Ve vysoké trávě (2019)

Knihu som nečítal, ale filmová adaptácia od režiséra kultovej Kocky Vincenza Nataliho ma teda vôbec nezaujala. Atmosféra tajomna funguje prvých 10-15 minút, potom sa z toho stáva neprehľadný a totálne nelogický bordel, kde nič nedáva zmysel. Z hororového hľadiska sa Natali snaží strašiť dosť, ale spomínaný aspekt nelogickosti a neprehľadnosti mňa osobne vyrušoval tak, že som sa na nič iné nevedel sústrediť. Záver (SPOILER: dokopy sa vlastne nič nevysvetlí KONEC SPOILERU) moje presvedčenie iba utvrdil. Nič pre mňa. 15%

The Russian Bride (2019)

Horor s mierne béčkovým a spracovaním až televíznym nádychom. Dejovo je síce predvídateľné, že bývalý šialený Dentista Corbin Bernsen nebude mať s naivnou ruskou maminou a jej dcérou čisté úmysly, no prečo neuhádne každý (snaha prekvapiť, aj keď malá, tu teda je). Hlavná hrdinka s dcérou herecky slabé, no dojem vylepšuje už spomínaný Bernsen a tiež správca domu (výborná dejová vedľajšia linka s dcérou hlavnej hrdinky a sledovaním Frankensteina). Postupné, pomalšie stupňovanie napätia a náznakov, že je something wrong ,vyvrcholí v hororovo plne uspokojivom závere na kokse, kde sa dočkáme viacero kreatívnych a dostatočne gore úmrtí (luster). Celkovo neškodný, príjemne béčkovo hlúpy horor s rozpačitými hercami, občasnými čudesnými (fajka???) momentami a výborným záverom, ktorému ako hororový fanúšik prakticky nemám čo vytknúť. 55-60%

Mighty Morphin Power Rangers: Jednou provždy (2023)

Power Rangers som v detstve miloval (aj keď túto sériu z ktorej sa vrátili pôvodní herci som nevidel). A no celkovo je to zlé, nebudem klamať. Dej sa dá zhrnúť jednou vetou (Rita a jej pomocníci chcú zničiť svet preto lebo... sú proste zlí a Power Rangers ho musia zachrániť). Herci sú strašní (modrý ranger s hereckým prejavom Tommyho Wiseaua či mladá žltá rangerka vyčnievajú) a záporáci prednášajú hlášky ktoré sú cool keď je človeku tak 5-10 rokov. Na druhú stranu sa to nesnaží duch a koncept série výrazne inovovať a meniť (ako napr. nedávno sfilmovaný otrasný reboot) a verím, že ak by som bol malý chlapec bol by som pravdepodobne znova spokojný. Tvorcovia podľa mňa zámerne natočili to, čo natočili (dejovo vyprázdnenú blbosť pre deti, v ktorej sa 90% stopáže rangeri bijú so záporákmi v "štýlových" kostýmoch). Nostalgia teda ako tak funguje a ja tomu za pekné spomienky detstva a držanie sa konceptu tie neobjektívne a totálne zaujaté 3* šupnem, aj keď objektívne to je od nich míle ďaleko.

Pátek třináctého (2009)

