Poslední souboj (2021)

Posledný súboj v kinách škaredo prepadol, ale i tak je to nepochybne kvalitný film. Pochváliť musím: výbornú výpravu, kostýmy a všeobecne zobrazenie doby, prácu s postavami; pár pekne natočených, krvavých, akčných scén, technickú stránku a Scottovu réžiu či štýl rozprávania ukazujúci 3 rôzne verzie pohľadu postáv na 1 a tú istú udalosť. Dej je taktiež pekná ukážka demonštrujúca, že v praxi väčšinou nerozlišujeme medzi čiernym a bielym, dobrým a zlým, ale že väčšina udalostí je "šedých" a pravda niekde uprostred. Práve v tomto je Scottov najnovší film od ostatných patetických a prikrášlených veľkofilmov pre mňa najsympatickejší: nevytvára bezchybné a idealizované postavy hrdinov, ale drží sa historických udalostí a ukazuje ako to väčšinou v histórii (aj v realite) pri podobných udalostiach chodilo(chodí). Matt Damon a Adam Driver si svoje úlohy zastali a ako duo rivalov dokážu zaujať, málo známa Jodie Comer príjemne prekvapila, no a Ben Affleck má menší priestor a slúži skôr len ako doplnok k ústrednému triu. Film síce celkovo má kvôli štýlu rozprávania zobrazujúcemu 3 krát takmer to isté pomalšie tempo, ale nepopísal by som ho ani náhodou ako nudný a ja osobne som si ho užil. A je škoda, že podobné poctivé "oldschoolové" historicky presné filmy budú z kín ubúdať, pretože tak ako povedal Ridley Scott sám, dnešnú mládež podobný "dospelý film" bez humoru, superhrdinov a feel good nádychu žiaľ nemá možnosť zaujať(čo je 100% pravda). Sú však aj výnimky a mňa ako mladého človeka Posledný súboj zaujal a je mi úprimne ľúto, že podobný typ filmu si môžem pozrieť iba raz ročne... 80%

Vrcholný predátor (2021) odpad!

Fuck berries, fuck trees, fuck nature, fuck air, fuck everything! Táto WTF replika Brucea Willisa plno reflektuje jeho prístup k tvorbe filmov v posledných 2-3 rokoch. Willisovi sa proste strašne nechce(mám pocit že vo filme vidíme viac jeho dabléra než jeho samotného) a keď už aj musí byť na obraze, tak každou svojou bunkou dáva najavo ako veľmi ho to obťažuje. Výsledkom jeho lenivosti a tvorcovskej neschopnosti všetkých zúčastnených je a)u Brucea herectvo za ktoré by si hanbil aj ochotník a pri ktorom predvádza,najmä v scénach sám so sebou, absolútne cringe repliky a grimasy a pri ktorých neviem či si z nás všetkých robí srandu alebo to malo byť vtipné, či nebodaj myslené v plnej vážnosti a b) film, ktorý je absolútnym dnom asi vo všetkom načo si spomeniete od akcie po totálne nelogický dej, ktorý aj tých pár zásad ktoré stanoví hneď nato poruší (napr. je nám povedané, že Bruce vo väzení s nikým neprehovoril už viac ako 3 roky a v ďalšej scéne nato hneď vedie 3 minútový dialóg/ lovci sa nikdy medzi sebou navzájom nelovili a o pár minút nato sa všetci začnú veselo zabíjať :D). Mal som tu česť(Smolu) vidieť všetky Bruceove nové filmy, ale Apex je z nich suverénne najhorší a je ukážkovým príkladom kedy využívať hodnotenie odpad! 0%

Ted Lasso (2020) (seriál)

Slušná feel good oddychovka z futbalového prostredia v 1.sérii a ešte lepšia vážna vzťahovka zameraná na postavy v sérii druhej. Jason Sudeikis zrejme konečne našiel svoju trademarkovú,životnú úlohu (ako večný optimista ktorého v súkromí zožierajú vlastný démoni je výborný), ostatní herci sú taktiež výborní, osobitne musím spomenúť Hannah Wadingham(šéfka klubu) a Bretta Goldsteina (Roy Keane, teda vlastne Kent...), ktorých postavy som si zamiloval a ktorých herecké výkony bola naozaj radosť sledovať. Neveril som tomu, že ma Ted Lasso bude baviť najmä preto, že som očakával nereálnu rozprávku o tom ako príde americký tréner ktorý nevie čo je futbal trénovať do PL a zaznamená úspech. Našťastie po príbehovej stránke sa tvorcovia dokázali udržať na uzde aspoň v rámci minimálnej reálnosti. Okrem veľa výborných dramatických momentov (2. séria), seriál dokáže aj zabaviť a to najmä vtipným porovnávaním amerických a britských stereotypov, reflektovaním reálnych postáv z prostredia futbalu (štúdio Soccer Saturday, spomenutie relegation teams koučov ako Pulis či Redknapp) slovných hračiek, či niektorých (pre bežného človeka) futbalových zvláštností( neviem o veľa športoch v ktorých môže mať ihrisko rôzne rozmery...) . V Tedovi Lassovi skrátka všetko do seba príjemne zapadlo a pre mňa osobne je to zatiaľ to najlepšie, čo som mal možnosť na Apple TV+ vidieť. 95%

Girl on the Third Floor (2019)

