A House on the Bayou (2021)

Od pohľadu nízkorozpočtový, ale zato dosť originálny home invasion, pri ktorom si človek môže povedať v dnešnej dobe pomerne vzácnu vec- že niečo podobné doteraz (pravdepodobne) nevidel. A to je najväčším plusom tohto snímku od Blumhousu, a práve preto príbeh nechcem opisovať ani spoilovať. Na druhej strane vyslovene báť sa nebudete, z postáv (hercov) Isaac dokáže navodiť chvíľkové nepríjemné pocity a atmosféru mysteriózna, no tie sú miešané s nepresvedčivým herectvom otca rodiny, ktoré pôsobí ako päsť na oko. A i logika správania postáv (I have to try save your dad because in the future you won t forgive me!!!) nie je často najlepšia. Takže áno, House on the Bayou stojí za pozornosť a na 1 pozretie je celkom fajn, ale má určite aj nejaké chybičky krásy ... 55%

Špatná společnost (1995)

V uzavretom zapadákove sa naraz stali 2 trestné činy: jedným z nich je že v danom okrese sa kopia vraždy a druhým, že sa nejakému zlodejíčkovi podarilo ukradnúť balík peňazí. Dočasné uzatvorenie oblasti políciou privedie k sebe 2 mužov, z ktorých každý vie že sám stojí za jednou z týchto udalostí a že jeho náprotivok ma tiež za ušami a pravdepodobne stojí za tou druhou. Henriksen ako ten kľudnejší, vypočítavejší a "normálnejší"; Roberts naopak ako extravagantný, charizmatický, mierne šialený extrovert. Herecké výkony sú najväčším plusom a ako Henriksen, tak aj Roberts hrajú skutočne veľmi dobre. Atmosféra paranoje, vzájomného podozrievania a nedôvery funguje, plus záverom príde aj jeden zvrat, ktorý spätne keď tak premýšľam nebol až taký neodhaliteľný ale priznám sa že ma prekvapil. Film má však i slabšie hluché miesta, kedy sa nevyhne nudnejším pasážam. Vo výsledku ale ide o celkom vydarený debut od Victora Salvu (neskôr známeho hlavne vďaka Jeepers Creepers) a spomienku na časy, keď sa Eric Roberts naozaj snažil byť hercom, nebral každú amatérsku sračku čo mu príde pod ruku a nehral v 45 filmoch ročne. Medzi 3 a 4*. 65%

The Beta Test (2021)

"Raymond grabbed my dick at that party. And nobody did anything about it. We kept working with these guys. Why do we keep working with these guys? 'Cause nobody knows what's going on! And everybody still wants to be Harvey! We dress nice. We want to shout at subordinates and fuck people and get away with it. I can't wait to start grabbing dicks. I don't know what's happening to me. Honesty, I can see it now. Everything you said at the lake, I just want to be cool and happy and come across like I'm wealthy and successful and I just look fucking cheesy. I don't want to do this anymore. I fucking hate the internet. I just want it to be in the early 2000s. My teeth are fucked. I just want to be young again." Horor ani náhodou. Skôr nekonvenčná, miestami bizarná satira o chlapíkovi z prostredia filmového priemyslu snažiacom sa o úspech,bohatstvo a dotiahnutie dohody s dôležitým filmovým magnátom. Chlapíkovi, ktorý neznáša dnešnú dobu a ktorý sa tak snaží byť dokonalým,úspešným, dobre vyzerajúcim a obľúbeným alfa samcom, až sa sám stane tým čo najviac nenávidí. Nie je to dokonalé, hlavný hrdina občas šialene prehráva, film občas nudí, občas zabaví a občas vo svojej kritike doby trafí (ale i netrafí )do čierneho. Kto chce, ten ho ľahko odsúdi ako blbosť, ale kto si dá námahu tak v ňom môže nájsť aj niečo trefného a celkom pravdivého. Mňa Beta Test neurazil a to 1 pozretie neľutujem. Aj keď fanúšik podobných abstraktných, symbolických filmov zo mňa pravdepodobne nikdy nebude. 55%

Titan (2021) odpad!

Víťaz jedného z celosvetovo najznámejších a najuznávanejších filmových festivalov(Cannes) je film, ktorý hovorí o žene, ktorú priťahuje a vzrušuje jej auto (a tak si to s týmto autom rozdá). Potom táto žena (asi len tak z nudy) pozabíja pár ľudí  a v snahe vyhnúť sa polícii a väzeniu sa infiltruje k jednému osamelému otcovi a vydáva sa za jeho kedysi strateného syna. Čo je však čím ďalej náročnejšie, keďže po "zážitku" so svojim osobným automobilom čaká dieťa a neustále jej rastie brucho. Nehovoriac o tom, že pravidelný menzes nahradili potoky čierneho automobilového oleja..... Zavážilo pri ocenení, že film natočila žena? A že sa v poslednej dobe tlačí na rozmanitosť vo filmovom priemysle a zhodou okolností minulý rok najlepší film podľa Akadémie tiež natočila žena (Chloe Zhao)?Neviem. A tiež neviem, čo fajčia porotcovia v Cannes, ale zjavne to bude kvalitný matroš, keď toto je podľa nich najlepší film roka. Film s minimom dialógov, plný samoúčelnej a nezmyselnej brutality,absolútnych WTF scénok, a film v ktorom sa takmer nič z týchto absurdností nevysvetľuje. Je to Kontoverzné? áno. Je to provokatívne? áno. Je to nechutné? áno. Je to z technického hľadiska kvalitne natočené? áno. Ale je to proste nehorázna pičovina. Bez pardonu. 0%

