia, s hodnotením by som zostal na 3*, ale keď zvážim aké sú podmienky na vytváranie filmov u nás a v akom stave je slovenská kinematografia, tak musím jednu hviezdu prihodiť. A skoro by som zabudol. Zlo je lepšie a ostáva pre mňa najlepším slovenským hororom(zatiaľ). 70% s prižmúreným okom.

Babadook: Rozprávka pre Maxa Bradleyho (2018) (studentský film)

Nepodarená napodobenina psychologického hororu z Austrálie, ktorá bez hanby kopíruje viaceré jeho scény. Akurát tu to na rozdiel od originálu nefunguje. Bez atmosféry, bez pokusu o lakačku, so slabými hercami a aj bez samotného pána Babadooka. Za hudbu a miestami vydarenú kameru aspoň 1*... 15%

Alternate (2019) (studentský film)

Na to, že ide o študentský film, ktorý točilo 6 ľudí to vyzerá veľmi dobre.(najväčšie prekvapenie sú podarené efekty). Takže z tohto hľadiska pochvala. Akurát príbehovo ma to nechytilo až tak, aby som šiel s hodnotením vyššie. Tých 60% bude tak akurát...

Hell House LLC II: The Abaddon Hotel (2018)

Príjemný návrat do hotelu Abaddon. Úvod výborný, gro filmu dobré a zaver opäť ako v jednotke veľmi mierny. Dej plynulo naväzuje na udalosti 1. dielu. Dočkáme sa rozšírenia a obohatenia pôvodného príbehu a aj odpovedí na niektoré dôležité nezodpovedané otázky. Práve toto rozširovanie mytológie ohľadom hotela Abaddon a viacerých postáv je bez debaty najväčším kladom snímku. Strašenie je štýlom podobné jednotke a spočiatku funkčné, no s pribúdajúcimi minútami som si postupne začal zvykať a film strácal na intenzite. Záver nie je zlý, ale poteší skôr z hľadiska príbehového než hororového. Objavujú sa aj nejaké tie logické diery(na to že je hotel strážený policajtami sa do neho bez problémov dostane počas filmu pomerne dosť ľudí) a to CGI v jednej scéne si tvorcovia fakt mohli odpustiť, pretože vyzerá otrasne. Suma sumárum je to o niečo slabšie ako jednotka, ale stále pozerateľné a miestami desivé. Som zvedavý na trojku. 60%

Spiknutie (2012)

V roku 2012 tretí a suverénne najslabší slovenský pokus o celovečerný horor. Amatérsky, nezaujímavý, s príšerným scenárom, prehrávajúcimi hercami a absolútne nefunkčným strašením. Ale tak aspoň to tvorcovia skúsili. Za to tá 1*. 10%

Sviňa (2020)

Česi točia najmä komédie a občasne nejaké vážne a dramatické filmy. Slováci v poslednej dobe úplne naopak. Komédií minimum, zato filmov o ťažkých témach(Únos,Ostrým nožom,Amnestie,Čiara,Špina) požehnane. Asi tie filmy skutočne potrebujeme, aby sme si uvedomili v akom štáte a spoločnosti žijeme. Sviňa je jeden z najzásadnejších slovenských filmov vôbec. Že prišiel do kín pred voľbami určite nebola náhoda, to si nemusíme klamať. Jednak vďaka tomuto Sviňa zaznamenala rekordné tržby a stala sa našim najzárobkovejším filmom a za druhé výrazne ovplyvnila aj spomínané voľby a prispela ku koncu vlády Smeru. Ale k filmu. Z hľadiska spracovania je to veľmi podobné predchádzajúcemu fllmu Solčanskej Únos. Aj tu je príbeh spracovaný, tak že mu porozumieme len my Slováci( a možno ešte niektorí Česi). Keby sme ho pustili niekomu zo zahraničia, nevedel by podľa mňa o čo v Svini vlastne inde. A to určite nie je dobre. Že má film pozmenené mená postáv (presne ako v Únose) je pochopiteľné. Tí čo aspoň trochu sledujú politiku aj tak bez problémov identifikujú Kočnera,Kuciaka,Fica,Richtera a ďalších. Film tiež tvrdí, že podobnosť so skutočnosťou je úplne náhodná a film nezobrazuje realitu. Čo teda určite nie je pravda. Tvorcovia narvali do filmu toľko narážok a odkazov na skutočné vyjadrenia politikov a iných osôb ako to len šlo. Všetky tieto aspekty môžu byť pre niekoho pozitívom a pre niekoho negatívom. Ja tvorcov za odvahu chválim. Hlavnou prednosťou Svini je okrem témy pomerne silné herecké obsadenie. Dominuje mu Jožko Vajda podávajúci azda svoj životný výkon. Od Nicholsona, ktorého Jožko v rozhovoroch spomína ako vzor to má síce ešte ďaleko, ale na naše pomery išlo o kvalitný výkon, to bez debaty. Okrem neho musím pochváliť aj Mórovú a Heribana. Naopak dosť nevýrazní sú predstavitelia Jána a Mariany, teda pardon, Ondra a Michaely. Niektoré dialógy vo filme pôsobia umelo. So scenárom sa dalo určite ešte trocha pohrať. Koniec nepríjemný a mrazivý. Ale zďaleka nie tak ako skutočnosť. Celkovo Solčanská s Biermannom natočili dobrý film. No nenatočili nezabudnuteľný, či dychberúci film. Jeho úspech ťaží najmä z vhodného načasovania a reflektovania aktuálnej situácie. Obávam sa, že o 20-30 rokov si na film spomenie len málokto... 75% PS: Knihu som nečítal, takže neviem nakoľko sa tvorcovia držali či nedržali predlohy.

