Tetsuo (1989) odpad!

Bizár, ktorý zaujme len maskami prerodu z človeka na stroj. Inak je to šialená a nezmyselná blbosť, ktorú som mal problém dopozerať aj napriek tomu, že má len hodinu. Strih, artový nádych, čudné výjavy (erekcia vrtáku???), ukričané postavy, nepočúvateľný soundtrack, to všetko robí z Tetsua ťažko sledovateľné a stráviteľné dielo. Päť hviezdičky niektorých sú mimo moje chápanie. 5%

Drive (2011)

No a potom, že artové a pomalšie snímky nemôžu zaujať i komerčných divákov. Drive je dejovo jednoduchý, zasnený, ale približne od polovice sa viac rozbehne a prinesie výbornú a nekompromisnú akciu (na hollywoodske pomery nadštandartne nakrútenú a i pomerne drsnú), ešte lepšie automobilové naháňačky a škandinávsky melancholický, mierne depresívny nádych (režisér Refn). Okrem Goslinga, ktorý ma tu v jednej z mála svojich úloh presvedčil že je dobrý herec, hrajú dobre i ostatní (najvýraznejšie mi utkvel v pamäti Perlman ktorému takéto výrazné vedľajšie postavy nesmierne idú) no a zaujímavý a príznačný pre prechádzajúce vyznenie je aj soundtrack a záver. Nicolas Refn natočil film, ktorý 100% stojí za to vidieť a prežiť, a to aj keď nepatríte medzi hardcore fanúšikov akčného žánru. 80%

Přání smrti (1974)

Bronson, podobne ako Clint Eastwood, má charizmy na rozdávanie a aj s jedným drsným výrazom dokáže kraľovať filmu a byť najlepším hercom. Problémom je, že Drsný Harry mal okrem charizmatického, nekompromiesného hrdinu na pomoc i humor, trademarkovú zbraň a slušnú akciu. V Túžbe smrti je toho okrem Bronosna málo: z hľadiska deju (absolútne jednoduchý koncept), akcie (všetky scény sú podobné ako vajce vajce a štýlom Bronosn príde, niekoho odstrelí a odíde) i všetkého ostatného. Určite ma Death Wish na jedno pozretie nijako nepohoršilo, no ani nič zapamätateľné mi neprinieslo. 55%

Pátek třináctého 8 (1989)

Jason je tu už regulérne nesmrteľný a ešte k tomu z neho spravili aj obojživelníka (dokáže bez problémov dýchať pod vodou i na suchu a plynule sa pohybovať a tráviť neobmedzený čas v obidvoch priestoroch podľa potreby scenáristu). Zmenou prostredia (Manhattanom) tvorcovia nalákali podobne ako politici sladkými rečami pred voľbami, no podobne ako v realite po voľbách, ani tu sa plnenia sľubov (New York) príliš nedočkáme (hodinu sme na lodi a posledných 25 minút v NY). Logika nikdy nebola silnou stránkou série, ale keď som si predtým hovoril, že už to nemôže byť dementnejšie, tak každý ďalší diel ma presvedčí, že môže. Okrem už spomínaného obojživelného Jasona sa porušujú i vlastné nepísané pravidlá série (napr. že Jason je mentálne pošahaný a ako pomstu za vraždu jeho matky vraždí všetkých ľudí naokolo do radu bez výnimky - to sa porušuje počas záveru v NY, kedy Jason ostatných okoloidúcich ignoruje a tvrdohlavo, bezdôvodne sa zameriava na ústrednú dvojicu). Ďalej tu máme sudy s toxickým odpadom: "bežne" prítomné v kanalizácii mesta, či fakt, že kanalizácia NY je každý deň o polnoci zaplavovaná toxickým odpadom, ktorý rozožiera všetko živé a ešte má zjavne i magickú schopnosť omladzovať a meniť po kúpeli v ňom nesmrteľných jedincov na deti (fakt je to tam, nevymýšľam si). Vraždy sú tiež nelogické, ale relatívne okej (v komediálnej rovine zaujme tá s boxom, kde by Jasonovi jeho hák závidel i Muhammad Ali a v serióznej rovine zaujme tá s utopením v sude, ktorá je fakt hnusná). Asi za ne a pár výjavov v závere spojených s toxickým odpadom (Jasonov ksicht) to udržím na 2*, i keď možno by som nemal pretože už som sa definitívne dostal do fáze série, keď to viditeľne slabne. 40%

Pátek třináctého 7 (1988)

