Generace X (2005)

S odstupem páru dní se k Chumscrubberovi myšlenkami stále vracím. Vidím Americkou krásu, cítím Donnie Darko a nejpodivnější asociace bude asi vzpomínka na Ken Park. Rozhodně spřádám druhou projekci, páč ta první byla nečekaná, podrytá dabingem a trestuhodným ořezem obrazu v poměru podobnému stranám krabičky od sirek. ...je to příběh o ženě, která musí stihnout snad milion věcí, a proto úplně zapomene, že má syna. O té samé ženě, která přes svou snahu stát se paní starostovou nepozná, že je její snoubenec delfín. O muží, který je prací na své nové knize zaslepen natolik, že když mu jeho syn vyhrožuje smrtí, On reaguje pouze na slovní spojení "tvá blbá kniha". Příběh o jiné ženě, která se svou absencí energie bojuje pomocí extraktů ze zeleniny. Je to zkrátka příběh o všemožných závislostech, vyštosovaný do absurdních výšin a osobitým způsobem je i zábavný.

Výlet do Squashlandu (1967)

Hravá záležitost z dob, kdy byl Lars z kopenhágenu ještě veselý a pozitivně smýšlející chlapec.

Nespoutaný Django (2012)

Nejenže je Django netradiční western, Django je netradiční také jako Tarantinovka. Pravda, krev crčí proudem, střihy mezi scénami jsou "utažené", nebo zvolený způsob jakým ze scény zmizí Candieho sestřička, všechny tyto elementy sice utváří charakteristický punc ale... někde se vytratil osobitý styl vyprávění, určitá šablona se kterou QT vždy pracoval. U jeho filmů jsem měl vždy pocit, že příběh je mi servírován z určitého nadhledu, z povzdálí, tady je tomu naopak. Nemluvím o poskládání dějové linie ale spíše o stylu procházení scén, o známém prvku rozdělení scén nějakým zvratem, přestřelkou, okamžitým nárůstem násilí. Ty prvky tam sice jsou ale neplní zmíněnou funkci. Výše zmíněné ale vůbec nemusí být kritikou :) Na adresu Djanga mohu říct, že jde o moderního Tarantina, toho který má neomezeně volnou ruku a my mu vše s radostí sežerem. Ve výsledku průměr, ale spolehnout se můžu na lety osvědčený fakt, že Django s narůstajícím počtem projekcí půjde nahoru a časem si v něm najdu vše, co mi tam na první pohled chybělo. SPOIL: Moc se mi líbilo, jakým způsobem Tarantino řešil hromadění se těl na scéně http://25.media.tumblr.com/bb0cb93a7fdbc78a9e000e562e7261a3/tumblr_mgby0fZBT21ry46hlo1_400.gif

Sinister (2012)

Lekačky tady byly obzvláště výživné, což v mém případě filmu ublížilo. Kolikrát jsem raději koukal mimo projekční plochu jen abych se nelek. Ve výsledku to dělá dobrých 20 minut, kdy jsem čuměl do zdi a v křeči jsem poslouchal co přijde. Tímto se dostávám ke zvuku, díky němuž má film atmošku jak kráva. Tak zklíčený pocit ze zvukových kulis jsem měl naposledy u Blair Witche. Po stránce vizuální jde sinister s dobou, po zvukové se trochu ohlíží, příběhově to je klasické schéma. S hodnocením ještě počkám na druhé promítání ale myslím, že víc jak tři nevpálím. Ultimus verbum: Znáte ten blbej pocit, když jdete temnou předsíní v noci na hajzlík? Po Sinisterovi bude blbej pocit ještě blbější. Záběry kdy byla kamera v zákrytu s Ethanem, člověku na mysl prostě vyvstanou a zbavíte se jich pouze v případě, že najdete mnohem děsivější film... holt není cesty zpět.) Spoil: Po druhém, tentokrát štědrovečerním shlédnutí dávám čtyři hvězdy a říkám si: Mr. Boogie v jednom ze záběrů pozoruje vraždu pod vodou, k tomu požírá dětské duše... von je to vlastně typický český vodník! Žbluňk.

Temný rytíř povstal (2012)

Jsem nadmíru spokojen. Jen to celé mohlo skončit tak o dvacet sekund dřív, tím Caineovým pohledem do kamery. Ale to bych zase kurvoval, že k Inception chyběl už jen DiCaprio.

Zákon a pořádek: Zločinné úmysly (2001) (seriál)

Geniálně jednoduché. Schéma: 1. Místo činu, uvedení do děje. 2. Získávání důkazů, nadhození teorie, popsaní toho jak to vlastně mohlo bejt. 3. Zdárné uzavření případu s nějakým tím profesním bonmotem na úplný závěr. Žádné zbytečné informace o tom, jak je práce policisty náročná pro rodinnou pohodu, že se hlavní postava zrovna rozvádí, nebo že potřebuje odpoledne vyzvednou děti ze školky. Divák dostane to nejnutnější a šmitec. Zmínit musím atmosféru, která je budována podprahovou zvukovou kulisou, jakási siréna o kolísavém tónu dodává scenériím tu správnou šťávu nejistoty a chladu. Vincent D´Onofrio, věčně roztěkaný, bizarně gestikulující vyšetřovatel, čachruje, poskakuje, dlouhými monology rdousí podezřelého a v tu správnou chvíli svou oběť pustí a nechá ji vydechnout přiznáním. Díky svému vzrůstu snad neustále nucen se ke svým zdrojům informací naklánět tím groteskním způsobem, typickým pro loutku učitele z klipů Pink Floyd. Nerad bych opomenul jeho kolegyni, ta mu dokonale sekunduje a občas se do toho taky slušně obuje a nějaká ženskost jde ihned stranou. Je ale zjevné s kým to vše stojí a padá. Jednoduše geniální.

V údolí Elah (2007)

V údolí Elah si berou příklad z Gone baby gone a díky kameře, atmosféře a v neposlední řadě Tomy Lee Jonese taky z Coenovic země která není pro starý. Klasická detektiva v poněkud neklasickém prostředí, která se opírá o reálie roku 2007 související s misemi v Afghánistánu. Důkazy a nové poznatky jsou divákovi servírovány hezky popořádku a v takovém pořadí, že jeho myšlenky vždy zavedou blbým směrem. Ostatně i vyšetřovatelé působí dojmem, že v případu nemají nejmenší páku a jejich největším nepřítelem jsou předpisy. Možný SPOIL Musím zmínit scénu kdy Hankovi salutuje silueta vojáka. Tam všichni přišli o poslední zbytky naděje. Ukázka dokonalé zručnosti tvůrců. Ve výsledku velmi silná dráma.

Balada o smutné trumpetě (2010)

:-Osobně bych to nikomu nedoporučil... ale na druhou stranu by to měl vidět úplně každý. Možná mé vyjádření nedává smysl ale kdybych se tím nějak více zaobíral, tento komentář by mohl nasáknout trochou logiky a to by nebylo dobře. A bez ohledu na to, že bezprostředně po zhlédnutí dostali klauni odpad! nakonec hodnotím skoro_pěti.

Pach krve 5: Krvavý masakr (2012)

Tak já nevím, jediná kvalita filmu je ve vymýšlení nejbizarnějších způsobů usmrcení lovné zvěře. Už dávno ve filmech podobného charakteru nehledám logičnost postav, jejich kroků, řešení situací do kterých se vlivem své hlouposti dostanou ale v tomto případě smrdí hloupost a fušéřina i zpoza kamery.