U Zlaté rukavice (2019)

Beznádej, zhnusenie, nepríjemné pocity. Film, ktorý nie je inšpirovaný, ale podľa toho čo som čítal doslova natočený podľa skutočnej udalosti a z toho je mi teda fakt ťažko. Neviem totiž či som niekedy videl na pozeranie ubíjajúcejší a psychologicky nepríjemnejší film než je tento. Jonas Dassler je v hlavnej úlohe Fritza Honku herecky pôsobivý (takže dokonale odporný, nechutný a nepríjemný), viacero výjavov z jeho bytu žiaľbohu silno zapamätateľných (zachádzanie s tučnou priateľkou, párky a horčica). Najväčšia sila filmu je v tom, že vie cez obraz dokonale preniesť zmyslové vnímanie na diváka. V scénach v byte som dokonale cítil ten nechutný hnilobný smrad, v scénach z krčmy u Zlatej Rukavičky (mimochodom asi najrealistickejšie sfilmovaný pajzel, resp. typický šenk aký som kedy videl) som zas presne cítil ten stojaci všadeprítomný cigaretový opar a pach chľastu. A tá smotánka v danom podniku. A vraždy. A návyky hlavného hrdinu. Fuj. Odporný film určený pre úzku skupinu najotrlejších, čo ho prežijú a psycho, ktoré si už nechcem nikdy zopakovať. Ťažko hodnotiteľné dielo, u ktorého pochopím všetko od odpadu až po 5*. 65% PS: po filmárskej stránke je to natočené na najvyššej úrovni, vďaka čomu sa film zrejme drží v červenej farbe.

To Kapitola 2 (2019)

Jednotka bola fajn, dvojka je naozaj tak ako spomína v Roasted Citrón ctrl c a ctrl v prvého dielu. Navyše natiahnutá na neúmernú dĺžku a plná CGI nefunkčných strašiacich scén, v ktorých mal dostať miesto technológie určite viac priestoru samotný Skarsgard a jeho herectvo. Nehovoriac o tom, že záverečné vysporiadanie s Pennywiseom je regulérne na smiech. Ľahké sklamanie, ktoré na 3* udržím len preto, že technicky je to na úrovni kino filmu a že v tej monštróznej dĺžke sa nájde pár scén, ktoré zaujmú (napr. scéna s Pennywiseom predstierajúcim že je starenka). Premrhaný potenciál. 55%

Medvídek Pú: Krev a med (2023)

Každý trošku znalejší divák pri pohľade na trailer a meno režiséra (všetky filmy v čiernej farbe) musel vedieť ako to asi dopadne. Tí, čo to neodhalili a išli do kina v očakávaní normálneho filmu: tak vám treba. Čo ma však v porovnaní so žánrovo podobným Medveďom na kokse bavilo viac, že tento Macko presne vie čím chce byť (a v rámci šialeného nápadu aj môže byť) a tým aj je. Hlúpym slasherom s pár kreatívnymi vraždami. Aj keď je pravda, že hlúpe je to aj na pomery žánru príliš a neunúva sa ale že absolútne nič vysvetľovať (najväčší fail: Macko Pú má byť podľa legendy v úvode reálne zviera, pri čom je to evidentne len človek s latexovou maskou :D a mnoho mnoho ďalšieho). Baby sú evidentne neherečky a ich výkony sú strašné, horšia je už len technická stránka, kde ak by som bol objektívny, tak by som musel napariť filmu jasný odpad, pretože film je absolútne béčkový brak. Na druhej strane: je tu pár vtipných momentov (včely na povel) vyplývajúcich z toho ako je to hlúpe a aj pár fajn vrážd (kladivo vo vode, či záverečné rozšliapnutie hlavy). Takže 1* za námet a 1* za uvedomelosť a pár pozitív spomínaných vyššie. Inak ale aj tak stále nechápem, ako sa Macko Pú: Krv a med mohol dostať do kín... 30%

Jen na skok (2022)

Najlepší film Babaka Anvariho, aj keď nejde prvý krát o horor. Ukážka sily vplyvu, konexií, známostí a vcelku pútavý a miestami nepríjemný triler s dobrou atmosférou a pre mňa osobne zaujímavým dejom. Herecky dobre zahraný (najmä záporák Hugh Bonneville je výborný) a obstojne natočený. Moje jediné výhrady smerujú asi k záveru, ktorý bol mierne odfláknutý a až moc "na efekt". Vo výsledku fajn jednohubka od Netflixu presne medzi 3 a 4*. 65-70%

Detektiv Knight: Den nezávislosti (2023) odpad!