Ostrým nožem (2019)

Neurazilo, nenadchlo. Príbeh sa inšpiruje skutočnou udalosťou vraždy Daniela Tupého, no nie je jej presnou rekonštrukciou a veľa okolností si upravuje inak a podľa seba. Čo nekritizujem, iba konštatujem. Technicky film spracovaním pripomína až televízny film. Čo nie je najlepšia vizitka pre film, ktorý šiel do kín. Herci si svoje odohrali, vynikajú najmä Táňa Radeva, ktorá je ako symbol zkorumpovaného súdnictva dokonale nepríjemná a odpudivá; no aj Roman Luknár zvládol hlavnú rolu otca pomerne dobre. Raperi ako záporné postavy sú nakoniec tiež celkom šikovným ťahom a nenávidieť ich nebude ťažké. Aj keď sa obávam, že niektorí z nich tých neonacistov ani nemuseli moc hrať. Ale to už je iný príbeh. Celkovo je film priemerným spracovaním tragédie, pri ktorej si uvedomíte že aj keď oficiálne na Slovensku žijeme v právnom štáte, tak skutočnosť je niekde inde a vymáhateľnosť práva, resp. spravodlivosť sú niekedy pre naše súdy úplne cudzie pojmy. 55%

Sklep (2018)

Pivnicu potápa najmä nefunkčný scenár, ktorý je mdlý, hlúpy a núti postavy hovoriť a správať sa tak, že jednoducho neveríte že by sa v podobných momentoch takto zachovali. Aj na pomery slovenských filmov veľká slabota. 15%

Hell House LLC (2015)

Horor umne kombinujúci 2 formy rozprávania: 1.mockumentary štýl(kedy film pôsobí ako dokument, no v skutočnosti o dokument nejde a udalosti o ktorých "dokument" pojednáva sú vymyslené a fiktívne) a 2. found footage štýl, pomocou ktorého ukazuje "skutočné nahrávky" udalosti, ktoré sú objektom dokumentu. Obidve formy sa plynule prelínajú, dopĺňajú a boli dobre zvládnuté. Film nestavia na infarktových lakačkách s umelo navýšeným zvukom, kedy na nás niečo vybafne, ale najmä na atmosféru a postupné stupňovanie napätia. To sa darí navodiť jednak prostredím( hotel s pohnutou históriou prerobený na hororový dom hrôzy plný všelijakých duchov, figurín a rekvizít) ale aj jednotlivými bubákmi, ktorí sú podarení. Scéna s klaunom veľmi nepríjemná a asi vrcholom filmu, vydarená je ale aj podperinová scéna, či scéna s približujúcimi sa figurínami. Najväčším mínusom určite posledných cca 20-25 minút, kedy sú atmosféra a napätie na vrchole a má prísť to najlepšie z filmu- hlavná udalosť, o ktorej celý film pojednáva a nejaký ten záver a vysvetlenie. Tu je Hell House LLC v strašení až prekvapivo mierny, a to najmä kvôli tomu, že obraz strašne seká a celkovo vlastne nie je toho veľa vidieť. Úplný záver neurazí, ale ani nevytrhne zo stoličky. Celkovo však ide o podarený kúsok a kto má rád štýl found footage hororov, mal by byť s Hell House LLC spokojný. 75%

Nabarvené ptáče (2019)

Ťažké a dosť depresívne dielo, ktoré docení pravdepodobne len málo divákov. Väčšina bežných, konzumných divákov si totiž dobrovoľne nepustí film preto, aby im počas jeho sledovania bolo ťažko či nepríjemne. Ja osobne si myslím, že filmy majú v nás vyvolávať širokú škálu emócií. Nie len pozitívnych, ale aj negatívnych. A tento rozhodne prináša mnoho negatívnych emócií a to veľmi intenzívnym spôsobom. Že je film čiernobiely rozhodne nevadí, ba naopak pomáha výborne dotvoriť celkovú atmosféru a vyznenie snímku. Technická stránka je na úrovni zahraničných filmov a vo svete sa Česi za Nabarvené ptáče skutočne nemusia hanbiť. Petr Kotlár v hlavnej úlohe obstál, Skarsgard skoro zbytočný a skôr ako marketngový ťah. Harvey Keitel potešil, podobne ako Udo Kier, ktorý tu stvárňuje jemu typický typ postavy. Príbeh a strasti chlapca s ktorými sa stretáva pri putovaní krajinou sú niekedy až prehnané, keďže stretáva väčších a väčších pošukov a úchylov. Objektívne treba priznať, že toľko smoly na ľudí ako mal tento chlapec, nemôže mať snáď nikto. Niektoré scény mrazivé, naturalisitické a veľmi nepríjemné. Film má aj mierne nedostatky, medzi hlavné z nich je prehnaná dĺžka, vďaka čomu je tempo niekedy pomalšie. Ocenenia však podľa mňa zaslúžené a za mňa pochvala Václavovi Marhoulovi a jeho štábu. Ale film to naozaj nie je pre každého. 80%