Patrola (2012)

Vrchol Davida Ayera a vrchol filmov, ktoré mapujú prácu policajtov a toho, ako to na uliciach a pri ich každodennej práci v podobných prostrediach skutočne chodí. Je to autentické, napínavé, výborne zahraté všetkými hercami (od hlavného a najvýraznejšieho Jakea Gyllenhaala cez Michaela Peňu, ktorý podáva zrejme svoj najlepší výkon kariéry, naozaj sympatickú a roztomilú Annu Kendrick až po tvrďasa Davida Harboura v nenápadnej vedľajšej úlohe) miestami nechutné a nepríjemné a v akcii správne dravé a nebezpečné. Dej je jednoduchý (dvaja policajti hliadkujúci v nebezpečných štvrtiach L.A. so svojimi úspechmi zájdu až príliš ďaleko a zíksajú si neželanú pozornosť nebezpečného kartelu) ale úplne postačujúci, no a striedanie found footage, POV a klasických záberov tiež bez problémov funguje. Patrola je v skratke ten typ filmu, ktorý by mal určite skúsiť každý typ diváka, ktorí sa na podobné typy filmov zameriava... PS: záver tiež vcelku ušiel, čo nebýva zvykom. 90% a slabších 5*

Stínohra (2022)

Ondrík nie je zlý herec a Bebjak nie je zlý režisér, ale pre tento krát to úplne nevyšlo a ide len o pomaly plynúci, melancholický a jemne artový triler, ktorý výraznejšie nestrhne. Viem, že takto cca to štylisticky tvorcovia zamýšľali, no osobne ma tento štýl filmov príliš neberie, a preto Tieňohru vnímam len ako priemer. 55%

Sisu (2022)

Chuťovečka pre otrlejších a už teraz mám horúceho kandidáta na môj osobný film roku. Poviem len toľko, že Fíni vedia a aj za skromnejší rozpočet ponúkli ten vzácny typ filmového zážitku, pri ktorom som si v kine povedal, že je presne ako by ho natočil niekto na mieru pre mňa. Pecka po hereckej (ústredný hrdina aj záporák Aksel Hennie), hudobnej stránke, z hľadiska akčných scén (prehnanej krvavosti a štýlov úmrtí), výpravy, gradácie, štylizácie a fungovali na mňa aj občasné čierno humorné momenty. Dlhší komentár je zbytočný, pretože ak by som sa rozpisoval detailnejšie o tom čo sa mi páčilo, tak by to príliš dlhé a aj tak by to nikto nečítal. PS: môže film fungovať s hlavným hrdinom ktorý s výnimkou poslednej scény ani raz neprehovorí? Môže :) 95%

Děcka proti emzákům (2022)

Eisener by mohol točiť aj viac. Už jeho predošlý Hobo with a shotgun bola štylisticky kvalitná pocta grindhouseovým, špinavým a prehnane krvavým béčkam a aj teraz je patrné, že mal režijne film pevne v rukách a presne vedel čo chce natočiť. Pocta sa skladá low budget sci fi hororom a zároveň hororom v hlavných úlohách s deťmi: niečo si Eisener vzal z filmov 80. rokov ako napr. Goonies, niečo zo Stranger Things. Je tu dosť pokusov o humor (ktorý na mňa fungoval len občas), menej pokusov o horor (z ktorých fungovalo len pár minút v strede pri jednej významnej udalosti a tiež musím ešte pochváliť praktické masky emzákov aj napriek tomu že neboli hororovo najvýživnejšie, tak mňa veľmi potešili) a už spomínané deti v hlavných úlohách, pri ktorých dochádza k ich typickej naivite a konfliktu vnímania sveta, resp. jednotlivých situácií ich očami a očami starších pubertiakov. Film má len niečo viac ako hodinku takže nestíha moc nudiť, zápal pre vec z toho doslova srší. Bavilo ma to najmä v druhej polovici, keď sa presunieme od detí a ich dospelej teen sestry natáčajúcich amatérsky film s príšerami k emzákom a jej priateľovi, z ktorého sa vykľuje vcelku bezcitný sociopat. Celkovo som si Kids vs Aliens ako hororovú oddychovku na 1 pozretie užil, ale druhým dychom dodávam, že toto je film pre úzky okruh divákov- cielene low budget, cielene béčkový, cielene ako vystrihnutý z 80. rokov, a to so všetkým dobrým i zlým čo títo typy filmov symbolizuje. 60%

Vládce temnot (1987)

Carpenterove klasiky si poctivo dobieham a Vládcu temnôt radím k jeho slabším kúskom. Hudba je síce výborná ako vlastne u Caprentera vždy, no prvá polka sa vlečie, postavy sa chovajú debilne, sú hrané poväčšine neznámymi a nie najlepšími hercami, je ich zbytočne veľa a navyše sa o nich nedozvedáme takmer nič, keďže dej sa sústredí len na tajomnú zelenú Satanovu kvapalinu. Mysterióznosť a záhadnosť okolo nej sa buduje postupne, pomaly a fungovať začína až v druhej polovici, pričom záverečných cca 20 minút je už regulérne dobrých a záverečný dojem trochu vylepší. No aj tak to po viacerých stránkach (a hlavne po hororovej) bolo na Carpentera akési vlažné. 55%

The Chair (2023)

