Dva (2021)

Lightová a stráviteľnejšia variácia na Ľudskú stonožku s pár nepríjemnými momentami na pohľad(snaha oddeliť sa od seba),znepokojivým námetom, jemne načrtnutou mytológiou a symbolikou ohľadom čísla 2 a s vcelku dobre vymysleným záverečným vysvetlením toho, kto a prečo pripravil našim dvom hlavným hrdinom takéto nemilé prekvapenie. Celkovo nič čo by som výraznejšie doporučoval alebo čo by spôsobilo podobný poprask ako holandská prvotina od Toma Sixa, ale v rámci námetu a krátkej hodinovej dĺžky to podľa mňa ani o moc lepšie dopadnúť nemohlo a tých 45% ktoré film má je podľa mňa až prehnane kritických. Ľahko nadpriemerný triler pre divákov silnejšej povahy. 60 %

Feedback (2019)

Skôr triler ako horor o hlásateľovi rádia, ktorého vysielanie prepadne partia útočníkov a ktorá ho začne vydierať, klásť si požiadavky a my ako diváci postupom času zisťujeme, že rozdelenie postáv na dobré a zlé nebude také jednoduché a všetko je možno trochu inak. Eddie Marsan sa do podobného typu postavy hodí a jeho postavu som mu celý čas veril, film je napínavý, nepatrí k najpredvídateľnejším a pri odhadovaní jeho vývoja sa nejeden divák určite škaredo pomýli. Solídna jednohubka od koho iného ako expertov na podobné typy hororov(Španieli), ktorá si vystačila s prostredím jedného rádiového štúdia a pár hercami. Slabšie 4* a 70%

Tři oříšky pro Popelku (1973)

Na mňa tie rozprávky jednoducho v drivivej väčšine prípadov nefungujú a Popelka je toho učebnicovým príkladom. Jediné čo sa mi na nej páčilo je pieseň od Ivety Bartošovej... 15%

Peřinbaba (1985)

Jakubiska nemusím a Perinbabu(podobne ako väčšinu rozprávok) obzvlášť. Kult, ktorému nerozumiem. 15%

Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Jedna z tých znesiteľnejších československých vianočných rozprávok, no stále na môj vkus pomerne nudná a nezáživná. Postava kráľa Kazisveta a jeho herec svojim zjavom však nepochybne patria do zlatého fondu československej filmografie. 45%

Mrazík (1964)

"Aj pekný som, aj múdry som", Keď sa vidím v zrkadle, som so sebou spokojný" a na záver moja najobľúbenejšia z veľkého množstva pamätných hlášok: jediná replika najvtipnejšej postavy filmu(Marfuškinho potenciálneho ženícha): "Ktorá sa volá Nastenka, heheheh", ktorá ma spolu s pohľadom na ženícha vždy naplno odrovná. Vážne sa ten film samozrejme nedá brať ani sekundu, pretože je veľmi zlý, no u mňa funguje ako guilty pleasure a to najmä kvôli už kultovému slovenskému dabingu, ktorý na vtipnosti filmu ešte pridáva. Spolu so Sám doma 1 a 2 moja svätá trojica vianočných filmov, ktoré si doprajem každý rok. 90%

Vánoční prázdniny (1989)

Chevyho Chasa  nemusím a možno práve preto som nikdy Vianočné prázdniny o rodinke Griswoldovcov plne nedocenil a neradil ho medzi svoje najobľúbenejšie Vianočné klasiky... Aj keď zlý film to určite nie je a musí sa nechať, že John Hughes mal na písanie vianočných komédií naozaj talent. 65%

Rolničky, kam se podíváš (1996)

"Put that cookie down. NOW!!!" Boj o Turbomana je síce v rebríčku najlepších Arnoldových filmov veľmi nízko, no v období Vianoc neurazí a miestami pobaví. Nenáročná oddychovka a tak trochu moje osobné guilty pleasure. 55%

Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992)

Jedno z mála vydarených pokračovaní. Aj keď je príbeh v kostre stále o tom istom(Kevin je znova sám, linku so susedom nahradí pani od holubov a dvojica banditov dostane zas peknú nakladačku), bavilo ma to aj na druhý krát, ba čo viac- dvojku vnímam ako ešte lepší, pútavejší, vtipnejší(Kevinove naschvaly sú jednoducho vymazlenejšie a take hadzanie tehal je podla mna samotne vtipnejsie nez vacsina pasci z jednotky) a dojemnejší film ako originál. Skrátka, Chris Columbus a spol ma naplno dostali aj na druhý krát.100%