Poslední šance (2021)

James Nunn a spol. dokázali aj s nízkym budgetom natočiť akčný film na 1 záber bez použitia strihu, pričom odrozprávali pomerne celistvý príbeh, ponúkli množstvo akcie a nepôsobili pritom ani na chvíľu amatérsky či smiešne. Takáto technika točenia si z technického hľadiska a filmárskej náročnosti zaslúži pochvalu, je to ale i dvojsečná zbraň. Použitie 1 kamery a žiadneho strihu pri prestrelkách a bitkách totiž spôsobilo, že si akciu divák nevychutná tak ako pri klasickom filme. Príbeh je okej, Adkins a aj ostatní herci tiež. Pochváliť sa dá aj snaha o realisitickosť- počítajú sa náboje, dočkáme sa i viacero tichých likvidácií miesto nelogických nájazdov do hordy protivníkov, vzájomnej komunikácii pri prestrelkách, krytiu a rôznym iným vychytávkam. Prestreliek je dosť, možno až príliš a ja osobne som sa ich práve vďaka štýlu ich točenia veľmi rýchlo prejedol (a tiež pri nich vidieť nižší rozpočet- hlavne pri efektoch streľby). Súboje prídu na rad hlavne v druhej polovici, je ich omnoho menej, ale chereografia nie je najhoršia. Posledná cca 20 minútovka s Adkinsom ktorý postupne pozabíja asi 10 ľudí v intenzívnom úseku je výborná a vrchol filmu. V rámci béčok zbuchanych za pár miliónov jasný nadpriemer, ako býva u Adkinsa poväčšine zvykom... 70%

Red Notice (2021)

Oddychovka, pri ktorej nemusíte príliš rozmýšľať. Vidno že Netflix nechcel pri 200 miliónoch nič riskovať a šiel ako sa vraví na istotu-každý divák dostane presne to čo aj čaká od filmu v ktorom hrá Rock, Reynolds a Gal Gadot. Sexy Gal Gadot je tu preto že... je sexy. Rock a Reynolds tiež hrajú pre nich typické postavy ako v skoro každom svojom filme. Red Notice ťaží a je takmer výhradne postevný na ich vzájomnej chémii a doberaniu sa. Nič extra viac film neponúka. Ale ja osobne vlastne proti tomu nič nemám. Je pravda že príbeh je naozaj veľmi,veľmi jednoduchý, ničím originálny a že z hľadiska akcie mal Red Notice ponúknuť pri 200 miliónovom rozpočte viac. Na strane druhej, podobné akčné buddy komédie o nesúrodých dvojiciach ktoré vplyvom okolností musia spolupracovať sú jedným z mojich najobľúbenejších subžánrov. A tu tie vzájomné urážky, podpichovačky a humorné momenty fungujú a mne v kombinácii s priemernou akciou+bohatou výpravou stačili k zrelaxovaniu. Akurát tie nelogické a za každú cenu šokujúce príbehové zvraty na konci si mohli tvorcovia odpustiť, pretože pôsobili veľmi silene. Medzi 3 a 4* ale za Rocka so sieťkou na hlave to na slabšie 4*  zaokrúhlim. 70%

V obležení (2021)

Akčné béčko, ktoré je príkladom prečo sledujem akčné béčka. Na Copshope sa mi páčilo vlastne skoro všetko. Dialógy, postavy, dej ktorý približne v polovici príjemne pripomenie Carpeterove prepadnutie 13. okrsku, akcia (jej kvantita, krvavosť aj štýl akým ju Carnahan natočil- vidno že režisér vie čo robí a kam pri bitkách či prestrelkách postaviť kameru), neskrývaný jemne béčkový nádych-občasné hlášky a komediálne vsuvky na spestrenie, oldshoolová štylizácia patrná už od úvodných tituliek, či herci. Sprvu je film skôr konverzačkou (Grillo s Butlerom v celách), postupne nám dávkuje čiastkové info o tom čo sa stalo, čo sú zač postavy a čo môžme približne od každého čakať a tempo je pomalšie. Po prepade stanice sa už ale naplno prepne do akčného módu a v ňom nepoľaví až do konca. Butler je posledné roky v podobných "drahších" akčných béčkach stávkou na istotu a aj tu ukázal svoju charizmu i že do podobných úloh a filmov sa proste hodí. Béčkar Frank Grillo ktorý pravidelne strieda lepšie filmy s horšími je vo svojej úlohe tiež okej a Copshop je nepochybne svetlejšou stránkou jeho filmografie. Pochvalu však zaslúži i černošská bad ass policajtka, ktorá na moje osobné veľké prekvapenie nepôsobila ani na sekundu trápne a príbeh príjemne ozvláštnila a na koniec nesmiem zabudnúť ani na psychopata Anthonyho Lamba( Toby Huss) s balónikmi, ktorý je naozaj výborný. Jediné čo by som vytkol je nevýrazný záver a spomínané slabšie tempo v úvode, ale to sú len malé chybičky krásy. Joe Carnahan ma nesklamal a po minuloročnom Boss Level či dávnejšom Šoférovi a Medzi vlkmi ma aj ďalej jeho tvorba neprestáva baviť a teším sa čo natočí nabudúce. 80%

