Girl on the Third Floor (2019)

Rozbeh nebol najhorší, no s každou ďalšou minútou je Girl on the Third Floor len horšie a horšie, nelogickosti sa kopia, 1 bizarnosť strieda druhú a v závere, kedy zo stien domu vyteká nejaká divná tekutina a mŕtve deti lezú z najčudnejších objektov je film už vyložene na smiech. Amatérčina s prehrávajúcim nehercom v hlavnej úlohe (CM Punk), ktorého aspoň trocha vyvažovala Sarah Brooks ako záhadný duch blondínky s nejasnými úmyslami. 15%

Sázka na smrt (1988)

Stávka na istotu. Clint je tu už regulérny starec a záporák je nepriznaná kópia Scorpia z jednotky. Pár nápadov či nový parťák ujde, dĺžka je tak akurát a v tej dobe mladí herci ako Patricia Clarkson, Liam Neeson, či JIm Carrey (s jeho nezabudnuteľným tancom na Welcome to the Jungle od Guns n Roses) film príjemne osviežili. Stále však film nemá taký drajv ako jednotka, dvojka či trojka a na viac ako jemný nadpriemer a mierne zlepšenie oproti 4ke to nevidím. Aj keď záverečná, štýlová likvidácia protivníka bola určite veľmi dôstojnou bodkou pre Harryho Callahana aj celú sériu. 65%

Vánoční skřítek (2003)

Nenáročná oddychovka, ktorá funguje hlavne kvôli Willovi Ferrellovi, ktorý je do role prerasteného Elfa zoslaného do ľudskej civilizácie tak nepravdepodobnou kastingovou voľbou, až to celé nejakým zázrakom funguje. A to dokonca tak, že bez neho by bol Vianočný škriatok len ďalším vianočným filmom, ktorý by zapadol prachom. Koniec koncov stále nám Favreau neponúka viac ako nenásilný, jednoduchý humor, nie príliš originálny príbeh a cielenú orientáciu na menších divákov. A asi aj práve preto bol ako režisér podobného filmu pre štúdio ideálnou voľbou. Na 1 pozretie to pri vypnutí mozgu a uvoľnení sa ujde, aj keď teda od Ferrella si osobne vždy radšej pozriem niektorú z jeho typických, ztreštených komédií... 55%

Ukradené Vánoce (1993)

Nemusím animáky, nemusím rozprávky A hlavne- NEZNÁŠAM muzikály. Aj tak som to s Predvianočnou nočnou morou skúsil a dúfal som, že Burtonova predloha a všetky tie strašidlá+ netradičné poňatie a príbeh+ vysoký počet %  možno spôsobia, že ma film zaujme. Nestalo sa. Príbeh ma nebavil, animácia od 90. rokov zostarla a aj tých 70 minút bola pekelná nuda. Aspoň som si však potvrdil, že muzikály fakt, ale fakt nemám rád, pretože po každé keď sa vo filme začalo bezdôvodne spievať, mal som chuť film v sekunde vypnúť. 15%

Santa je úchyl! (2003)

Netradičná vianočná komédia pre netradičnú skupinu divákov, ktorých klasické vianočné rozprávky a umiernené komédie príliš netankujú a vyžívajú sa skôr v drsnom, nekorektnom humore a vôbec im nevadí ak sa pri hociakej príležitosti nejde pre nadávku ďaleko... Billy Bob Thronton je ako večne ožralý a životom frustrovaný Santa naozaj vynikajúci, hlášky sype jedna radosť a film stojí dá sa povedať takmer iba na ňom. Takmer píšem preto, že pochvalu si zaslúži aj malý tlouštík Brett Kelly, ktorým tvorcovia ukážkovo obsadili postavu spočiatku otravného chlapca, ktorého vám však po spoznaní jeho príbehu príde viac a viac ľúto. Moralistický záver a prerod hlavného hrdinu síce do filmu moc nepasoval, ale budiž, je to predsa vianočný film a zázraky sa dejú... Celkovo pre mňa osobne dosť zábavná, uletená komédia, ktorú si možno ešte niekedy pozriem. No druhým dychom uznávam, že vianočný film pre deti to teda rozhodne nie je :D 70%

Náhlý úder (1983)

"Nemínime vás nechat vodtud odkráčet. Jakí my, vole? Smith, Wesson a já... vole!" Citeľne slabšie od prvých 3 dielov, ale stále pozerateľné. Úvod je vynikajúci (scéna v bare a odrovnanie talianskeho mafiána monológom, z ktorého ho trafí šľak) ,no potom už to taká pecka nie je. Na Clintovi vidno ,že medzi časom trochu zostarol, dejová linka s (ne)záporačkou Sondrou Locke ma vôbec neoslovila a ani vyšetrovanie po prevelení kdesi v tramtárii nemalo taký spád a vtip ako v iných častiach. Clint to samozrejme svojim minimalistickým herectvom, charizmou a pár humornými hláškami stále drží v hladine pozerateľného filmu, no aj tak musím povedať, že ide zrejme o najslabšiu časť série. Na druhú stranu, čo by niektoré série dali zato, keby ich najslabší film bol priemer, že áno... 50%

Azurový sen: Cesta do Wembley (2021)

Skôr taký povrchný dokument, ktorý pri danej dĺžke nemá šancu ísť viac do hĺbky. Čo je škoda, pretože z tých pár záberov z Manicniho preslovov, či tréningového kempu to vyzeralo, že tvorcovia mali prístup do viacerých zaujímavých miest v zákulisí tímu a že by z toho v prípade potreby Netflix vedel spraviť podobnú seriálovú kvalitu ako Dycky Sunderland. Žiaľ, nestalo sa tak a tých 60 minút je na vyrozprávanie príbehu Squadry Azzurry na turnaji, ktorý trval mesiac, veľmi veľmi málo.