Nispel sa po prerábke Texaského masakru vrhol na remake ďalšej klasiky a osobne nie som výrazne pohoršený. Tí, čo tu píšu že Nispel zneúctil klasiku a nechápe o čom je séria, ojebávajú. Oni nevedia o čom je táto séria. Jediné v čom sa tento Piatok líši, že možno plne nerepšektuje niektoré nepísané pravidlá žánru. Ale inak je presne taký ako 8 dielov z 80.rokov. Krvavý slasher s hlúpymi teenagerskými postavami, ktoré prídu do tábora Crystal Lake chlastať a sexovať a Jason ich nekompromisne odpraví na druhý svet. O ničom inom to nebolo a nie je ani teraz, akurát že v roku 2009 už niečo takto jednoduché, vyčnieva omnoho viac. Dejovo začneme tam kde skončila jednotka (uťatím hlavy vy viete koho) a dostali sme i pár odkazov na 2ku a 3ku (oltár, Jason na hlave najprv vrece až potom masku). Jason je znova typická 2 metrová mašina, čo zabíja všetko živé, tentokrát stihne vykosiť až 2 partie mládežníkov, vďaka čomu má film veľmi svižné tempo (najmä odpravenie prvej partie za úvodných 20 min. je fakt štýlové). Podobne ako v 80kach aj teraz sa dočkáme trocha nahoty, veľa krvavých vrážd, z ktorých ale tak ako vždy vyčnievajú nad priemer tak maximálne 1-2 (nôž spod podlahy, spacák). Dialógy a niektoré sekvencie postáv (aziat v pivnici) totálna lobotómia: znova presne ako v 80kach a ako celok je to až desivo predvídateľné a nenápadité (podobne ako v 80kach...). Celkovo Nispelov príspevok vnímam po posledných 3 spackaných dieloch (8,9 a X) ako návrat ku koreňom a zlepšenie. Neurážajúci krvavý priemer. 60%

Zlato, tomu neuvěříš (2020)

"47 800. Hotovosť alebo kreditka? Obličkou by sa nedalo?" Odvážna a pre mňa ako fanúšika hororov a komédií aj sympatická snaha od Kazachstanu. Vcelku je to taký ujetý sled nepravdepodobných a bizarných udalostí, ktoré postretnú partiu kamarátov na rybačke potom, ako sa omylom stanú svedkom vraždy. Na Kazachov obsahuje film slušné gore (pár ustrelených a zdeformovaných častí tela), ostrejší humor v kombinácii so vzájomným doberaním sa postáv, narážkami a aj pár vcelku vtipne napísanými dialógmi, no a v závere Kazaši ukázali, že dokážu natočiť kompetentne aj akciu. Spracovanie je samozrejme nadšenecké a aj napriek spomínaným kladom je film nevyrovnaný a striedajú sa v ňom slabšie, lepšie (etuda s podivínmi na benzínke, rybačka) i geniálne momenty (záverečná skovávačka v dome pred zabijakom, následná bitka a príchod kazašského 1,60 m vysokého Rocka). Film je originálny, určite však nie dokonalý (ujačanosť, občasné vystupňovanie situácií až do grotesky) a prirovnal by som ho k novším filmom Tommyho Wirkolu. Celkovo 1 videnie neľutujem, je to príjemná hororovo-komediálna ujetá blbinka, u ktorej som sa pobavil a chvíľu dokonca rozmýšľal i o 4. hviezde. 65%. PS: Zlatko, aké meno dáme nášmu malému? Čo tak Žilkaidar? :D

Symptom Pandorum (2009)

Menej hororové, menej atmosferické a omnoho viac akčné než staršie Event Horizon, ktorému je však Symptom Pandorum prostredím i námetom dosť podobné (cítiť vplyv vtedy režírujúceho a teraz už len produkujúceho Paula W. Andersona). Film diváka hodí rovno in medias res, takže až postupne putovaním po lodi, spoznávaním postáv a sledovaním mutantov zisťujeme viac. Bavilo ma sledovať čo bude ďalej, špekulovať o tom čo sa na lodi stalo počas kryo spánku a prečo. Príšery sú spravené super (tím Stana Winstona odviedol kus dobrej roboty), akcia je až na zbesilý strih okej, herci aj keď sú poväčšine z béčkových vôd, neurazili. Záverečné rozuzlenie a twist fajn. Ako akčná naháňačka s mutantami, ich vybíjaním, snahou dostať sa k reaktoru a prežiť, ma to plne uspokojilo, diváci v očakávaní desivého hororu si však možno hviezdu uberú... 80%

Klepání na nebeskou bránu (1997)

Je to až neuveriteľné, ale film o 2 kamarátoch umierajúcich na rakovinu je naozaj vcelku vtipná a príjemná road trip oddychovka. Film má dostatok humoru (veľakrát čierneho), štipku akcie a na Nemcov aj vcelku dobré a zaujímavé dialógy. Inšpirácia Tarantinom je v posledných 2 ohľadoch evidentná a mňa osobne Klopanie na nebeskú bránu aj vďaka akurátnej, stručnej dĺžke bavilo. Jeden z lepších nemeckých filmov, kvalitovo na podobnej úrovni ako neskorší americký hviezdnejšie obsadený kúsok s Nicholsonom a Freemanom. 75%

