Hollywood Banker (2014)

Taký skvelý dokument a nikto k tomu nič nenapísal? Tak ja napíšem: Pozrite si to, je to super! Veď kvôli filmom sem chodíme a mnohé naše obľúbené kúsky vznikli práve vďaka tomuto človeku, o ktorého existencii ani len netušíme. Fakt výborné.

Všechno, všude, najednou (2022)

Táto sprostosť sa stala filmom roka? Akadémia, čo udeľuje Oscarov je asi z nejakého bizarného alternatívneho vesmíru, inak si to vysvetliť neviem. Možno keby v Babylone strkali chlapom do zadku viac fliaš, bol by aspoň nominovaný.

Babylon (2022)

Odkedy som videl prvý teaser, som sa veľmi tešil. Zároveň som sa obával, lebo toto som už viackrát zažil a väčšinou napokon prišilo sklamanie. Tentokrát však nie! Pri prvej projekcii som si miestami vravel, či to chcem ešte niekedy vidieť, a kým prešiel mesiac, videl som to ďalšie tri razy. Ani raz som sa počas tých troch hodín nenudil, tak dobre to je spravené! Nesmierne zábavné, plné nápadov a odkazov, ktoré si pri prvom pozretí nevšimnete (zakaždým niečo objavím), casting - vrátane epizódnych úloh, fakt silný a nevídaný záverečný odkaz, no a tá hudba...! Raz darmo, Hurwitz je génius. Chvalabohu, že stretol práve Chazellea. O Babylone by sa toho dalo popísať veľa, ale načo. Treba si pozrieť. Aj ja si znova pozriem. A potom znova a znova a medzitým budem počúvať soundtrack. Toto sa mi nestalo tak dávno, že už si ani nepamätám, kedy naposledy. Mimochodom, po tom, čo tento skvelý kus nemal nomináciu na Oscara za najlepšiu réžiu a najlepší film, a hlavne za to, čo sošku za film roka napokon získalo, si Akadémia zaslúži, aby ich osral slon.

Invalida (2023)

No neviem... Mal som veľké očakávania, lebo zo všetkých strán sa ku mne valili superlatívy, aká zábavná komédia sa konečne podarila. Veľmi som to prial sebe aj domácej kinematografii, ale zázrak sa v mojich očiach nekonal. Formálne som s filmom nemal problém, ani herci a ich výkony mi nevadili (až na to, že som Lacovi to jeho vyjadrovanie sa vôbec neveril).   Veľmi ma sklamalo nevyužitie potenciálu príbehu. Spoilery: To naozaj autorom stačilo, že pomstiteľ bude originálny len v tom, že použije historické zbrane a každého, kto môže za jeho invaliditu, "len zastrelí"? Nemohli pre pomstiteľa vymyslieť sériu originálnych spôsobov, ako sa s každým -  a zakaždým inak - vyrovnať? Aj prostredie múzea ponúkalo x možností, ako sa s nepriateľom pohrať, ale zase sa len strieľalo.  Najprv som sa obával, že finále v múzeu bude niečo ako Sám doma a napokon som si povedal, že aj to by bolo lepšie než to, čo mi tvorcovia ponúkli. Písané odkazy od Zdeny tiež volali po vtipe, ktorý ale neprišiel. Aj by som pokračoval, ale už sa mi tým nechce zaoberať. Pár scén aj hlášok malo nápad, ale mne to nestačilo. Pre mňa to nebola validná zábava. Som si však vedomý, že aj podľa hodnotenia tu sa to väčšine divákov páčilo a som za nich rád. Nedá sa vyhovieť každému.