Jason tu má asi najcoolovejší vzhľad zo všetkých dielov (vytŕčajúce kosti, čeľusť, rebrá a hnijúce telo zaživa, ktoré však potvrdzuje trend prítomný od 6ky ktorý pokračuje aj v ďalších dieloch po 7čke: že Jason už je, tak ako spomína užívateľ tron, nie z tohto sveta. Všeobecne 7čka chcela byť asi ako jediná, inovatívnym a trošku iným dielom než predošlé, a zrejme preto sme dostali ako hlavnú hrdinku predchodkyňu 11 zo Stranger Things, ktorá má telekinetické schopnosti. A to je vlastne koniec všetkým inováciám, ostatok ostal po starom (znova to schytajú no name teenageri čo aj tak nikoho nezaujímajú a lobotómia postáv, resp. nebránenie sa už je regulérny trademark série). Vraždy sú tuctové, predsa len však 2 zaujali: v prvom rade tá so spacákom, ktorá bola v plnej vážnosti a bez srandy nepríjemná a druhá z jazera. Čo nezaujalo, bol záverečný súboj hlavnej hrdinky s Jasonom s používaním telekinézy, ktorý pôsobil mierne rozpačito, ale okej, aj napriek tomu, že táto zmena sa mne osobne príliš nepáčila (zapojenie nadprirodzených prvkov), som bol za snahu tvorcov trocha oživiť sériu ochotný tie tradičné 3* udeliť. O jednu hviezdu som ale musel ubrať v úplnom závere, ktorý bol absolútnym výsmechom. Takýto trápny a patetický koniec si totiž Jason rozhodne nezaslúžil... 40%

Pátek třináctého 6: Jason žije (1986)

Po Novom začiatku, ktorý bol takmer novým koncom, Jason naozaj žije, pretože séria sa našťastie vrátila na správnu koľaj. Takže sme dali zbohom nezmyslom a znova vraždí Jason (aj keď jeho x-tý návrat z ríše mŕtvych už je logicky deravý jak ementál ale šak jebať). 6ka má inak podľa mňa úplne najvyšší bodycount v sérii a mŕtvych som ani nestíhal počítať (pomohol som si Googlom, ktorý tvrdí že je tu 20 vrážd, čiže v priemere každé 4 minúty niekto otrčí kopytá). Vraždy sú relatívne rôznorodé, no zaujala ma vlastne iba jedna (lámanie väzov). Do deja sa znova vracia postava Tommyho zo 4ky a 5ky, i keď ak by sa to doslova nepovedalo ani by som si nevšimol, keďže ho v treťom dieli hrá tretí rôzny herec. Koncept inak už pôsobí vyčerpane (šiesty krát to isté bez väčších zmien) a z hľadiska desu je desivá maximálne tak nuda, v scénach keď zrovna Jason nie je na scéne a nemácha mačetou. Pribudlo i humoru, takže je film aspoň vtipný, keď už nie strašidelný. Hlúpe je to samozrejme stále (postavy z úvodnej scény sú v tomto smere absolútny vrchol), záver vo vode je nič moc a úplne posledná scéna asi nikoho neprekvapí. V rámci série slabšie ako prvé 4 diely, no na jedno pozretie to ušlo, a preto priemerné 3* 6ke udelím bez výčitiek svedomia. PS: úvodné "bondovské" titulky cool. 55%

Pátek třináctého 5 (1985)

Pred týmto dielom Piatky 13teho tiež neboli žiadne terno (práca s postavami 0 bodov, minimálne rozširovanie príbehu, nelogickosť a stupidita postáv), ale 5ka je už regulérny prúser aj na pomery starých slasherov. Viacero scén (osobitne tie s Mamou a Juniorom) pôsobí ako z paródie a má až nepríjemný vibe The Room. Nelogickosť doslova bije do očí, napríklad: čo si zoberie narušený a zo 4ky navrátivší Tommy (ktorý ako som správne tušil podľa záveru 4ky nebol v pohode) z blázinca do ďalšieho ústavu v batožine? no predsa 3 zabijácke masky na tvár, ktoré v nej vlastnoručne vyrobil. Všeobecne už len prostredie ústavu, v ktorom sa film odohráva a v ktorom psychicky chorých pacientov nikto nestráži a majú v podstate úplnu voľnosť pohybu, je výborná scenáristická lobotómia, no mojim úplnym víťazom v rámci logiky je scéna príhovoru riaditeľa po vraždách v ústave pri raňajkách, ktorá vyzerá asi takto: Pozrite, viem ako sa cítite a že to pre nikoho nie je ľahké, takže... (dramatická pauza) sa pustime do jedla. Po tejto scéne som prisahám vyzeral ako Dangl, keď ho chytí záchvat v Partičke. A presne pre takéto momenty šli aj posledné zvyšky atmosféry úplne do prdele a výsledný dojem nezachránilo ani veľa vrážd (veľa aj na pomery série, myslím že ich reálne mohlo byť tak 20), keďže gore je priemerné a vraždy ničím výnimočné oproti predošlým v sérii. Prúser vo všetkých smeroch bol ešte korunovaný tým, že SPOILER tak tí čo nechcete ďalej nečítajte... že v ako jedinom Piatku tu vlastne ani nevraždí Jason KONIEC SPOILERU. 15%

