Kráska a zvíře (2009)

Vždyť to je pohádka, a tak se to musí brát. Takže nároky nemusí být nijak vysoké. Hlavní (ordinérní) hrdinka přidrzlá jak Šafránková ve 3OP, navíc oblečená na štrádování podél silnice Dubí - Cínovec. Minisukně s vestičkou sice neladila s hadry všech ostatních, ale ani to by nakonec nevadilo, kdyby se občas svlíkla. Člověk by trochu porna čekal, když už se štáb vyžíval v "realistických" cákancích a loužích krve z utržených končetin. Tady to rozhodně dotažené nebylo. Trapná cudnost, jestliže se výrobci nestyděli pustit tuhle maškarádu do distribuce.

Čest a sláva (1968)

Může mě vzít čert, když čtu o paralelách "Třicetileté války a komunismu, které zdevastovaly český národ, především pak jeho elity." Když už takový mudrci abstrahují od nacismu a fašismu, tak se nad to ptám, co jsou nebo jak si představují "elity." Jak mně moc nesedí současné Bočanovy ortodoxní postoje včetně ataku na Dejdara před prezidentskou volbou, tak jsem byl velmi příjemně překvapen. Paralely si kdo chce najde, při nejhorším vymyslí. Připojuji se však k názorům, které odkazují na lidské vlastnosti, jež konec konců ani nemusí nést adjektivum české. Ty jsou vyjádřeny nádherně a je vcelku jedno, že ta absurdní koncovka nemusí být pro každého k uvěření. Já si jako poselství autora beru, že jsou lidé a lid, avšak vládnou lidé, protože lid si vládnout neumí. Tenhle film se povedl! Obsazení špičkové. Hudba báječná.

Konfident (2011)

Začíná být přeMádlováno a přeodbojářováno. Není od věci připomínat dobu před rokem 1990, nicméně problém je, že ještě žije hodně lidí, kteří tu dobu prožili a mohou komparovat s vlastními zážitky. Kdyby tomu tak nebylo, tak tyto schématické agitky mohou těm mladším cosi nastínit. Takhle jde spíše o grotesku vytvořenou na základě poptávky, která však zcela jistě není celospolečenská. Boj proti komunismu (přesněji: socialismu) totiž momentálně nefrčí, resp. frčí mezi politiky, kteří nemají co nabídnout. Prostě nedokonalé parazitování na smutných osudech autentických charakterů, především pro ekonomický efekt tvůrců.

Adamova jablka (2005)

Jsem poněkud překvapen vysokým hodnocením, protože na ně se mi snímek zdá být příliš komorní. Tím nechci říci, že se mi nelíbil. Bylo tam pár gagů, u kterých jsem se upřímně a od plic zasmál, ale, když si vzpomenu jak jsem se coby mladej kluk třískal po celou dobu u "Zásahu v pravou chvíli," tak s tím se to srovnávat nedá. V těch vážnějších místech, ne vždy se trefujících do opravdu absurdní polohy, jsem se občas nudil.

Americká krása (1999)

Chtěl jsem dát 5, ale ovlivnili mě golfista a Douglas. Mají pravdu!

Báječná léta pod psa (1997)

Slušná předloha a snad i dobré zpracování mně kazí Šafránková i Vetchý. Bude to určitě moje chyba, neboť jejich obecnou oblíbenost registruji. Nemohu si ale pomoct, ze Šafránkové nevyzařuje opravdová ženskost, to nezakryje skutečnost, že je nepochybně ženská hezká. V komických rolích se to přehlédne a většinou nevadí. Podobně Vetchý je příliš často obsazován do mužných rolí a věřil bych mu je, kdyby v nich nemluvil. Do Brzobohatého a Nicholsona má prostě daleko. Pohádkový čert je ovšem jako vyšitý!

Piknik (2014) (TV film) odpad!

Režisérovi a produkci se podařilo soustředit hvězdnou generaci českých a slovenských herců, generaci, která rovněž pomalu odchází ze scény, stejně jako hrdinové příběhu. Když píši příběh, tak jde, bohužel, o eufemismus. Celé mně to připadá jako dobrý nápad, nicméně v globálu prohospodařené jakési monumentální představy o poselství mladé generaci. Výsledek je plochý, nepřesvědčivý, takový nesoudržný řetízek scének, z kterých zůstáva jenom pachuť mentorování. Autoři dělají politiku, rychle lepí nápady, které nedrží navzájem, chybí jim vnitřní přesvědčivost. Velcí herci hrají etudy napsané studentem scénáristiky na DAMU. Připomíná mi to mnohé internetové diskuze, kde se verbálně lynčují komunisté, aby se relativizovala, až devalvovala nevalná ekonomická a společenská situace českého státu. Těžko říci proč se řeší Vlasákové a Mrkvičky problém s mlaďochem. Sklouznutí puberťáka na srázu k připravené trubce je trapně naivní, stejně jako následné Munzarovo zachránění Třísky. Všechno je předem odhadnutelné, primitivně vykalkulované, jako bolševické agitky počátku padesátých let. Od počátku jsem měl velmi nepříjemný pocit a nechápal proč výkvět herecké scény musí bloudit bezcílně po place a přitom občas vypouštět z úst plytké texty, jakoby úplně všichni byli postiženi Alzheimerem.

Šéf na grilu (2011) (pořad) odpad!

Zkoušel jsem sledovat dva díly, ale nešlo to. On i ona (Halina) byli docela slabí. Tady se ukázalo, že když má sám vařit, tak je docela chromej.

S Italem v kuchyni (2009) (pořad)

Dělá to, jako všichni, pro prachy. Na rozdíl od Pohlreicha a Babici je to ovšem kultivované. Vedle Sapíka je jeho pořad o vaření pro mě nejsympatičtější. Ale na ty prachy (zatím) v tv dojel.

Kinsey (2004)

Celkem nezáživný film, který na druhé straně parádně popisuje určitou sortu lidí, kteří pro svojí práci žijí a jsou schopni za svou vizí důsledně kráčet. Kinsey mě odkojil, a to v době, kdy v Československu byla homosexualita více méně na indexu a staří nás varovali před honěním péra, abychom si nevyplácali to, co ještě můžeme za účelem plození potřebovat. Takže jako hold průkopníkovi dávám 4*. Jen mě tak napadá, jestli by se dneska nedivil, kdyby si sedl k internetu.