Násilník (1976)

Co chtějí? Auto. A co uděláš? Dám jim ho...  Šéf: Harry na vraždách již nepracuješ, byl si přeložen na osobní- Na osobní, to je pro blbečky!-Šéf: Já dělal na osobním 10 let!- Aha. Ubralo sa z krimi zápletky a prehnanej 2 hodinovej dĺžky, pribudlo viac akcie, humoru a ja som veľmi spokojný, pretože tým sa odstránilo všetko prečo ma dvojka až tak nechytila. Clint má v tomto dieli ženskú parťáčku, čo je samozrejme zdrojom veľa vtipných momentov a okrem toho je definitívne späť tak ako ho poznáme z jednotky- s nikým a ničím sa nevybavuje a pritom sype neskutočné hlášky. Záporáci nič moc (holt Robinson zostane asi neprekonaný), ale to je asi to jediné čo sa dá filmu vytknúť. Aj napriek uvoľnenejšiemu spracovaniu Násilníka sa ale stále podarilo zachovať aj vážny tón filmu-najmä v závere kedy sa ukáže že Harry na parťákov proste nemá šťastie. Tu však musím pochváliť aj herečku Tyne Daly a scenáristov zato, že dokázali z na prvý pohľad otravnej postavy inšpektorky Moorovej spraviť sympaťáčku, ktorej na konci naozaj príde ľúto... 1. čistokrvný akčný film v sérii striedajúci jednu lepšiu scénu za druhou (vyjednávanie,bordel,dialógy so šéfom pohovor s Moorovou,záver v Alcatraze) a znova sa musím opakovať-fantastický Clint Eastwood. PS: Mckayi múžu vám něco říct?- Jistě.- Smrdí vám z huby. 95%

Magnum Force (1973)

"Jestli porušíš predpisy, budeš po zbytek života uklízet sračky! Když už mluvíme o sračkách, co máš nového Briggsi?" O niečo slabšie od jednotky (aj trojky),a to najmä kvôli prehnanej dĺžke a chýbajúcemu dôstojnému protivníkovi, ktorým bol v prvom dieli šialenec Scorpio v podaní Andrewa Robinsona. Akcia je lepšia ako v jednotke, Eastwood je v ruke so svojim kanónom Magnumom 44 stále dostatočne cool a na nadriadených(Briggs) kašle snáď ešte viac. No celkové poňatie kedy sa tvorcovia podriadili kritike, Eastwood trochu prehodnotil svoj postoj a naháňa policajtov, ktorí miesto zatýkania tých najväčších gaunerov ich strieľajú nepôsobí moc vierohodne( keďže takmer rovnakým bol v jednotke aj sám Clint). Ale inak áno, stále je to solídna kriminálka prekrytá s na tú dobu dobrou akciou a výborným Clintom, ktorý si znova vystačil s 1 výrazom+tvrďáckym prízvukom a aj tak je najlepším a najcharizmatickejším hercom vo filme. 75%

Psanci (2021)

Španielsko,Malaga, zašiťá štvrť, Bar u Fontány, leto, párty, drogy,prvá láska, sex, lúpeže, skorumpovaná polícia, ale aj zrada, smrť a rýchle vytriezvenie, ľútosť, spomínanie a nostalgia. Ďalší film, ktorý ukazuje, že Španieli vedia. Úvod je síce pekelne dlhý a kým sa reálne začne diať niečo čo stojí za pozornosť, tak sme niekde tesne za 50 minútou- tí, ktorí však vydržia a nenechajú sa tým odradiť dostanú sladkú odmenu. Prvé ľahké krádeže na ulici vystriedajú systematické lúpeže lekární, obchody s liekmi a keďže s jedlom rastie chuť, tak príde aj na prepady bánk. Film, je mixom vzťahovej drámy o nenaplnenej láske a krimi trileru o skupinke lupičov a funguje naplno v obidvoch rovinách. A to všetko v retro štýle a 70. rokoch, ktoré sa tvorcom podarilo zachytiť naozaj vierohodne. Je skutočne ťažké Psancov jednoznačne opísať( najlepšie to vystihujú asi moje úvodné slová v 1. vete), určite je to však film, ktorý dokáže napnúť, pobaviť a v závere pri odhalení jedného malého tajomstva o Modroočkovi a Tere aj celkom nečakane dojať. Škoda, že takúto podľa mňa zaujímavú a kvalitnú novinku na Netflixe takmer nikto nezachytil... PS: v závere nakoniec musím uznať, že aj ten úvod s dlhým zoznamovaním sa postáv a množstvom na prvý pohľad zbytočných scén mal význam a v závere umožnil lepšie prežiť niektoré momenty postáv...75%