65 (2023)

Námet (človek stroskotá na Zemi pred 65 mil. s dinosaurami a bojuje o prežitie) mal pre mňa osobne slušný potenciál a pre tvorcov som bol vyslovene cieľovka, keďže niečomu podobnému dám občas šancu i v lacnejších prevedeniach. Ale keďže toto je kinofilm, tak ho budem hodnotiť metrom kinofilmov a nebudem ho porovnávať s Asylum kúskami za pár šupov. No a v tejto skupine filmov je 65 vyložene slabý. Adam Driver nemá čo hrať, keďže vo filme sú dokopy 3 postavy, z toho jeho dcéra je prítomná len v totálne zbytočných a nudných flashbackoch (ktoré dej nikam neposúvajú a nudia) a druhá( dievča s ktorým si nerozumie lebo hovorí inou rečou) tiež neposkytuje veľa možností na vybudovanie zaujímavejších dialógov/deju alebo vzťahu k postavám. Ale srať nato. Nič z toho by nevadilo, keby sa bolo aspoň na čo pozerať v akcii. Na dinosauroch a aj džungli síce je vidno budget, ale vyslovene zaujímavých akčných scén sa dočkáme asi 2-3, ostatok je len nudné presúvanie sa po džungli bez nápadov, atmosféry, napätia. Film nemá žiadnu štylizáciu (nie je to úletové béčko, ani akčný masaker, ani survival triler/horor ani filozofické sci fi) a aj pri krátkej dĺžke nudí. Režisérske duo to nezvládlo a natočilo ťažkú rutinu čo je škoda, lebo potenciál bol podľa mňa s Driverom na palube a 45 miliónmi od štúdia vcelku veľký... 45% a lepšie 2*

Avatar: The Way of Water (2022)

Vizuálna a technická stránka špičková, Cameron ňou schová do vačku väčšinu terajších blockbusterov. Scény pod vodou sú toho ukážkovým príkladom. Zároveň sú ale jediným aspektom, pri ktorom som cítil, že sa dvojka oproti jednotke posunula niekam vyššie. Najviac nechápem prečo to ale preboha muselo mať 3 hodiny??? Dej je veľmi jednoduchý a sotva by vystačil na dve. Postavy ani dialógy moju pozornosť 3 hodiny neudržali a scenár je všeobecne na tak veľkolepý projekt slabý. Záverečná časť výsledný dojem trochu napravila, ale osobne som pri tak nadšených recenziách, vyše 2 miliardových tržbách a rokoch príprav čakal možno ešte o niečo viac... Takto je to len za lepšie 3*. 60%

Tetris (2023)

Neveril som, že film o hre Tetris môže byť zaujímavý. Ale on je a vo veľkej miere to bude najmä preto, že samotnej hre sa vlastne venuje minimum priestoru a príbehovo sa zameriavame na udalosti spojené s jej vznikom a získaním práv zo sovietskeho Ruska, ktoré bolo v danom období už na sklonku existencie a jeh rozpad nešlo zastaviť. I keď mi bolo celý čas jasné, že dianie je pre potreby filmu prikrášlené a že takto presne sa to určite nestalo, tak mi to vôbec nevadilo. Hlavne preto že Tetris je veľmi divácky film. Má sympatické postavy ktorým fandíte, štipku humoru, výborné tempo, vykreslenie doby, nabušený 80kový soundtrack, kvalitných hercov a svoj nižší budget umne zakrýva rôznymi obrazovymi videohernými sekvenciami 80. Rokov. Tetris ma skrátka bavil ako v rovine dramatickej, komediálnej, špionážno trilerovej i historickej. No a záverečná automobilová nahánačka okorenená ruským coverom I need a hero od Bonnie Tyler sa stáva jednou z najlepších filmových sekvencií, ktoré som tento rok videl. Podobne ako nelegálna diskotéka s Final Countdown. Veľmi príjemná jednohubka. 90%