Poslední noc v Soho (2021)

Mne osobne teda Edgar Wright sadol aj v takomto plne vážnom poňatí a Posledná noc v Soho ma bavila. Prostredie Londýna 60. rokov je zaujímavé, réžia prvotriedna, vizuál atraktívny, herci kvalitní (Anya Taylor Joy ma ako Sandy až tak neoslnila, no Thomasin Mckenzie ako taká nevýrazná šedá myška pôsobila ako keby svoju postavu ani nehrala ale ňou žila- výborná kastingová voľba a perfektný výkon od mladej Novozélandskej herečky). Dej je spočiatku veľmi nejasný a Wright nás necháva spolu s hlavnou hrdinkou opájať sa vizuálom, krásami a zákutiami vtedajšieho Londýna v doprovode kvalitného dobového soundtracku (Downtown od Petuly Clark). Ono všeobecne je to jeden z tých filmov, kde prevažuje forma nad obsahom, ale osobne mi to vôbec nevadilo. Pár hororových výjavov a momentov sa nájde (kvalitné boli najmä scény halucinácií a preludy hlavnej hrdinky), no vyslovene báť sa nebudete ani sekundu- to však zrejme ani nebol zámer a žánrovo Horor na 2. či 3. mieste Poslednej noci v Soho presne pasuje. Ja som teda spokojný- Wright ukázal že réžiu má v malíčku a tiež že po viacerých skôr komediálne ladených a uvoľnenejších filmoch ktoré prevracajú zabehnuté žánrové klišé naruby, dokáže natočiť aj vážne poňatý film a pri tom stále nestratiť tvár a dodať niečo iné, originálne a štýlové. A ešte aj s prekvapivým twistom v závere. 80%

Nu chuo čung an (2021)

Akčňák, ktorý akoby vypadol z 90. či 00. rokov. Jednoduchý príbeh a kriminálna zápletka, dostatok akcie a bitiek (choreografia ujde, ale určite mohla byť ešte o niečo lepšia) a na filme cítiť že stál väčší balík peňazí než nejaké béčko za pár miliónov. Donnie Yen síce nie je najlepší herec (aj keď podobné jednorozmerné úlohy ako má aj tuná zvláda) a tiež je na ňom vidieť že mu roky pribúdajú a ani on nemladne. V akcii to však stále ako tak utiahne. Nicolas Tse, jeho filmový protivník, zaslúži veľkú pochvalu- jednak Yena podľa mňa jednoznačne prehral a za druhé mám taký dojem že aj chereografia a akčné scény s ním boli dynamickejšie, živšie a pútavejšie (osobitne ma zaujala jeho práca s nožmi, to bola radosť sledovať). No a pri ich záverečnej bitke (výbornej) mám dôvodné obavy či by dopadla víťazne pre Donnieho aj keby sa šlo na ostro, bez kamier a bez scenára. Vo výsledku je Raging Fire poctivým, na nič sa nehrajúcim, old schoolovým akčňákom, bez väčších nezmyslov a s dostatkom kvalitnej akcie. A to (aspoň mne) ku spokojnosti úplne stačí. 70% a slabšie 4*.

Nebezpečný (2021)

Námet (nájomný zabijak ktorý nedokáže cítiť žiadne pocity sa snaží po smrti brata vylepšiť vzťahy so svojou rodinou) nie je najhorší, akcie je však ako šafránu a spracovanie ťažko béčkové. Mladý Eastwood v hlavnej úlohe mi nevadil, Tyrese Gibson a Fameke Janssen sú len do počtu a zahrali si sotva pár minút no a Mel Gibson vo vedľajšej úlohe terapueta sa síce snaží, ale nemohol som sa zbaviť dojmu že podobné role sú pre herca jeho kalibru zbytočné. Celkovo je to presne tak na 2,5* a film, ktorý sa dá sledovať bez väčších problémov, ale rozhodne nikoho neoslní. V porovnaní s Miliónovým hurikánom či Fatmanom (posledné 2 flmy Mela Gibsona) je to však asi o kúsok lepšie. 45%