Asi najbizarnejšia (z dôvodu že postava rámcujúca všetky diel tu má dokopy asi 20 minút, nie je hlavná a už vôbec nie je zaujímavá) a najhoršia trilógia, akú som kedy dopozeral. O zvyšku sa nebudem nijako dlhšie rozpisovať, je to stále amatérsky brak vo všetkých ohľadoch podobne ako predchádzajúce diely. Dúfam,že úplne posledný film Brucea Willisa v kariére bude aspoň pozerateľný... 0%

Vražda v Paříži (2023)

Jednotka bola nápaditejšia, vtipnejšia a humorom Sandlerovskejšia. Dvojka je hviezdnejšie obsadená, akčnejšia, ale i nudnejšia a viac stávkou na istotu v zmysle, že takmer nikoho neurazí, resp. nikto o filme nepovie že je vyslovene zlý. No takisto ho asi nikto nebude odporúčať. Ako nenáročná oddychovka ak nemáte vysoké očakávania to relatívne funguje, no musím povedať že už pár dní po dopozeraní film dokonale vyšumel z hlavy. 50%

John Wick: Kapitola 4 (2023)

Spokojnosť. Z hľadiska akcie je Wick stále bezkonkurenčne to najlepšie, čo môže divák dostať. Stahelski, Reeves a tím kaskadérov sa zas naplno vyšantili a pri viacerých akčných scénach (kruháč, zábery zhora, diskotéka) znova ponúkli niečo štýlové, zapamätateľné a v kine vcelku dych berúce. Z hľadiska deja a budovania mytológie je Stahelski menej doma ako pri akcii, ale ako tak to ušlo. Najväčšie negatíva (pre ktoré strhávam i jednu hviezdu) sú dve: prvým z nich je nesmrteľnosť a nezraniteľnosť Wicka ktorá tu presahuje všetky únosné medze a druhé: nelogickosť v správaní okolitého sveta a náhodných civilistov (diskotéka) pri akčných scénach, ako i samotných postáv. Z hercov som rád, že Donnie Yen dostal (neskoro ale predsa) v Hollywoode konečne poriadnu rolu a v poriadnom filme (doteraz bolo splnené väčšinu len jedno z dvoch) a že tvorcovia sledujú aj súčasný umierajúci segment béčkových akčňákov a zachytili mená ako Marko Zaror, či Scott Adkins. U prvého menovaného som s úlohou a priestorom vo filme spokojný, u druhého už menej. Scottovi síce postava tlstého a mierne šialeného zabijaka herecky sadla výborne, v akcii ho však jemne limitovala a možno by bolo rozumnejšie mu dať váhovo "konvenčnejšiu" postavu a viac priestoru ukázať čo vie. Japonská enkláva Sanadu a debutujúcej Riny Sawayama taktiež výborná. No a Bill Skarsgard za mňa osobne nebol najideálnejšia kastingová voľba a celý čas pôsobil ako päsť na oko. To je však iba môj subjektívny názor... Celkovo je štvorka Wicka akčný nářež, ktorý má dobré tempo, pri ktorom aj 3 hodiny ubehnú ako voda, no u ktorého mi spomínané nedostatky na 5* znova nedovolia ísť. Aj keď to bol zrejme najlepší akčný film, aký tento rok uvidím. 85%

Luther: Pád z nebes (2023)

Ďalší priemerný a neurážajúci triler/dráma od Netflixu. Neurazí, nenadchne a po pár mesiacoch vyšumí do stratena. 55%

Bostonský škrtič (2023)

Podobnosť so Zodiacom je silná. Tiež je to kriminálka, tiež sledujeme príbeh sériového vraha a tiež skôr z pohľadu novinárov a film sa sústreďuje viac na vplyv a silu médií než na samotný prípad, jednotlivé vraždy a páchateľov. Natočené to je fajn, Keira Knightley je ako hlavná hrdinka okej, no osobne ma to ničím extra neuchvátilo podobne ako Fincherov počin. V danej tématike mám skôr rád tradičný náhľad (zameranie sa na vyšetrovanie, detaily vrážd, zbieranie dôkazov, identifikáciu potenciálnych obvinených) než ten, ktorý ponúkol Matt Ruskin. Aj keď ako príbeh podľa skutočnej udalosti to za filmovanie stálo a za jedno pozretie vlastne asi tiež. 55-60%

Legenda o opilém Mistrovi (1994)

Klasický Chan. Množstvo akčných scén s výbornou choreografiou (dlho som žiadnu Chanovinu nevidel ale prišlo mi že tu bolo viacero z nich aj na Jackieho pomery nadpriemerných), gumový Jackie a jeho typický humor v akcii i mimo nej. Celkovo som bol spokojný a dostal som približne čo som od filmu čakal, iba motív opitého boxu a niektoré scény s ním ma vyrušovali a aj na odľahčený typ Jackieho komédií boli dosť absurdné a mimo. 75%