Pátek třináctého 4 (1984)

Zmena režiséra bola jemne cítiť, ale i tak je štvorka ešte relatívne okej a patrí k lepším dielom. Dejovo je to klasika- partia sexuchtivých teenagerov je znova vykosená Jasonom v blízkosti Crystal Lake. Až ma napadlo, prečo tam všetci stále chodia, ale zabudol som, že logika a racionálne uvažovanie nehrá v tejto sérii žiadnu rolu, veď aj Jason sa tu vracia po tom ako ho minule zabili len tak, bez udania akéhokoľvek dôvodu. Podobne ako v 2ke či 3ke sú baby sympatické, vrážd je znova pomerne dosť a v záplave priemerných a očakávaných sa objavia i 2-3 prekvapivé či pomerne slušne sfilmované (napr. okno a invalidný vozík). No a dôkazom spomínanej stupidity postáv je, že najinteligentnejšou a jedinou postavou v sérii, ktorá mala dostatok rozumu Jasona konečne doraziť, keď je v úzkych, je 9 ročný chlapec. Všeobecne záver 4ky je asi najzaujímavejším v rámci série a posledný záber (chlapec nevyzerá zrovna okej a celý proces si evidentne až moc užíval) poskytuje priestor na zamyslenie a je príjemne provokatívny. Takže vo výsledku ešte celkom okej a Joseph Zito dodal ďalší učebnicový slasher zo starej školy. PS: podtitul Final Chapter pri znalosti toho, že má séria 12 dielov, solídne pobavil. 60%

Pátek třináctého 3 (1982)

Ak by som mal vybrať najlepší Piatok 13teho, tak je to práve trojka. A najväčšiu zásluhu má na tom istotne Steve Miner, ktorý je solídnym žánrovým režisérom a najschopnejším režisérom v rámci série, čo potvrdzuje i jeho kariéra v ktorej natočil (na rozdiel od ostatných no name režisérov) i veľa iných hororov (napr. Halloween H20, Jazero), čo stoja za zmienku. Koncept dvojky sa tu síce znova recykluje a nič nové dejovo neprináša, no oproti 2ke aspoň dianie v Crystal Lake nie je tak predvídateľné a režisér sa s nami kamerou zahráva (keď už rozširovanie mytológie či príbehu absentuje ( nie len tu ale vlastne i v celej sérii)). Jason tu má navyše prvýkrát svoju ikonickú masku, plus mačetu a úplne prvý krát som mal z neho pocit, že je to naozaj tá 2 metrová nezastaviteľná a nezničiteľná mašina, čo kosí všetkých bez rozdielu ako sa o ňom traduje. Na tú dobu sme dostali aj pár zaujímavých killov (hlava roztlačená v rukách vedie), ktoré boli dovtedy v sérii zrejme najbrutálnejšie a najzaujímavejšie, a taktiež suverénne najlepší Manfrediniho sountdrack, keď svoju tradičnú melódiu doplnil aj o pár ďalších zaujímavých kúskov (mojim favoritom je pieseň pri úvodných, resp. záverečných titulkoch ktorú som si ihneď obľúbil). Poctivý old schoolový slasher, 4* a 70%.

Pátek třináctého 2 (1981)

Dvojka je tempom pomalšia: pol hodina ako rozbeh bez vrážd je zrejme rekord série. Avšak poňatím, podobne ako 1ka a čiastočne ešte i 3ka, pomerne vážna a temná. Po technickej stránke profesionálnejšia natočená a pre tento krát mali herci pred natáčaním zrejme i kompletný scenár, takže ich výkony pôsobia o dosť lepšie. Inak je to typický slasher, ktorému sa Vreskot vysmieva a v ktorom sa prísne dodržujú nepísané pravidlá žánru (napr. sex rovná sa smrť), postavy sa nebránia a nechovajú sa úplne najlogickejšie (aj keď v porovnaní s jednotkou sa to mierne zlepšilo). Vraždy sa oproti jednotke naopak mierne zhoršili, ale zas aspoň to prvý krát masakruje Jason, i keď ešte bez svojej kultovej hokejovej masky. Záver (svätyňa) vcelku zaujímavý, baby pekné, stopáž tak akurát. V rámci žánru ľahký nadpriemer a v rámci série po 3ke druhý najlepší diel série. 60%