Rozbeh nebol najhorší, no s každou ďalšou minútou je Girl on the Third Floor len horšie a horšie, nelogickosti sa kopia, 1 bizarnosť strieda druhú a v závere, kedy zo stien domu vyteká nejaká divná tekutina a mŕtve deti lezú z najčudnejších objektov je film už vyložene na smiech. Amatérčina s prehrávajúcim nehercom v hlavnej úlohe (CM Punk), ktorého aspoň trocha vyvažovala Sarah Brooks ako záhadný duch blondínky s nejasnými úmyslami. 15%

Sázka na smrt (1988)

Stávka na istotu. Clint je tu už regulérny starec a záporák je nepriznaná kópia Scorpia z jednotky. Pár nápadov či nový parťák ujde, dĺžka je tak akurát a v tej dobe mladí herci ako Patricia Clarkson, Liam Neeson, či JIm Carrey (s jeho nezabudnuteľným tancom na Welcome to the Jungle od Guns n Roses) film príjemne osviežili. Stále však film nemá taký drajv ako jednotka, dvojka či trojka a na viac ako jemný nadpriemer a mierne zlepšenie oproti 4ke to nevidím. Aj keď záverečná, štýlová likvidácia protivníka bola určite veľmi dôstojnou bodkou pre Harryho Callahana aj celú sériu. 65%

Vánoční skřítek (2003)

Nenáročná oddychovka, ktorá funguje hlavne kvôli Willovi Ferrellovi, ktorý je do role prerasteného Elfa zoslaného do ľudskej civilizácie tak nepravdepodobnou kastingovou voľbou, až to celé nejakým zázrakom funguje. A to dokonca tak, že bez neho by bol Vianočný škriatok len ďalším vianočným filmom, ktorý by zapadol prachom. Koniec koncov stále nám Favreau neponúka viac ako nenásilný, jednoduchý humor, nie príliš originálny príbeh a cielenú orientáciu na menších divákov. A asi aj práve preto bol ako režisér podobného filmu pre štúdio ideálnou voľbou. Na 1 pozretie to pri vypnutí mozgu a uvoľnení sa ujde, aj keď teda od Ferrella si osobne vždy radšej pozriem niektorú z jeho typických, ztreštených komédií... 55%

Ukradené Vánoce (1993)

Nemusím animáky, nemusím rozprávky A hlavne- NEZNÁŠAM muzikály. Aj tak som to s Predvianočnou nočnou morou skúsil a dúfal som, že Burtonova predloha a všetky tie strašidlá+ netradičné poňatie a príbeh+ vysoký počet %  možno spôsobia, že ma film zaujme. Nestalo sa. Príbeh ma nebavil, animácia od 90. rokov zostarla a aj tých 70 minút bola pekelná nuda. Aspoň som si však potvrdil, že muzikály fakt, ale fakt nemám rád, pretože po každé keď sa vo filme začalo bezdôvodne spievať, mal som chuť film v sekunde vypnúť. 15%

Santa je úchyl! (2003)

Netradičná vianočná komédia pre netradičnú skupinu divákov, ktorých klasické vianočné rozprávky a umiernené komédie príliš netankujú a vyžívajú sa skôr v drsnom, nekorektnom humore a vôbec im nevadí ak sa pri hociakej príležitosti nejde pre nadávku ďaleko... Billy Bob Thronton je ako večne ožralý a životom frustrovaný Santa naozaj vynikajúci, hlášky sype jedna radosť a film stojí dá sa povedať takmer iba na ňom. Takmer píšem preto, že pochvalu si zaslúži aj malý tlouštík Brett Kelly, ktorým tvorcovia ukážkovo obsadili postavu spočiatku otravného chlapca, ktorého vám však po spoznaní jeho príbehu príde viac a viac ľúto. Moralistický záver a prerod hlavného hrdinu síce do filmu moc nepasoval, ale budiž, je to predsa vianočný film a zázraky sa dejú... Celkovo pre mňa osobne dosť zábavná, uletená komédia, ktorú si možno ešte niekedy pozriem. No druhým dychom uznávam, že vianočný film pre deti to teda rozhodne nie je :D 70%

Náhlý úder (1983)

"Nemínime vás nechat vodtud odkráčet. Jakí my, vole? Smith, Wesson a já... vole!" Citeľne slabšie od prvých 3 dielov, ale stále pozerateľné. Úvod je vynikajúci (scéna v bare a odrovnanie talianskeho mafiána monológom, z ktorého ho trafí šľak) ,no potom už to taká pecka nie je. Na Clintovi vidno ,že medzi časom trochu zostarol, dejová linka s (ne)záporačkou Sondrou Locke ma vôbec neoslovila a ani vyšetrovanie po prevelení kdesi v tramtárii nemalo taký spád a vtip ako v iných častiach. Clint to samozrejme svojim minimalistickým herectvom, charizmou a pár humornými hláškami stále drží v hladine pozerateľného filmu, no aj tak musím povedať, že ide zrejme o najslabšiu časť série. Na druhú stranu, čo by niektoré série dali zato, keby ich najslabší film bol priemer, že áno... 50%

Azurový sen: Cesta do Wembley (2021)

Skôr taký povrchný dokument, ktorý pri danej dĺžke nemá šancu ísť viac do hĺbky. Čo je škoda, pretože z tých pár záberov z Manicniho preslovov, či tréningového kempu to vyzeralo, že tvorcovia mali prístup do viacerých zaujímavých miest v zákulisí tímu a že by z toho v prípade potreby Netflix vedel spraviť podobnú seriálovú kvalitu ako Dycky Sunderland. Žiaľ, nestalo sa tak a tých 60 minút je na vyrozprávanie príbehu Squadry Azzurry na turnaji, ktorý trval mesiac, veľmi veľmi málo.