Ty vole. Nezvyknem sa pri hororoch príliš báť a mám čo to nasledované, ale bez hanby poviem, že som mal zimomriavky a pri dvoch jumpscareoch (ktoré vzácne nie sú zapríčinené iba jednoduchým zvýšením zvuku) som mal dosť. Atmosféra, herecké výkony, jednoduchý dej, práca s kamerou, prekvapivosť všetko tu funguje ako má. I keď je otázka ako by to fungovalo v celovecernej forme... Takto ale jasných 5* a dúfam, že sa v budúcnosti nejakého celoveceraku od režiséra Curryho Barkera dočkáme. 95%

Pinball: The Man Who Saved the Game (2022)

Tento rok sa s filmami podľa skutočnej udalosti z 80.-90 rokov mapujúcich vznik alebo rapídny nárast popularity o rôznych fenoménoch akoby roztrhlo vrece. Najprv tu bol vydarený Tetris, nedávno v kinách Affleckov Air o teniskách Nike a teraz Pinball. Podobne ako v prípade Tetrisu, aj film o Pinballe znel na prvé počutie ako pekelná nuda. No znova to nuda nebola, film som si užil a ešte som sa aj dozvedel pár naozaj zaujímavých info o hre, jej vzniku, podstate a zákulisí jej regulácie v USA. Je to veľmi zručne a pekne natočené (režiséri evidentne nemali veľký budget ale vidno na prevedení že si s tým poradil a mali dosť kreatívnych nápadov), prelamovanie štvrtej steny výnimočne funguje a neserie, príbeh je dostatočne zaujímavý a má aj nejaké tie vedľajšie odbočky a línie, a navyše ho rozpráva priamo hlavný reálny aktér, ktorý ho prežil. Potešia aj viaceré narážky na typické klišé týchto filmov, či sympatickí herci (ústredný Mike Faist s jeho nezabudnuteľným metrovým fúzom, roztomilá Crystal Reed, i detská postava, ktorá výnimočne neserie). Skrátka spokojnosť a ja sa v kategórii týchto filmov už teším na pripravované na Blackberry. 75%

Street Kings (2008)

Typický Ayerov krimi triler v LA o policajtoch (čestných i nečestných), korupcii a drsných karteloch, s ktorými sa neoplatí zahrávať. Je to drsné, autentické, niekedy nepríjemné, ale Ayer má na podobnú tému i lepšie snímky. Tu poteší Forest Whitaker a v pomerne netradičnej úlohe i Keanu Reeves. No ako hovorím: v intenzite (a autenticite) skazenosti systému, polície a aj samotných kartelov je napr. jeho neskoršia Patrola alebo Sabotáž ešte o kúsok inde... 75%

Rychle a zběsile 10 (2023)

Oproti katastrofálnej 9ke zlepšenie. Nič to však nemení na tom, že dejovo séria ako celok absolútne nedáva zmysel a že známych hercov je vo filme zbytočne veľa (za čo si tvorcovia môžu sami, keďže takmer každá mŕtva postava sa časom zázračne vráti a zo záporákov sa stávajú dobráci). Viacero z nich je žalostne nevyužitých (Statham, Mirren, Brie Larson, Cena), pričom niektorí čo sú absolútne nezaujímaví, prípadne v akcii nepoužiteľní, zaberajú kopec screentime-u (Ludacris, Tyrese Gibson, Sung Kane, Nathalie Emmanuel). Osviežením oproti 9ne bol záporák Momoa, ktorý sa baví, prehráva a užíva si svoju úlohu sociopata a divák s ním. Vďaka hercom ako Theron, Statham, Cena a ďalším v medziscénach keď sa nejazdí, nebúra alebo nebojuje som dokázal ako tak udržať pozornosť. A potom je tu Vin Diesel. Ten ktorý si stále ide to svoje a vôbec sa neprispôsobil tomu, v čom hrá (narozdiel asi od každého ďalšieho). Hrá jak keby natáčal Oscarovú drámu, hádže životné múdra a pri každej príležitosti kecá o čom asi? Áno, tipli ste správne: o "family". Do záverečnej pol hodiny inak ale ako tak okej. Po tom ale ako príde záver, v ktorom: sa v akcii presunieme do žánru sci fi, Diesel prežije nemožné, všetkých ochráni, zneškodní Momou (aj keď na neho evidentne nemá), sa mi znova pokazila chuť. Na Diesela a nedostatok jeho sebarefexie začínam mať alergiu a dúfam, že 11ka bude naozaj posledná (aj keď o tom silno pochybujem, lebo veď čo iné by Diesel natáčal). 50%

Arnold (2023) (seriál)

Arnold je jeden z tých ľudí, ktorí sú definíciou amerického sna. V úplnom zapadákove kde vyrastal si v detstve predsavzal, že bude najúspešnejším kulturistom histórie, hereckou superstar a v dospelosti, že uspeje i v politike. A všetko toto dosiahol, pričom základom je samozrejme mindset (dokument pôsobí neskutočne motivačne) a roky tvrdej driny. Chválim, že tvorcovia si dali s dokumentom prácu: na dlhé hodiny si sadli s Arnoldom a podarilo sa im zohnať i kopec jeho priateľov, hereckých kolegov a ostatných dôležitých ľudí z jeho života. Samotný dokument však pre fanúšikov, ktorí čo to o Arnoldovi vedia, pôsobí skôr ako opakovanie už známeho. Takže áno fajn, ale veľa nového som sa nedozvedel a najmä vo filmovej epizóde tvorcovia iba veľmi povrchne kĺzali po povrchu. 75%