West Side Story (2021)

Tak som si po 30 rokoch pozrel opäť originál, aby som porovnal s remakom. Väčšina hudby WSS sa mi vždy dosť páčila, je tam niekoľko veľmi silných vecí, ale film ma pred tými tridsiatimi rokmi nudil, resp. bolo to na mňa moc dlhé a nezachránili to ani tie chytľavé pesničky. Aby som sa ale vrátil k filmu, o ktorom je tento komentár... Na jednej strane som sa tešil, že látku nanovo spracuje práve Spielberg, na druhej som však mal obavy, či to napriek akejkoľvek snahe Pána Režiséra môže dopadnúť ináč ako opäť dvaapolhodinové čakanie na záverečné titulky. V mojich očiach to dopadlo tak, že po pozretí WSS21 som spontánne dostal chuť pozrieť si po dlhých rokoch nezáujmu opäť aj jeho 60-ročnú predlohu. Zo zvedavosti, aby som to vedel porovnať. A po zhliadnutí originálu som si opäť pozrel Spielberga. Rešpekt originálu, ale Spielbergova verzia ma zaujala viac. Obzvlášť sa mi páčil casting Riffa a Bernarda. Viac som im tie postavy veril, hoci na Riffa som si musel chvíľu zvykať. Typovo mi na vodcu Jets najprv nesedel, no  ešte kým - SPOILER - zomrel, mal jeho predstaviteľ všetky moje sympatie. Oceňujem aj účasť Rity Moreno, pekne to vymysleli.

Voda, čo ma drží nad vodou (2019)

Neuveriteľne slabé a lacné! Situácie a dialógy tak šušťali papierom, až som čakal, kedy si ich príde prevziať niekto zo Zberných surovín. Toto šlo v kinách? Ešteže sa toho Urban nedožil. Pobavilo ma ale, že najprv sme Gustáva Husáka videli na stene na fotke a potom osobne na svadbe ako rodinu nevesty. Asi nejaká skrytá symbolika :D

Nevyjasněné záhady - Duchové cunami (2020) (epizoda)

Hviezdičku dávam za zábery potvrdzujúce presilu prírody nad človekom. Čo sa samotnej záhady týka, toto mi prišlo ako epizóda ani nie do počtu. Snažia sa to uhrať na nejakú ducharinu, ale toto im nevyšlo. S dramaturgiou seriálu to neladí ani len v tom, že na konci nemajú koho a prečo vyzvať, aby sa ozval, ak by vedel pomôcť pri riešení záhady.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Nevybavujem si sympatickejšie filmového hrdinu, ako je Cliff Booth. Nežiarli na Ricka, ktorý si aj vďaka nemu žije v blahobyte, všetko rieši s rozvahou a primeranou odvahou, a keď už ti musí otrieskať hlavu o telefón, najprv sa chce dohodnúť na riešení bez násilia. Týpek, ktorého by si chcel za kamoša, alebo ešte lepšie - akým by si, aj vďaka jeho vzhľadu, chcel sám byť (neznesiteľné manželky by sa však mali mať na pozore). Aha, a ešte k samotnému filmu. Keď pristúpite na Tarantinove pravidlá hry a dve hodiny mu tolerujte plíženie, ktoré však rozhodne nie je nudné, tak sa na konci dočkáte najlepšie oflambovaného crème brûlée, čo ste si mohli priať. Na mojom rebríčku momentálne stojí na spoločnej priečke s Pulp Fiction.  - Anything we can do about that heat? - Rick, it's a flamethrower.

Černé zrcadlo - Lovná zvěř (2013) (epizoda)

Najprv som si vravel, že len alegória na to, ako už ľuďom s tým točením si všetkého na mobily hrabe a kam to hypoteticky raz môže dospieť, ale našťastie tu bola pointa a pred tou klobúk dolu. Toto by som doprial každému, čo si to zaslúži. Výborné!

Hříšnice - Část VIII. (2020) (epizoda)

Tak si vravím, či by to nemalo väčšie grády, keby sa táto sezóna odohrávala od poslednej epizódy, aby si divák kládol otázku: (spoiler) prečo Harry Ambrose zabil toho chlapíka?